Mut İlçemiz

YÖRÜKLER

YÖRÜKLER
Konuk Yazar
Konuk Yazar( bilgi@mutilcemiz.net )
30 Nisan 2019 - 17:34

Bugün sabah mutilcemiz.net ’te gezinirken yörüklerle ilgili söyleşilere göz attım. Yıllar öncesine gittim. Yörüklerle bizim yakın ilişkimiz olurdu. Zira rahmetli babam Kasap Nuri’nin kasap dükkanı vardı. Dükkanda satılacak et için gerekli keçiler yörüklerden temin edilirdi. Yalnız ticari ilişki de değildi, bizim ailenin yörüklerle sosyal ilişkiside vardı. Özellikle Aydıncık tarafından gelip; zannedersem Seydişehir taraflarına giden, Konar-Göçerler Kozlar güzergahını kullanırlardı. Bizim ev tam yolun kenarındadır.

Keçi sürüleri, develer, atlar, eşeklerle yoldan geçerlerken sırtlarında çocuklarla yürüyüş halindeki kadınlar bazı ihtiyaçlar için bizim eve gelirler çocuklarını emzirirler, yemek yerler, dinlenirler, üç-beş saat vakit geçirdikten sonra kervana yetişmek üzere giderlerdi. Rahmetli anneciğim onlarla sevgi ile ilgilenirdi…

Bilindiği üzere Karageçili ve Sarıgeçili olarak anılan yörüklerden Karageçililer Orta Asyada Oğuzların Bozok koluna bağlı, Kayı boyundandırlar. 1071‘de Malazgirt Zaferi ile Anadolu‘ya gelmişlerdir. Batı Anadolu, İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu‘da yerleşiktirler. Devlete son derece bağlıdırlar. Hatta Güney Doğu‘daki PKK‘ya karşı çarpışan köy korucularının kökeni Karageçili olduğunu tarihçiler belirtir. Sarıgeçililerin ise hangi boydan olduğu bilinmemekle beraber, Silifke, Aydıncık, Anamur, Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yerleşiktirler. Her yıl Aydıncık‘tan Mut üzeri Seydişehire giden yörükler Sarıgeçilidir.

 Yörükler düğünlerini bulundukları yere en yakın köyde yaparlar. Cenazelerini ise hiçbir zaman dağda bırakmazlar. Yine en yakın köyün mezarlığına  koyarlar. Yapılan araştırmada Sarıgeçililerin çoğu yerleşik düzene geçmiştir. Sadece 200 civarında aile Konar-Göçer olarak  yaşamını sürdürmektedir.

 Bir gün bizim dükkanda otururken babamın tanıdığı genç bir yörük geldi, „Ağa beş yaşlarında bir kız çocuğumuz hastalandı, bir doktor lazım“ dedi çocuk annesinin kucağındaydı ateşler içindeydi. Babamla birlikte Dahiliye Mütehassısı Dr. Adnan beye gittiler, çocuk nasıl hasta ise Doktor bu çocuk bulunduğu şartlarda yola devam edemez, hemen yatıracağız dedi. O zamanlar eski hastanenin yanında üç odalı yatağı da olan bir binada sağlık ocağı vardı; biz oraya hastane derdik.

Hastanede serum falan akşama kadar tedavi görür, akşam üzeri çocuğu bir sürü ilaçla bize getirdiler. Dr. Adnan beyde bizim evin karşısında oturuyor, ailece görüşüyoruz. İlaçlar kullanılacak, iğneler yapılacak bir haftada hasta ancak kendine gelir, çok iyi bakım yapılacak diyor doktor. Fakat aile çaresiz. Mut‘ta kalmaya hiç zamanları yok. Zira kervan Kozlar yolunda her an sürünün başında bulunmak lazım. Derken anneciğizim bir fikir attı; „çocuğu bize bırakın siz gidin, hiç merak etmeyin nere konarsanız o zaman gelir alırsınız“ dedi. Bıraktılar gittiler.

Doktor zaten komşumuz olduğu için her gün iğnesini yaptı, ilaçlarını verdik. Bir haftada ayağa kalktı Elif ve bizlerle oynamaya başladı. Ablalarım ona elbise diktiler, saçlarını falan düzelttiler. Boncuk gibi maviş gözlü bir kız oldu, iyice alıştık Elif’e. Bir ay sonra babası geldi teşekkür ederek götürdüler. Güz dönüşü bir daha ziyaret ettiler, ondan sonra ben görmedim. Annemlere gelip geçerken her yıl uğramışlar ben okulda olduğum için görmedim.

Yıllar sonra bir bayram tatilinde Mut’a geldik. Evde annemi üç tane küçük çocuğa yemek yedirirken gördük. „Anne bu çocukları nereden buldun“ diye takıldık. Şöyle anlattı; „Hani baban hasta bir yörük çocuğu getirmişti ya…..“ „Eee…..“ dedik merakla. „İşte o Elif kızın çucukları bunlar. Pazara çıkmıştım bunları gördüm, kervan yoldaymış, bunlar da ihtiyaç almak üzere pazara gelmişler, analarına rahat vermiyorlar, ben de aldım eve getirdim, rahat alışverişinizi yapın dedim.“ Biraz sonra onlar da geldi Elif‘in o zamanki hastalığını konuştuk. Her yıl uğradıkları için anneme yabancılık çekmemiş çocuklar…

Eskiden mevcut sosyal dayanışmanın, yıllar sürecek sağlam bir yapıya sahip olduğunu günlerce düşündüm…

               Necati Uğur Gürgen

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com