Mut İlçemiz

YAZMAK, AMA NEDEN, KİM İÇİN?

YAZMAK, AMA NEDEN, KİM İÇİN?
Mehmet ÜNLÜ
Mehmet ÜNLÜ( nurselmersin@hotmail.com )
BİZİM MEMLEKET
23 Şubat 2019 - 22:00

Yazmanında bir sebebi olmalı.Duygu ve düşüncelerimizi  karşımızdakilere  aktarmanın en etkili yolu ise yazmak,kendimizden ne katabiliyoruz,birikimlerimiz nedir,neyi hedefliyoruz,kelimelerle nasıl bir dünya yaratmak istiyoruz..Günümüzde sosyal medya her yanımızı kuşatmış.Bu kadar etkili bir araç üzerinde yazı yazıyor,fikir üretiyor olmak hem önemli hem de kolay bir şey değil.Son dönemde sosyal medya yazarlığı popüler bir hale gelmiştir.Yazanın çok okuyanın az olduğu bir dönem.Etrafınızda “bende kitap yazıyorum” diyen kişilere sık rastlıyor olmanız,ülke olarak çok okuyan,araştıran,bilgiyi paylaşan bir toplum olduğumuz anlamına gelmiyor maalesef.

Yazı yazmak birikim ister, yetenek ister. Yazmak ciddiyetli bir iştir. Yürek ister, emek ister, sorumluluk ister.  ”Yazınızın haz vermesini istiyorsanız, saygı duyduğunuz insanlar hakkında yazın. Yok etmek veya skandal yaratmak için yazmak, konu için olduğu kadar yazar içinde yıkıcı olabilir.”   William Zinsser

 “Önemsediğin ve kalbinde başkalarının da önemsemesi gerektiğini hissettiğin bir konu bul. Gerçek duyarlılık budur, tarzını inandırıcı ve çekici yapacak dil oyunları değil.” Kurt Vonnegut

Söz uçar ama yazı kalır. Yazmak, dili yay gibi gerip, kelimeleri ok gibi fırlatıp yara açmak sevdası, özentisi değildir. “Araştırma süreci olmadan iyi yazı yazamazsınız”.George Higgins

Yazmak, toplumsal sorunları, etkisinde kaldığınız olayları yapıcı bir şekilde toplumun menfaatine uygun hale getirmenin, anlatmanın bir gayretidir. Hiç olmazsa ben öyle düşünüyorum. Bu uğurda bir şeyler yazıp çizmeye çalışıyorum. Şahıslarla, hakaretle, küfürle hiç işim olmaz.

Yazmak, gönüllere akmaktır.

Yazmak, bir’i hedefleyerek yola çıkıp binlere ulaşmaktır.

Yazmak, içimizdeki isyanın dışa taşmasıdır.

Yazmak, ulaşmaktır, kelimelere dans ettirmektir, paylaşmaktır, mutlu olmaktır, barışı, sevmeyi sağlamaktır. Yazmak,empati  kurmak, farkındalık yaratmaktır.

Oysa sebep sonuç ilişkisini irdelemek, olayları doğru yorumlamak eleştirmek yerine, saldırgan, hakaret dolu yazılar yazmak hangi ruh halinin sonucudur ki, ilkellik, düşük benlik duygusu, cahillik had safhada olsun. Bu tür yazar (!) geçinenlere sadece üzülüyorum.

Eleştirmek ile hakaret etmek arasındaki farkı bilmemek neyle ifade edilebilir. Olsa olsa cahillik, makul olamamak, problemli vicdan sahibi olmak, kültür alt yapısı olmayan, zihninde mantıksal ve duygusal süreçleri bir birinden ayıramama, velhasıl bir hastalık hali ile açıklanabilir ancak. Yazar olduklarını sanan bu tür insanları ciddiye almak, tartışmaya girmek, kör bir insanın önüne fenerle ışık tutmaktan başka bir şey değildir.

Bunlar sadece kendilerinin alkışlanmasını övülmesini isterler. Kendi çıkarı için herkesi çiğneyip geçerler ve bu durumdan en ufak bir pişmanlık duymazlar. Çünkü karşısındaki insanların ne düşündüklerini hiçbir zaman anlamak istemezler. Bu tür kişilik sahibi insanlarda yoğun hasetlik duygusu vardır. Bu duygu ile başkalarının mutluluğuna başarısına kesinlikle tahammül edemezler. Etrafımızda vardır böyleleri.

Yazarken kalitesiz insanların hikâyesi olmayacaksın. Ismarlama iş yapmayacaksın. Emir kulu olmayacaksın. Kaliteni bozarsan farkını da kaybedersin. Tercihini belirleyen karekterindir. Küçük insanlar kişileri, normal insanlar olayları, büyük insanlar fikirleri yazar, tartışır.

Onun bunun ağzı ile yazıp çizenler, köpeksiz köyde değneksiz gezenlere benzerler. Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok, ruhunuzu kaleminizi satmayın yeter. Kurt olmadan kuzu avlamaya da kalkmayın. Biz kırk kişiyiz bir birimizi biliriz. Deve kuşu gibi başını kuma gömmekle gizlendiğini de sanma. Diğer uzuvların açıkta duruyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com