Mut İlçemiz

ANIT ÇINAR AĞACI CAN ÇEKİŞİYOR

ANIT ÇINAR AĞACI CAN ÇEKİŞİYOR
12 Eylül 2019 - 10:17

Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’ndaki tarihi Anıt Çınar Ağacı için bilimsel yöntemlerle önlem alınması, yetkililerden veya üniversitelerden yardım ve destek alınarak bu ağacın yaşamının uzatılması isteniyor.

Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda tescilli 5 anıt ağaçtan biri olan bin yaşındaki çınar ağacı zararlı böceğe teslim oldu. Yaşaması için kendi çabasına bırakılan çınar ağacı yardım bekliyor.

Kendi çabasıyla yaşam mücadelesi veren çınar ağacı, böceklerin zarar vermesi nedeniyle gövdesinin batı kısmında çatlaklar ve çürümeler oluşan ve doğu kısmının ise hala sağlam olan çınar ağacının etrafı çitle çevrildi.

Çevresine zarar vermemesi için Mut Belediyesi de astığı levhada, “Çınar ağacının gövdesindeki çürüme ve çatlamadan dolayı Çevre Şehircilik Müdürlüğünün 26 Ağustos 2019 tarihli yazısına istinaden güvenlik gerekçesiyle ağacın bakımı yapılıncaya kadar geçici olarak kapatılmıştır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin tehlikeye atmaması için ağaç altında durmamaları önemle rica olunur” diye uyardı.

Aradan haftalar geçmesine rağmen Anıt Çınar ağacının böceklerden kurtulması için hala bir girişimde bulunulmaması ilçe halkını tedirgin ediyor.

Burası birinci derecede sit alanı diyen Mut ilçesinde üst üste 20 yıl Belediye Başkanlığı yapan ve şimdi ise Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi olan eski Başkan Selahattin Arslan, “Burası Mut’un tarihi yerlerinden biri Mut Çınaraltı parkı. Burası birinci derecede sit alanı yalnız bölge değil aynı zamanda bur da bulunan beş tane çınar ağacımızda Tabiat Varlıkları Koruma kurulu tarafından tarihi değer olarak tescillenmiştir. Dolaysıyla Mutu bilen herkesin yakından bildiği tanıdığı Mut’un simgesi olarak değerlendirilen Karacaoğlan 5 Çınaraltı 5 pınar olarak geçer ve Mut’u simgeleyen bir noktadır. Bur da 5 çınar ağacımızdan bir tanesi ciddi bir problem yaşıyor. Mut Belediyemiz bu konuda üzerine düşeni yapmış. Orman işletmesine bildirmiş. Orman işletmesi de ağacın sağlık durumuyla ilgili bir rapor düzenleyerek ilgililere intikal ettirmiştir. Şimdi Mut halkı olarak bizim beklentilerimiz Tabiat varlıkları koruma kurulunun Tarihi koruma altındaki çınar ağacımızın yaşatılması yaşamının devam edebilmesi için bilimsel yöntemlerle buraya bir çare bulunması önlem alınması. Yetkililerden veya üniversitelerden yardım destek alınarak bu ağacın yaşamının uzatılmasını Mut halkı ve kamuoyu olarak talep ediyoruz” dedi.

Mut Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilisi ise, Çınar ağacını incelemelerde bulunduk. Araştırmamızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Ağacı yaşatmak için bazı planlarımız var. Gerekli yerlere yazışmalarımızı yaptık. Mut’un tarihi simgesi olan Anıt ağacını kurtarmak için seferber olduk dediler.

Bin yıllık anıt ağaç olarak tescilli çınar ağacının, zararlı böcek ve bakterilerin istilasına uğramasına üzülen ilçe halkı ise, Yazın aşırı sıcaklar olan bir ilçede yaşıyoruz. Bu çınarların yok olması bizleri çok üzer bu konuda yetkililerin yaşatmak için bir an önce çare bulmaları gerektiğini söylediler.

Hasan Çetin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com