Mut İlçemiz

NURE SOFİ MEZARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

NURE SOFİ MEZARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
21 Şubat 2020 - 18:56

Mut‘ta bulunan Karamanoğlu Mehmetbey’in atası Nureddin Sofi’nin mezarının ve mescit kalıntısının restorasyon çalışmaları hakkında Kaymakamlık makamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı Yazar Emekli Öğretmen Şerafettin Güç, Yüksek Mimar Nigar Parlatan, Tarihi Yerler Restorasyon Ekrem Parlatan, Mut Meslek Yüksek Okulu Müdürü Kasım Pınar ve basın mensupları katıldı. Bölgenin tarihi dokusunu geniş biçimde anlatmış, Anadolu Türkçesinin dedesi olan Nureddin Sofi (Nure Sofi) mezarı ve çevresinin özellikle seçilmiş olduğu, Türk Yörük Kültürünü yansıttığı, bölgedeki yüzyıllık Ardıç Ağaçlarından belli olduğunu vurgulayan Kaymakam Köken, ilçemizin tarihi ve kültürüyle zengin bir yer olduğunu, buradaki tarihi ve kültürel yerlerimize sahip çıkılması gerektiğini, kültürümüzü yaşatmak için Kaymakamlık olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Araştırmacı Yazar Şerafettin Güç’ün katkıları sonucu alınan Nure Sofi ve hanımının mezarlarının ve çevresinin düzenlenmesi hakkında Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğünden resmi yazı gönderilmiştir diyen ve konu hakkında açıklama yapan Güç, “Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait ve tapunun Mersin İli, Mut İlçesi, Yalnızcabağ Mahallesi, Değirmenlik Mevki, 101 Ada, 1071 Parsel, 19.543.68 m² yüzölçümlü taşınmazı üzerindeki 2. grup korunması gerekli vakıf kültür varlığı tescilli Türbe (Nureddin Sofi), Mescit Kalıntısı, Mezarlar ve yakın çevresine yönelik onarım talebime cevap gelmiştir. Verilen cevap özetinde, 2. grup korunması gerekli vakıf kültür varlığı tescilli Türbe (Nureddin Sofi), Mescit Kalıntısı, Mezarlar ve yakın çevresine yönelik projelerin hazırlanması işi ihale edilmiş, yer teslimi yapılmış ve projeler bitmiş haliyle Bölge Müdürlüğümüze teslim edilmiştir. Projeler ve raporlar Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayına sunulmuş olup, karar beklenmektedir” dedi.

Hasan Çetin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com