Mut İlçemiz

MUT’UN BİTKİ ÖRTÜSÜ

MUT’UN BİTKİ ÖRTÜSÜ
25 Ekim 2020 - 17:27

Ülkemizde 70’in üzerinde kültür bitkisi yetiştirilebilirken, Mut’ta bu ürünlerden 57 tanesi yetiştirilmektedir. Bunlardan 40 ürün ekonomik açıdan ticari boyutlarda üretilmektedir.

İlçemiz Mut, Akdeniz iklim kuşağında, ağırlıklı olarak killi tınlı toprak yapısı ile ayrı bir özellik kazanmış bir bahçe bitkileri cenneti olarak, Akdeniz Bölgesinde önemli bir yere sahiptir.

Göksu Nehrinin çevresi verimli, bereketli Alivüyonlu topraklara sahip dar ovalardan oluşur. 310 m yüksekliğindeki ilçe merkezinden 650 m yüksekliğine kadar geniş bir alanda ağırlıklı olarak sulu tarım yapılmaktadır. En önemli tarım ürünleri bahçecilikte kayısı, zeytin, elma, erik, bağcılık, nar, incir; tarla ürünleri ise buğday, arpa nohut ile sebzedir.

İlçemizin 700 – 800 m yüksekliklere kadar doğal bitki örtüsünü makilikler oluşturur. Akdeniz bitki topluluğunun sembolü olan makiler, vadi yolu ile içerilere sokulmuştur. Bu ağaççık ve bodur çalılıklar, kızılcam ormanlarının tahrip edildiği sahalarda bulunmaktadır. Belli başlı türleri: kermez meşesi, sandal, kocayemiş, mersin, zeytin, karaçalı, sakız, keçiboynuzu, defne, zakkum, erguvan, akçakesme, tespih gibi ağaççıklardır.

Makiliklerin bittiği mesafeden itibaren bitki örtüsü ormandır. Ormanlık alan parça parça olmak üzere ilçenin hemen her tarafında görülebilmekle birlikte, asıl alanlar Göksu Vadisi’nin güney eteklerindedir. Ormanları: çam, katran, ladin, meşe ve ardıç ağaçları oluşturur.

Mut ve çevresinde iğne yapraklı ve yüksek boylu ormanlar sıkça görülmektedir. Bunlar, kızılcam, karaçam, katran, köknar, ladin, ardıç ve selvidir. Diğer yapraklılardan ise, çeşitli türde meşeler, kayın, gürgen, şimşir, palamut, akağaç, dağ kavağı, kızılağaç ve çınar bulunmaktadır.

Kozlar Yaylası’nın 1600 m yüksekliğinde sandal meşesi ve kermez meşesi çalılıkları görülmekte; Sertavul’dan itibaren 1800 m’ye doğru, tahrip edilmiş sedir, az daha yüksekte ardıç ormanları birbiriyle karışmaktadır. Buralarda yer yer çeşitli orman tiplerinin yok olması, yerini bozkır bitkisine bırakmıştır. Bunun yanında çoğu yerde yabani zeytinlikler bulunmaktadır. Ardıç ağacı, vadinin kuzeyinde ve yüksek yerlerinde bulunur. Mut’un kuzeyi ise Alahan’dan başlamak üzere sık ardıç ağaçları ile kaplıdır.

Fotoğraf: Mehmet Gürbüz

DÜNDEN BUGÜNE HER YÖNÜYLE MUT

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com