Mut İlçemiz

ADLİYEDE HES KODU DÖNEMİ

ADLİYEDE HES KODU DÖNEMİ
08 Aralık 2020 - 23:42

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda adliyelerde ve yargı teşkilatlarında uygulanan corona virüs önlemlerine yenileri ekledi. Bakanlık tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına 2 Aralık 2020 tarihinde gönderilen yazıda, adliyelere HES koduyla giriş yapılması istendi.

Yeni uygulama kapsamında ek personel de görevlendirilecek. Böylece HES kodu olmayan vatandaşlara adliye girişinde kod alınması konusunda yardımcı olunacak. Bakanlık ayrıca virüsle mücadele kapsamında Yeni Çalışma Esasları Kılavuzunda yer alan tedbirlerin de devam ettiğini ve İl Pandemi Kurullarıyla sürekli koordinasyon halinde olunması gerektiğini belirtti. Alınan bu kararlarla ilçemiz Mut Adliyesinde de 7 Aralık 2020 Pazartesi gününden itibaren HES kodu uygulamasına geçildi.

Konuyla ilgili Mut Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan duyuruda, “Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının 2 Aralık 2020 tarih ve 7616 sayılı yazıları ile Adliye girişlerinde HES kodu uygulamasına geçileceği bildirildiğinden; 7 Aralık 2020 tarihinden itibaren Mut Adliyesine girişlerde HES kodu uygulamasına geçilecektir” denildi.
Öte yandan bakanlık, daha önce de Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu hazırlayarak tüm mahkemelere, başsavcılıklara ve icra müdürlüklerine göndermişti. Kılavuzda yer alan çalışma esaslarına göre alınan tedbirlerin bazıları şöyle:
Adliyelere maskesi olmayan hiç kimse alınmıyor. Herhangi bir iş ve işlemi olduğunu ispat edemeyenlerin adliyeye girişine izin verilmiyor. Giriş kapılarında ateş ölçümü yapılarak, ateşi 38 dereceyi geçenler içeri alınmayıp sağlık kurumuna yönlendiriliyor. Adliyedeki insan sirkülasyonunu kontrol altında tutmak için aynı anda 10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde giriş izni veriliyor. Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanıyor. Hakimler, savcılar, avukatlar ve tüm personel maske kullanıyor. Duruşmaların haftanın her gününe ve gün içine yayılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılıyor. Ortak alanlarda bulunan koltuklar seyreltiliyor. Mahkeme ve icra işlemlerinde harç masrafı ve diğer ödemeler mümkün olduğunca EFT, havale gibi yöntemler ile yaptırılıyor. UYAP ve SEGBİS kullanımı yaygınlaştırılıyor.

Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com