Mut İlçemiz

ÇITLIK’TAN 2. KAVURGA ŞENLİĞİ

ÇITLIK’TAN 2. KAVURGA ŞENLİĞİ
27 Şubat 2020 - 21:22

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), Kavurga Şenliğinin ikincisini gerçekleştirdi. Mut’un Köprübaşı Mahallesinde Hüseyin Cılız, ailesi ve mahallelinin evsahipliğinde, haftasonunda yapılan şenliğe; çok sayıda ÇIDOG üyesi katıldı. Doğa gezginleri, Kavurga Şenliğinin ardından Köprübaşı’nda bulunan Köy Kültür Müzesini ziyaret etti, Kıravga’ya doğa yürüyüşü de gerçekleştirdi.

Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan Mut ÇIDOG, geleneksel hale gelen Kavurga Şenliğinin ikincisini, Hüseyin Cılız ve ailesinin evsahipliğinde Mut’un Köprübaşı Mahallesinde gerçekleştirdi. ÇIDOG, şenliğin ardından kültür müzesini ziyaret etti, ayrıca doğa yürüyüşü de yaptı.
Mut Çıtlık Kavurga Şenliğinin ikincisi ve 102. doğa yürüyüşü için Karacaoğlan Çınaraltı Parkında buluşan Mut ÇIDOG üyeleri, iki araçla hareket etti. Mut’un Bayır Mahallesinde araçtan inen doğa gezginleri, mahalle arasından kısa bir yürüyüş gerçekleştirerek, şenliğin yapılacağı Köprübaşı’na ulaştı. Gezginler Köprübaşı’nda, Cılız ailesi ve mahalleli tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Doğa gezginlerine burada, 2. Kavurga Şenliği için hazırlanan ve odun ateşinde pişirilen buğday, fıstık, kabak, nohut, darı, küncü, çıtlık karışımı kavurga ve çay ikramları yapıldı. Yenilen kavurgaların ardından şenliğe katılanlarla müzikli program düzenlendi.

Burada bir konuşma yapan Mut ÇIDOG kurucularından ve Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi Sahibi Nihat Mustul, eski bir geleneği kültürü yaşatmak adına bu şenliği düzenlediklerini belirterek; “Kavurga yapımı eski bir geleneğimiz, eski bir kültürümüz. Bunu geleneğimizi ve kültürümüzü yaşatmak, genç kuşaklara aktarmak adına, geçen yıl Hüseyin Cılız ve ailesi ve köylülerin evsahipliğinde gerçekleştirdiğimiz Kavurga Şenliğinin ikincisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çok güzel ve anlamlı bir etkinlik oldu. Cılız ailesi ve köylülerimiz bizlere gönüllerini, yüreklerini açtılar, bizleri çok güzel bir şekilde ağırladılar. Kendilerine ve bu şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca tüm katılımlarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Şenliğin evsahibi Hüseyin Cılız ise, Mut Çıtlık ailesini aralarında görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederken, tüm konuklara teşekkürlerini iletti.
Buradaki programın ardından Hüseyin Cılız’ın kendi olanaklarıyla oluşturduğu, Köy Kültür Müzesi ziyaret edildi. Hüseyin Cılız tarafından katılımcılara, müzede yer alan eski alet, araç ve gereçlerle ilgili bilgiler verildi. Buradaki ziyaretin ardından yola koyulan doğa gezginleri, Köprübaşı’ndan Kıravga’ya kadar yaklaşık 3 km’lik doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Gezginler, zaman zaman yağan yağmura aldırmadan gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşünü, Kıravga’da bulunan eski un değirmeninin yanındaki alabalık lokantası tesislerinde sonlandırdı. Burada yemeklerini yiyen gezginler, yemeğin ardından yaklaşık 1 km. mesafedeki Alabalık Üretim Çiftliğini de ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından etkinlik son buldu ve araçlarla Mut’a dönüldü.

Mut Çıtlık 2. Kavurga Şenliğiyle ilgili fotoğraf ve videolara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com