Mut İlçemiz

TOROSLAR CEM EVİ AÇILIŞI YAPILDI

TOROSLAR CEM EVİ AÇILIŞI YAPILDI
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
19 Ekim 2018 - 16:31

Mersin’de, Yenişehir’den sonra Toroslar ilçesinde Toroslar Cem Evi açılışı yapıldı.

Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şubesi’nin talebi üzerine Toroslar Belediyesi Cem Evi’nin arsasını temin edip, kısa bir süre içinde Cem Evi’ni yaparak, açılışı 14 EKİM 2018, Pazar günü, saat 13.00’te yapıldı.

 

Cem Evi açılışının sunumunu Gürsel Fırat yaptı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından; Şube Başkanı Hüseyin Değerli, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Kaymakam Ahmet Hikmet Şahin, Vali Yardımcısı Mahmut Halalı, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir konuşma yaptılar.

Hasan Hüseyin Kılavuz Dede‘nin verdiği hayırlı duasından sonra hep birlikte kurdele kesildi. Cem Evi gezildi.

 

Açılışta Alevi ve Bektaşi Federasyonu’nu temsilen Ali Aktaş, Alevi Kültür Dernekleri Bölge Temsilcisi Ali Özveren, Adana  Murtaza Moroğlu, Tarsus Erdal  Turgut, Mersin Merkez ( Hasan Kılavuz Dede), Mezitli ( Ferdi Koç ), Silifke ( Celal Necati Üçyıldız), Anamur ( Nurgül Er )  Şube Başkanları ve yöneticileri yer aldılar. Yenice Sıdkı Baba Cem Evi Başkanı Gazi Kemal Uyumaz Dede, Mersin Tahtacılar Derneği Genel Başkanı Sami Akgün, Doğu Akdeniz Tahtacılar Derneği Temsilcisi Ercan Soy, Pir Sultan Abdal Derneği Şube Başkanları,  Ortodoks Kilisesi Temsilcisi, Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halalı, Kaymakam Ahmet Hikmet Şahin,  ilçelerin kaymakam, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, CHP İl Başkanı Av. Adil Aktay, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, geçen dönem milletvekilleri Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Serdar Kuyucuoğlu, Vahap Seçer, Dr. Hüseyin Çamak, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylarından  Ali Galip Özkan, Serdar Erkan, Selçuk Dereli yer aldılar.

 

Cem Evi açılışından sonra Toroslar Cumhuriyet  alanında Aşure etkinliği saat 14.00’ten sonra başladı. Sunuculuğunu Gürsel Fırat‘ın yaptığı etkinlik  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Burada Şube Başkanı Hüseyin Değerli, Belediye Başkanı Hamit Tuna, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir; birer konuşma yaptılar. Hasan Hüseyin Kılavuz Dede hayırlı duası verdi. Gençlerden oluşan

Samah Grubunun samah dönmelerinden sonra; Eylül Dersim, Kenan Altınok, Kemal Kaya – Doğa Ekin Değerli, Musa Eroğlu, Nilifer Sarıkaya konserleri ve aşure ikramları ile sona erdi.

 

Musa Eroğlu 1970’lere doğru  gidip, o günün Türkülerini dillendirdi. Diğer sanatçılar ise, aşure ve alevi inancını öne çıkaran nefeslerini çalıp söylediler.  Musa Eroğlu samahları çalıp söylerken, izleyenler samah döndüler, mengi oynadılar. Nilüfer Sarıkaya  ise değişik yörelerden gelmiş burada yaşayan toplumu, kendi yörelerine götürdü. Dağlar, taşlar dile geldi. Coş oldular.

 

Bir yerde insan sevgisi varsa, ötekileştirme yoksa, Alevilere bakış açısının daha candan olduğunu gördük. Toroslar’da kurulan Alevi Kültür Dernekleri Şubesine ilk günden destek vermeye başlayan Yerel yönetim ve Belediye Başkanı Hamit Tuna‘nın bakış açısı çok önemli. Onlara hemen bir bina tahsis etti. Baktılar ki yetmiyor, hemen yanında bir alana Cem Evi yapılıp teslim edildi.

 

Alevi canlar ibadetlerini burada yapabilecek, cenazelerini buradan kaldırabilecek. Bu topluma bir hizmet olduğu kadar, Cem Evlerini ibadet yeri olarak kabul etmemekte direnen iktidarlara bir mesajdı.

Onları eşit yurttaş olarak görmenin bir belirtisini gördük.

 

Tarsus, Anamur, Mezitli, Yenişehir  belediye başkanları ve Büyükşehir belediyesinin bu konuda duyarlıkları çok önemli idi. Yaptıkları hizmetler yerini bulacak, HAK HİZMETLERİNİ KABUL ETSİN  diyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com