Mut İlçemiz

MAVGA KALESİ’NDE YABAN KEÇİSİ TOPLU ÖLÜMÜ

MAVGA KALESİ’NDE YABAN KEÇİSİ TOPLU ÖLÜMÜ
23 Ocak 2021 - 13:50

Geçen haftalarda Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü tarafından açılan ihale ve Mut’un Kestel Dağında yaptırılacak avla gündeme gelen yaban keçileriyle ilgili üzücü bir gelişme daha yaşandı. Mut’ta nesli tükenmekte olan ve koruma altındaki yaban keçilerinin toplu ölümü gerçekleşti. Şimdiye kadar pek görülmeyen ve rastlanılmayan toplu ölüm olayının nedeni bilinemiyor. Ölü bulunan yaban keçilerinin çeşitli yerlerinde çok sayıda kırıklar tespit edilirken, kurşun izine rastlanmadığı; korkutan bir olay üzerine yaban keçilerinin strese bağlı olarak sürü psikolojisiyle hareket edip kayalıklardan atladıkları veya düştükleri sanılıyor.

Edinilen bilgilere göre Mut’un Kozlar Yaylası Mavga Kalesi mevkiinde 7 yaban keçisi ölü olarak bulundu. İhbar üzerine olay yerine gelen görevlilerce, 7 yaban keçisinin öldüğü belirlendi. Yapılan incelemelerde, ölen yaban keçilerinin çeşitli yerlerinde çok sayıda kırık tespit edildiği öğrenildi. Ölen yaban keçilerinden bazılarının ise yırtıcı hayvanlar tarafından parçalanmış olduğu görülürken; ölüm olayının yaklaşık 10 gün önce gerçekleşmiş olabileceği sanılıyor.

Yaban keçilerinin toplu ölüm olayının nedenlerini öğrenmek üzere görüşlerine başvurduğumuz veteriner hekimler; yaban keçilerinde toplu intihar olayı olmayacağını söylediler. Veterinerler, yaban keçilerinin, kendilerini korkutan bir şey üzerine strese bağlı olarak sürü psikolojisiyle hareket ederek, kayalıklardan atlayabileceklerini belirttiler.

ÖLEN YABAN KEÇİLERİ İÇİN SUÇ DUYURUSU

Öte yandan, Mut’ta şüpheli bir şekilde ölen yaban keçileri için iki yurttaş tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda hayvanların ölümü hususunda soruşturma açılması, yakın tarihte o bölgede izin verilen yasal av ile bağının araştırılması ve ölüme sebebiyet verenler ile hadisede varsa ihmali bulunanlar hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Mut’ta gerçekleşen yaban keçilerinin toplu ölümüne ilişkin, daha önce gündeme gelen av ihalesi ve Mut’un Kestel Dağında yapılacak olan yaban keçisi avına karşı çıkan ve açıklamalarda bulunan Devrim Şimşek, Özgen İş’le birlikte Mut Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulundu.

Şimşek ve İş’in şikayet dilekçelerinde, “19/01/2021 tarihinde sosyal medyaya yansıyan bilgilere göre Mersin İli Mut İlçesi Kozlar Yaylası sınırları içerisinde ek-1 deki fotoğraflarda görüldüğü kadarı ile 8 ile 10 adet arası Yaban Keçisi’nin toplu olarak ölü bulunduğu görülmüştür. Söz konusu hayvanların ölüm nedeni kesin olarak belli olmamakla birlikte aynı tarihte yapılan avın doğrudan ya da dolaylı bir sonucu olarak bu hayvanların öldüğünü düşünmekteyiz” ifadelerine yer verildi.

Şimşek ve İş, Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin Kesin Koruma Altına Alınan Fauna Türleri kategorisinde Yaban Keçisi ve Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin de bulunduğuna dikkat çekti. Sözleşme maddeleri kapsamında yabani fauna türlerinin korunmasının güvence altına alınarak, uygun ve gerekli yasal ve idari önlemlerin alınması gerektiği belirtilerek; bu türler için özellikle her türlü kasıtlı yakalama ve alıkoyma, kasıtlı öldürme şekillerinin yasaklandığının altı çizildi.

Yurttaş olarak yükümlülükleri kapsamında Anayasa ve Çevre Kanunu maddelerine de vurgu yapan Devrim Şimşek ve Özgen İş, dilekçede soruşturma açılmasını, şüphelilerin tespitini ve haklarında kamu davası açılmasını talep ettiler.

Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com