Mut İlçemiz

KUMAÇUKURU HABERİMİZ SES GETİRDİ

KUMAÇUKURU HABERİMİZ SES GETİRDİ
09 Mart 2021 - 0:26

„Kumaçukuru susuzluktan terk ediliyor“ haberimiz ses getirdi. Mut’ta susuz köye Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) sahip çıktı. Mut‘ta susuzluk nedeniyle köylerini boşaltmak zorunda kalan köylülere Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) sahip çıktı. Kumaçukuru (Köyü) Mahallesi sakinleri, susuzluk yüzünden köylerini terk ediyor haberimizin yayınlanması üzerine, MESKİ olaya el koydu.

Çağımızın Karacaoğlanı ünlü sanatçı Musa Eroğlu’nun doğup büyüdüğü Kumaçukuru (Köyü) Mahallesi sakinleri susuzluk yüzünden köylerini bir bir terk ediyor. Köylüler toplu halde Mersin Büyükşehir MESKİ’de toplanarak sorunlarını dile getridiler. MESKİ köylülere her konuda yardımcı olacaklarını söylediler.

Yetkililerden yardım isteyen Kumaçukuru Mahalle Muhtarı Ali Yıldız’ın girişimleri sonuç verdi. Yıldız, “Ben Kumaçukuru‘nu daha öncelerde göç vermesinden dolayı, göç vermesinin sebebinin de içme suyunun olmamasından dolayı şimdi bu köyü tekrar bir araya getirmek toplamak için mücadele içerisine girdim. Bu mücadelemde içme suyumu tekrar köyüme kazandırabilir miyim diye bir yola çıktım bu yolda da içme suyunun gerek sondaj gerekse başka bir yöreden mevkiden getirebilmek için dilekçelerimi sunuyorum. Bu çalışmalarda MESKİ’yle çalışmalarımıza başladık. İnşallah Kumaçukuru‘na içme suyunu getirmek içinde elimizden gelen çalışmalarımızı yapacağız hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Köylülerin sorunlarını dinleyip çözüm konusunda yardımcı olacaklarını ifade eden Mut‘ta üst üste 20 yıl Belediye Başkanlığı yapan ve şimdi ise Mut Belediye Meclisi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Mut koordinatörü olan eski Belediye Başkanı Selahattin Arslan, “Sayın basın mensupları, Kumaçukuru köyümüz şu anda içme suyu konusunda vatandaşlarımız belli bir istekte tereddütteler. Yani yeterli su kalmadığını ifade ediyorlar ancak, bizim MESKİ olarak tespitlerimizde içme suyu konusunda problem yaşanmıyor. İleri tarihlerde meydana gelebilecek su ihtiyacını karşılamak için biz muhtarımızla buradaki vatandaşlarımızla konuştuk, görüştük, gerektiğinde kendilerinin öngördüğü noktalarda MESKİ olarak, yeterli içme suyunu daha kaliteli bir içme suyunu temin edebilmek için vatandaşların talebi doğrultusunda gerekirse yer altı suyu arayarak, yani sondaj çalışması yaptırarak MESKİ bünyesinde daha kaliteli bir içme suyunu vatandaşlarımıza temin etmek için ön çalışmaları başlatabiliriz. Vatandaşlar içme suyuna en kaliteli bir şekilde kavuşmaları bizim asli görevimiz. Bu konuda da üzerimize düşen her türlü çalışmayı yerine getiririz” dedi.

Bu çağda susuzluk nedeniyle terk edilen bir mahalle olmadığını ifade eden mahalle sakinleri, “Mahallemiz geniş bir araziye sahip olmasına rağmen ne bir içme suyu nede bir sulama suyu olmadığından dolayı, ilçenin Yazıalanı, Meydan ve Kelceköy Mahallelerine yerleştik. Şu an sorunumuzu anlatmak için MESKİ’ye geldik. Burada sorumlu olan Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi ve Mut koordinatörü olan eski Belediye Başkanı Selahattin Arslan tarafından anlayışlı iyi bir şekilde karşılandık. Bizleri aydınlattı. Kendisine ve bizlerin sorunlarını dile getiren, haberleştiren Hasan Çetin‘e medyada duyurmasından dolayıda çok teşekkür ederiz dediler.

Konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Şube Müdürlüğü önünde toplu halde fotoğraf çektirdiler.

Hasan Çetin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com