Mut İlçemiz

HACINUHLU MUHTARLIĞI VE KOOPERATİFTEN İDDİALARA YANIT

HACINUHLU MUHTARLIĞI VE KOOPERATİFTEN İDDİALARA YANIT
05 Eylül 2020 - 20:01

Hacınuhlu Muhtarlığı ve Kooperatiften iddialara yanıt: “İftira ve karalama kampanyası.”

Mut’un Hacınuhlu Mahalle Muhtarlığı ve Hacınuhlu Sulama Kooperatifi Başkanlığı, Söğütözü yaylası su kaynaklarının boru içerisine alınarak taşınmasıyla ilgili mahalle sakinlerinin yaptığı basın açıklamasındaki iddialara yanıt verdi.

Bir grup tarafından ortaya konan iddiaları içi boş spekülatif söylemler ve iftiralar olarak nitelendiren Muhtarlık ve Kooperatif, yaptığı açıklamada; yıpratmaya yönelik karalama kampanyaları düzenlendiğini savundu.

Kooperatif olarak kuruldukları günden bu yana kanun ve mevzuata aykırı hiç bir iş ve eylemde bulunmadıklarının altı çizilen açıklamada, “Siz değerli halkımıza söz veriyoruz ki, gücünü kanundan alamayan, hiç bir meşruiyeti bulunmayan ve kendi çıkarları doğrultusunda iş ve işlem yaptırmak için yalan yanlış söylemlerle bizi yıpratmaya çalışan bir grup insan, bu kuruluşa hiç bir şekilde zarar veremeyecektir!” denildi.

Yaptıkları tüm çalışmaların, bölgede çıkan suyun maksimum düzeyde bölge halkının ve ekolojik dengenin yararına sunma yönünde olduğu belirtilen açıklamada; tamamen kendi çıkarları doğrultusunda işlem tesis ettirmeye çalışan bir grup insanın söylemlerine itibar edilmemesi istendi ve  iftira atma yolunu seçen bu kişilere karşı hukuksal mücadele başlatılacağı bildirildi.

Aralarında Keleceköy Mahalle Muhtarı Hasan Anamur, Yıldız Mahalle Muhtarı Selahattin Uysal, Esençay Mahalle Muhtarı Kadir Turan, Gençali Mahalle Muhtarı Gürbüz Zitfçi ve Söğütözü yayla halkını temsilen Mansur Aslan, Mahmut Özdemir ve mahalle sakinlerinin yeraldığı bir grup; Hacınuhlu Mahalle Muhtarlığı ve kooperatifinin Söğütözü yaylası su kaynaklarını boru içerisine alıp 35 km öteye taşıma girişimine karşı tepki göstermiş ve basın açıklamasında bulunmuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından, yanıt hakkı gereği görüşlerini sorduğumuz Hacınuhlu Mahalle Muhtarı Yakup Ceylan, iddialarla ilgili Hacınuhlu Muhtarlığı ve Sulama Kooperatifinin ortak açıklamasını gönderdi.

Hacınuhlu Mahalle Muhtarlığı ve Hacınuhlu Sulama Birliği Kooperatif Başkanlığının açıklaması ve iddialara yanıtları şöyle:

“Değerli Halkımıza;

Bir süredir yazılı basın yolu ile ve sözlü olarak, bir grup kişiler tarafından hakkımızda içi boş spekülatif söylemler, iftiralar çıkartılarak tarafımızı yıpratmaya yönelik karalama kampanyaları düzenlenmektedir. Her ne kadar, oluşturulmaya çalışılan algıyı ve asılsız söylemleri cevap vermeye değer bulmasak da siz değerli hemşehrilerimize ve yanımızda olan halkımıza karşı bu açıklamayı yapmayı, hiçbir tereddüt ve kuşkuya yer bırakmamak adına borç bilmekteyiz.

Göreve geldiğimiz günden bu yana sorumluluk sahamız olan Hacınuhlu Mahallesi sınırları dahilini, her zaman bir adım daha öteye taşımak, civar halkın başlıca geçim kaynağı olan tarımsal faaliyetleri geliştirmek ve bu yönde sulama imkanlarını çoğaltarak tarıma destek vermek adına var gücümüzle çalıştık. Bundan sonra da aynı güçle ve aynı heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.

Bilindiği üzere kuruluşumuz meşruiyetini yasalardan almaktadır. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile kurulan, kurulduğu günden bu yana kanun ve mevzuata aykırı hiç bir iş ve eylemde bulunmayan ve her hareketinde bize bu gücü veren siz değerli halkımızın menfaatini düşünen bir kooperatif olduk. Siz değerli halkımıza söz veriyoruz ki, gücünü kanundan alamayan, hiç bir meşruiyeti bulunmayan ve kendi çıkarları doğrultusunda iş ve işlem yaptırmak için için yalan yanlış söylemlerle bizi yıpratmaya çalışan bir grup insan, bu kuruluşa hiç bir şekilde zarar veremeyecektir!

Sulama kooperatifimizin amacı ve yetki sınırları T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gösterilen sözleşmenin 6. maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

AMAÇ VE ÇALIŞMA KONULARI

Madde 6- Kooperatifin Amacı; Devletçe ikmal edilmiş veya edilecek sulama tesislerinden alınacak veya her ne suretle olursa olsun tarım sahalarından çıkarılacak suyun ziraatta kullanılması ile ilgili arazi tesviyesi, tarla başı kanalları, tarla içi sulama ve drenaj gibi zirai sulama tesislerini kurmak veya kurulmuş olan sulama tesislerini işletmek, işlettirmek ve bakımını yapmak ve yaptırmak.

Bakanlık tarafından yayımlanmış sözleşmede belirlendiği üzere kuruluşumuzun, başlıca amacı zaten sulama sularının kontrol ve idaresi, su kaybının en aza indirilerek bu yönde çalışmalar yapmak ve bölgede çıkan suyun maksimum düzeyde bölge halkının ve ekolojik dengenin yararına sunmaktır.

Yaptığımız tüm çalışmalar ise bu yöndedir. Başkaca asılsız iddialarla bu yaptığımız çalışmaları karalayarak, tamamen kendi çıkarları doğrultusunda işlem tesis ettirmeye çalışan bir grup insanın söylemlerine lütfen itibar etmeyiniz. Açıklamamızın başında da söylediğimiz gibi kuruluşumuz T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI izni ile faaliyet göstererek, tüm gücümüzü siz değerli halkımızdan ve kanunlardan almaktayız. Kuruluşumuz, ilk günden itibaren olduğu gibi bugün de halkın çıkarlarını gözetecek, asla belirli bir grubun ya da kişilerin yararına çalışan, bir takım otoritelerin çıkar ve emirlerini yerine getiren bir kurum olmayacaktır.

Bu nedenle, gücünü kanundan alamayan, hiçbir meşruiyeti bulunmayan ve kendi çıkarları doğrultusunda iş ve işlem yaptırmak için iftira atma yolunu seçen bu kişilere karşı hukuksal mücadele başlatacağımızı bildirir, her zamankinden daha da güçlü, daha da heyecanlı bir şekilde siz değerli halkımız için çalışmaya devam edeceğimize söz veririz.

Saygılarımızla…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com