Mut İlçemiz

MERSİN HIFZISIHHA KURULUNDAN EK TEDBİRLER

MERSİN HIFZISIHHA KURULUNDAN EK TEDBİRLER
05 Nisan 2020 - 16:56

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımını önlemek üzere ek tedbirler getirdi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında, 4 Nisan’da yapılan toplantıda, Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararlar şöyle:

Fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm dünyada hızlı şekilde yükselen Koronavirüs (Covid-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.

Koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik olarak ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması ve bazı şehirleri için ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirilerek Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığımızın 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı Genelgesi, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulumuzca 03.04.2020 tarih ve 23 nolu kararla çeşitli tedbirler alınmıştı.

Uygulamalar ve yaşanan gelişmeler sonucu aşağıdaki ek kararların alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1.Giriş-çıkış sınırlandırılan ilimizde, zorunlu kamu hizmeti nedeninin bir parçası durumundaki askerlik görevinin ifası nedeniyle bulunan ve terhis olup ilimizde ikametleri olmaması nedeniyle kalamayacak olanların ilimizden ayrılmalarında sakınca görülmeyenlerin ilimizden çıkışlarına Seyahat İzin Belgesi ile izin verilecektir.

Ayrıca giriş-çıkış sınırlandırılan illerimizde toplu ulaşım seferleri iptal edildiği için bu vatandaşlarımızı özel araç ile almak için ilimize gelecek bir kişinin ilimize girmesine; başka ilden terhis olup ikameti ilimizde olan askerler için de askerin terhis olduğu ile gitmek üzere bir kişinin ilimizden ayrılmasına Seyahat İzin Belgesi ile izin verilecektir. Bu amaçla izin verilen kişilerin en kısa sürede geldikleri ile dönmeleri zorunludur.

2.Tahliye olan tutuklu ve hükümlüler için de 1.maddedeki uygulama aynen geçerli olacaktır.

3.İlimizde Covit19 dışındaki bir ölüm nedeni ile vefat eden vatandaşlarımızın cenazelerinin, cenaze aracı veya ambülans ile ilimiz dışındaki memleketlerine götürmelerine Seyahat İzin Belgesi ile izin verilecektir. Bu kapsamda izin verilecek kişi sayısı en fazla 4 kişi ile sınırlı olacaktır.

4. 2020/23 nolu Mersin İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararımızın 2/f maddesi gereğince giriş/çıkışları sınırlandırılan kişilerin, ticari sözleşme imzalamak gibi ticari faaliyetin devamı niteliğindeki ilimize giriş çıkışlarına Seyahat İzin Belgesi ile izin verilecektir.

Yukarıda alınan ve ilimiz genelinde geçerli olacak kararların uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyet oluşmaması için ilgili kararlara eksiksiz olarak uyulması gerekmektedir. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com