Mut İlçemiz

MUT’TA 65 YAŞ ÜZERİ ÜRETİCİ FERYAD EDİYOR

MUT’TA 65 YAŞ ÜZERİ ÜRETİCİ FERYAD EDİYOR
25 Nisan 2020 - 15:13

Mut’ta 65 yaş üzeri ve küçük bağı bahçesi olan üreticiler Mut Hıfzısıhha Kurulu’nun acil toplanıp yasakla ilgili maddeyi acilen gündeme almasını, 65 yaş üstü olup Mut Ziraat Odası’nda kaydı bulunmayanlar için esneklik getirilmesini istiyor.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü yurttaşların sokağa çıkması yasaklandı. Mut Hıfzısıhha Kurulu olağanüstü toplanıp Mut’a özgü kararlar almasına rağmen 65 yaş üstü küçük çapta bağı bahçesi olan üreticiler ise mağduriyet yaşıyor.

Sorunun sosyal medyada tartışılmaya başlaması ile birlikte 65 yaş üzeri için istisnai izin verilmesi talebi de büyüyor.

Koronavirüsü salgını tedbirleri için alınan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından dolayı mağduriyet yaşayan yurttaşların sorununu ve çözüm önerisini Yazar Nihat Mustul yazılı olarak şu şekilde dile getirdi.   

MUT HIFZISSIHHA KURULUNA ÖNERİ

Çok ağır günlerden geçtiğimizin bilincindeyiz. Ama Mut’tun bu ağır günlerde her yerden farklı bir özelliği vardır. Erik ve kayısı üretimidir bu da.
Yapılan açıklamalarla ve de uygulamalarla devlet salgından korunmak kadar, üretimin aksamaması yanındadır da.
20-65 yaş arası üreticilerle ilgili sorunlar biraz aşılmış olsa da, hepimiz biliyoruz ki, gerek Mut’un içinde gerekse köylerinde sayısız 65 yaşı üzeri insanın erik ve kayısı bahçesi vardır. Bu insanların sokağa çıkması yasaktır. Ne yapsınlar şimdi? Çoğunun bahçesi zaten küçük küçüktür, işçi bulmadan kendi emekleriyle işlerini gören insanlardır bunlar. Nerede ve nasıl işçi bulsunlar peki? Öyle kolay değil bu. Bu azımsanmayacak kadar çok insanın bahçesi sulanacak, erikleri kayısıları toplanacak, satılacak…Nasıl olacak bu? Uzun zamandır bu bahçelerine çocukları gibi bakan bu insanlar, bahçelerine gidip meyvelerini toplayamazlarsa eğer, salgından değil de bundan ölecekler belki de. Ağır bir sorun Mut için. Bir yıllık büyük umutları yalnızca bu bahçeleri. Kurusun mu şimdi bu bahçeler, meyveleri dallarda mı kalsın?…
Buna ivedilikle bir çözüm bulunması gerekmektedir bizce. Kamuoyunda bu tür sıkıntılar dillendirilmektedir zaten.
Bu sorunun Kurul tarafından gündeme alınmasını, hafta sonları olmasa bile, bu insanlara hafta içi gerekli önlemleri almak koşuluyla izin verilmesini öneriyoruz.

Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com