Mut İlçemiz

MUT’UN ÇEŞMELERİ

MUT’UN ÇEŞMELERİ
22 Temmuz 2019 - 19:36

Mut’un merkezinde Kale ve Köşker pınarlarından başka ilçe merkezi dışında, “Mavga Çeşmesi”, “Kozlar Çeşmesi” ve “Sıratekneler”de ilçenin önemli pınarlarındandır.

Mavga Çeşmesinin kitabesinde:

“Sahib-ül hayrat
Selamlılı Ayşe avrat” sözleri yer almaktadır.

Kozlar Yaylasında Hacı Abidin Paşa torunlarından Yakup Bey’in ölen manevi evladı Ali İhsan’ın ruhuna şad için yaptırdığı ve 1320 (1902) tarihli Şair (Harrere) Mehmet Nuri Efendinin hazırladığı kitabesinde de:

“Ali İhsan namına hayrat lsm-i Azam 
Hürmetine ya Rab Nuş Ettikçe bu ab
Katresince ihsan eyle sevab” sözleri yer almaktadır.

Kozlar’dan sonraki yayla yollarında, Bayramkoyağı ve Pirinçsuyu vadi yamacında çeşme ve uç uca dizilmiş ondört ağaç teknesinden dolayı “Sıratekne” ismini almış, çeşmenin Harrere Mehmet Nuri tarafından yazılan kitabesinde de;

“İsteyen ab-ı hayat Nuş 
etsin kabl-el memat” sözlerinin yer aldığını, bu gün ise çeşmenin yıktırılarak yerinin çirkin bir yapı ile güncelleştirildiği, kitabe taşının kırılarak duvarlara yapı taşı olarak kullanıldığı, adını aldığı sırateknelerin de atıldığı görülmektedir.

DÜNDEN BUGÜNE HER YÖNÜYLE MUT

Fotoğraf: Mehmet Gürbüz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Necati uğur Gürgen26 Temmuz 2019 / 14:46Cevapla

At eşekle Kozlar yaylasına çıkılan yıllarda,Haydarın köşkünden eşek yolu dediğimiz yola girerdik yavaş yavaş mavgaya varırdık bu çeşmeden su içerdik hemen yukarısı yıkılgandı yani şimdki Çetin hocanın evinin yanından yıkılgana çıkılırdı.
Bu çeşmenin bir fotoğrafı gerekli oldu,fakat tamamen yol kapanmış bayır haline gelmiş inmek mümkün olmuyormuş.
Varsa bu çeşmenin bir fotoğrafını rica ederim.KOZLARA HAYVANLARLA GÖÇ isimli bir yazı hazırlıyorum orada kullanacağım.Doğan Atlay abinin yazılarında olması lazım ama bulamadım

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com