Mut İlçemiz

TAŞELİ YÖRESİNDEN DİYARBAKIR’A BİR GELİN GİTTİ

TAŞELİ YÖRESİNDEN DİYARBAKIR’A BİR GELİN GİTTİ
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
09 Ekim 2019 - 9:24

Kızımız Gülsüm Mersin’de Takı tasarım kurs öğretmenliği yaparken  oğlumuz Serhat ile tanış olur. Günler , aylar ve yıllar geçer. Düğün zamanı gelir. Geçen Perşembe günü Taşucu’nda kına, Cumartesi de Mersin’de düğünleri yapıldı.

Taşeli yöresinde bir yaşam süreci, Diyarbakır Hani yaşam kültürü ile bir araya geldi. Sevgi, hoşgörü içinde birlikte halaylar çekildi, mengiler oynandı. Eh kızımız halk oyuncusu olunca arkadaşları geldiler Silifke kaşık oyunlarından; Sallama, Zeybek, Yayla Yolları oyunlarını oynadılar.

Taşucu, Kırtıl, Silifke’den dostları geldiler. Diyarbakır, Mersin’den hısımları geldiler. Seka İlkokulu bahçesinde kınada birlikte oldular. Kınası yakıldı. Anneanne Döndü Usta ona kına ağıdı yaktı. GRUP NAZ ve sanatçı Ümit Halit Üçyıldız kınada coşku  verdi. Mengiler, kaşık oyunları, şıkırdım oyunları onların sazında, sözünde dillendi.

Cumartesi günü Silifke çalgıları eşliğinde evden kızın kuşağını kardeşi İlksoy bağladı. Evden çıkarken göz yaşları başladı. Oyun oynandı. At yerine taksiye binip, Mersin’e doğru yola çıkıldı.

Akşam Karaduvar’da yer alan Buse Düğün salonunda hısımlar bir araya geldi, düğün dernek başladı. Halaylar, halaylar : Esmen, Ağır Dezise, Keşo, Şebbo, Ayşe şa, Cıda halayları bütün detayları ile ortaya çıktı. Halay başlayınca sandalyeler boşaldı. Yaşlısı genci ortaya çıkınca, heyecan, coşku ortaya çıktı.

Kız evi ortaya çıkınca, Mengiler oynandı. Silifke Kaşık Oyunları, şıkırdım havaları, her şeyden öteye Ham Çökelek oyunu eksiksiz oynandı.

Taner Kızılay, Erdal Dilbirin usta bir sanatçılar. Diyarbakır yöresi onların dilinde güzeldi. Türkçe, Kürtçe yumuşak bir dilde, oyuncular ,oynadıkça coştular. Bir kültür yumağı kaynaşması oluverdi.

Bir şeyler oluyordu. Bir şeyleri gördük. Irkçılık duyguları bir kenara itilmişti. Hısım olmuşlardı. Hoş görü ortaya çıkınca güzellikler renk, renk oldu.

İki akşam boyunca hep sevgi dili vardı. Örnek bir davranış ortaya çıktı. Tüm ülkede bunları yapabilsek, ötekileştirmeden birlikte yaşamayı denesek. Savaş olmadan, barış içimde sevgi yumaklarını örebilsek.

Şimdi onlar ata bindiler, İzmir Kemal Paşa’ya doğru yola çıktılar. Ekmek nerde ise vatan orada… Mutluluklar diliyoruz. Sağlık içinde, sevgi her zaman, sağlık her zaman egemen olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com