Mut İlçemiz

TEKE DAĞI ETEĞİNDE AKDENİZ İLE KUCAKLAŞTIK

TEKE DAĞI ETEĞİNDE AKDENİZ İLE KUCAKLAŞTIK
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
26 Şubat 2019 - 0:12

Bir Pazar sabahı uykuyu yarı bölerek Silifke ve Taşucu’ndan yola çıktık. İlk mola yeri İncekum’da Denizkızı Kafe  oldu. Denizin kenarında sıcak çaylarımızı içtik. Kahvaltımızı yaptık. Boğsak, Tünel derken, aracımız Eğribük  ya da Tahta Limanı’na sapıverdi.

İlyas Gürbüz’ün kireç ocağı olarak başlattığı sonra mermer ocağı olan yerde araçlarımızdan indik. Sırt çantalarımızı aldık. yokuş yukarı yürümeye başladık. Yürümeye başlar başlamaz bizi su sesi karşıladı. Yukarılardan yeni su gözleri patlamıştı. Yolun içine akıyordu. İlk resimlerimiz küçük şelale oldu. Sonra yörük evi, bizi çoban köpekleri karşıladı. Sevgi sözcükleri, ardından sahibinin sesi ile kuyruk sallamaya başladılar. Keçiler daha ağıllarda duruyordu.

Az gidip, bir kısa mola, derin nefes alma, yaklaşık 600 metre yokuş bitiverdi. Bizi Akdeniz karşıladı. Taşucu artık denizin öte yüzünde bize bakıyordu. Artık düz yollar vardı. Ara sıra enişler olsa da, yollarda yürümek zevk veriyordu.

İkinci yörük evi, Sarı Geçili Yörükleri kışları burada kalıyordu. Teke dağı eteklerine sırtlarını dayamışlardı. Çoban İbrahim bizi karşıladı. Köpeklerine ses etti.

“ Geri durun “  yanımızda getirilen kitaplar teslim edildi. Çoban Ayşe :

“ Teşekkür ederim” diyordu.  Burada da daha keçiler ağılda duruyordu. güzelim akdeniz koylarına göz dikmişlerdi.

Tisan, Mavi Kent siteleri başta yöre halkı karşı duruş sergiliyordu. Daha çed raporları çıkmadan Kılıç Balıkları organize sanayi içine bir fabrika yapmaya başladılar bile.

Yol boyunda Cam madeni ocağı açılmış. Sonra terk edilmiş. Araç yolu burada bitiyor. Bir mola sonrası artık orman içinde patika yollara giriyoruz. Taşlar, çaıkllar, çam pürleri üzerinde yürümek zevk veriyor.

Bizi çoban Sultan , keçilerini , onların dilinden konuşarak yanımızdan geçiyor. Sonra yardıma gelen annesi bizi karşılıyor Biz yürüdükçe Teke Dağı yükseliyor. Hem yürüyoruz hem mas mavi Akdeniz e bakıyoruz. Dalga seslerini duyuyoruz. Vurdukça köpükler yukarılara doğru çıkıyor.

Bir harman yerinde öğle yemeği molası veriyoruz. Azıklar çıkıyor. Ortada gazeteler sofra oluyor. Çay ve piknik ocağında kahve keyfi. Kimisi çayırların üstüne uzanıyor. Bir taraf deniz, bir taraf yükselen , gökle buluşan Teke dağları. Bir uçak geçiyor gökyüzünden. Bir yerlerden Kıbrıs a doğru gidiyor.

Ardık Dana adasının hizasına geliyoruz. Dana adası bütün güzelliği ile duruyor. Tisan imara açıldıktan sonra, sahibi Ahmet Selçuk dana adası içi dava açmaya hazırlanıyordu. Elinde eski tapu kayıtları vardı. Ama ömrü vefa etmedi. Dana Adası da hazine de kaldı.

Ama geçtiğimiz yıl öğrendik ki, orada tersane, çek, çek yanaşma yerleri çıktı. Yaklaşık 4.y.y. dayanıyor. Ada sit alanına dönüştü. O kadar milliyetçilik sevdalısı çıkıp, oraya bir bayrak dikemediler. Oraya dokunmak lazım. Yatlar önünden geçerken, demirleyip, ada içinde turlar düzenlenebilir. Yoksa yarın birileri gelip buralar bizim diye bayrak ta diker, yerleşim yeri de açar.

Bizi Üçüncü yörük çadırı da karşıladı. Derken patika yol bitti. Araç yolu başladı. 2,3 km. sonra Mavi Kent ulaşmıştık. Aracımız bizi bekliyordu. Dana adası önünde bir anı fotoğrafı çektirip , aracımıza bindik. Kargı, Işıklı, Akdere derken tünel, boğsak , bir Pazar gezisi daha sona erdi.

Poyraz Doğa Gezginleri derneğine teşekkür ediyoruz. Doğa ile buluşmaya devam ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com