Mut İlçemiz

HEMŞERİMİZ AYŞE İNCE MANAV BİLİM DOKTORU ÜNVANI ALDI

HEMŞERİMİZ AYŞE İNCE MANAV BİLİM DOKTORU ÜNVANI ALDI
19 Şubat 2020 - 1:21

(Mutilçemiz.Net – Mut) İlçemiz mimarlarından Doktor Mimar Ayşe İNCE MANAV, 13 Şubat 2020’de Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda devam etmekte olduğu doktora programını tamamlayarak “Bilim Doktoru” ünvanı aldı.

İlçemizin bütüncül ve sürdürülebilir kentsel koruma planlaması ve yönetimi hakkında öneriler getiren ve somut projeler hazırlayan hemşerimiz Ayşe İNCE MANAV “Orta Ölçekli Yerleşimlerde Koruma Planlama Önerisi – Mersin İli Mut İlçesi Örneklemesi” başlıklı doktora tezi ve Mut hakkında Mutilçemiz.Net’e bilgiler verdi.

“Mut; geleneksel konutları, 19. yy. Osmanlı açık çarşı sistemlerinden izler taşıyan İç ve Dış Çarşı Caddeleri ile Taş Han ve çevresindeki dükkanları, Helenistik dönemden başlamak üzere tarihte etkisi altında kaldığı medeniyetlerin katmanlar halinde izlerini taşıyan tarihi kent merkezi ve 1925 yılında başlamak üzere Mut ekonomisine önemli katkıları olan Mut Bulgurculuğu ve bulgurhaneleri ile korunmaya değerdir” diyen Doktor Mimar Ayşe İNCE MANAV, “Mut yerleşimindeki yapıların yanı sıra, yakın çevresindeki doğa güzellikleri, tabiat varlıkları, Mut zeytinciliği ve diğer tarımsal üretim faaliyetleri ve Dünya Mirası Aday Listesi’nde yer alan Alahan Manastırı’nın koruma çalışmaları için büyük potansiyel oluşturduğunu”söyledi.

Ayşe İNCE MANAV, araştırmalarına katkılarından dolayı Mut Belediye İmar ve Fen İşleri Müdürlüğü’ne, Ticaret ve Sanayi Odası çalışanlarına, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, evlerinin kapılarını sonuna kadar açıp fotoğraf çekimi ve çizimleri için izin veren, anketlerine sabırla cevaplayan Mut halkına, ailesine ve kıymetli hocalarına teşekkür etti.

Önerdiği projeler sonrasında kültür varlıklarının korunarak gelecek nesillere ulaştırılacağını ve bu çalışmaların turizm açısından ilçemize önemli bir gelir kaynağı oluşturacağını söyleyen Ayşe İNCE MANAV, bu konuda yapılacak her türlü çalışmalara destek vermeye hazır olduğunu belirterek, ilgili kurumlara çağrıda bulundu.

Mut, Kavaközü Köyü asıllı Doktor Mimar Ayşe İNCE MANAV Gazi İlköğretim Okulu, Mut Anadolu Lisesi, Çukurova Üniversitesi (Adana), Selçuk Üniversitesi (Konya) ardından, Gazi Üniversitesi’ndeki (Ankara) eğitimini tamamlayarak, “Bilim Doktoru” ünvanı aldı.

Doktor Mimar Ayşe İNCE MANAV halen Mersin Toros Üniversitesi Öğretim Üyesidir. İlçemizde gerçekleştirdiği birçok mimari tasarım ve çevre düzenlemesi projesi yanı sıra, Mut için hayati öneme sahip, Cumhuriyet Meydanı ve Apadna (Alahan) Manastırı’nın restorasyonun da uygulamadan sorumlu mimar olarak görev aldı.

Biz de hemşerimiz Doktor Mimar Ayşe İNCE MANAV’ı hem ilçemize olan katkıları hem de “Bilim Doktoru” ünvanı için kutluyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com