Mut İlçemiz

MUTKAD: “KADIN ÖZGÜR OLMALI!”

MUTKAD: “KADIN ÖZGÜR OLMALI!”
07 Mart 2020 - 23:02

Mut Kadınlar Kulübü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MUTKAD), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Kadınlara tahsis edilmiş özel günlerin, kadın erkek ayrımının en tehlikeli durumlarından biri olduğunu belirten MUTKAD Başkanı Gülsüm Kevser Mut İnce; MUTKAD olarak toplumda cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırıp, kadının gücünü, kadının sosyal hayattaki yerini arttırmak ve emeklerinin açığa çıkmasını sağlamak amacı ile kurulduklarını söyledi. İnce, “Sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda değil, yaşamın her anında ve alanında kadın-insan olarak var olmak, söz sahibi olmak, fikir verebilmek, üretebilmek istiyoruz. Bu da ancak kadınların özgürlüğü ile mümkün olacaktır” dedi.

MUTKAD Başkanı Gülsüm Kevser Mut İnce, Atatürk’ün, “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” sözünü anımsatarak başladığı basın açıklamasında, şu görüşleri Mut kamuoyuyla paylaştı:

“Öncelikle bugüne ve Dünyada verilen kadın hakları mücadelesine anlamını veren, 8 Mart 1857’de daha iyi çalışma koşulları isteyerek can veren 120 emekçi kadını saygıyla anıyoruz.

Bu gün bir anma günüdür. Ancak, her kadın bu günü kendi doğasının gereği istediği gibi anlamlandırabilir, yorumlayabilir ve yorumunu herhangi bir eyleme dönüştürebilir. Hiç kimsenin bugünü biz kadınlara toplumun dayatmış olduğu kutlama ve anma şekillerine uyarak geçirmek gibi bir zorunluluğu yok. İsteyen dans eder, isteyen dua okur. Emma Goldman’ın dediği gibi, ‘Güzel ve mutluluk saçan her şey herkesin hakkıdır.’ Öyleyse kadının da hakkı’dır.

Kadınlara tahsis edilmiş özel günler, kadın erkek ayrımının en tehlikeli durumlarından biridir. Yine de toplum veya eril Dünya bize bunu uygun görmüşse, işte bizde tam o gün sesimizi duyurmaktan geri kalmayız.

Biz MUTKAD olarak toplumda cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırıp, kadının gücünü, kadının sosyal hayattaki yerini arttırmak ve emeklerinin açığa çıkmasını sağlamak amacı ile kurulduk. Sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda değil, yaşamın her anında ve alanında kadın-insan olarak var olmak, söz sahibi olmak, fikir verebilmek, üretebilmek istiyoruz. Bu da ancak kadınların özgürlüğü ile mümkün olacaktır.

Kadının gelişimi, bağımsızlığı ve özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kadın kendisini bir obje olarak değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır.

Bilgili ve bilinçli kadınlar olmalıyız ki, bu da ancak kendi kendimizi eğitmemiz ile mümkün olacaktır. Bilinçli kadın, bilinçli anne, kendinden sonraki neslinde kurtarıcısıdır. Bilinçli kadın, ne istediğini bilen kadındır. Kadını götürüp mutfağa veya süslenme odasına kapatıyorlar, sonra da ufkunun darlığına şaşırıyorlar. Kanatlarını kesiyorlar, sonra da uçamıyor diye yakınıyorlar.

Biz MUTKAD olarak diyoruz ki, kadınları ezen, öteki cins yapan, kontrol altında tutmaya çalışan, üretmesine, gelişmesine ve yaşamasına izin vermeyen bütün zihniyetlere karşıyız ve bu yolda mücadelemiz durmaksızın devam edecektir. Bir kadın oluşumu olarak; bizden beklenen toplumsal dayatmalar ve klişe eylemlerden çok daha fazlası için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu görüşlerimizi de, 8 Mart vesilesi ile yeniden dile getiriyoruz.

MUTKAD gökkuşağı renklerinden oluşan bir dernektir. Derneğimizde önce insanız, sonra kadınız. Gönüllülük esasına göre çalışmalar yapıyoruz ve bütün gücümüzle ayakta durmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hiçbirimizin yaşam biçimi, siyasi görüşü, görüntüsü, maddi durumu ön planda değildir. Saygı, sevgi, emek ve hoşgörü ön plandadır.

Bu anlamda 8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun.

Mücadelede kaybettiğimiz bütün kadınlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com