Mut İlçemiz

VERGİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA

VERGİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA
30 Kasım 2020 - 21:20

11 Kasım 2020 tarih ve 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”la, 31 Ağustos 2020 tarihi öncesi vergi borçları yapılandırmaya giriyor. Çıkan bu kanunla birlikte, Belediyelere ödenen Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Kira ve İdari Para Cezaları da yapılandırılabilecek.

Mut Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Can, vergi borçlarının yapılandırmasıyla ilgili olarak basın açıklamasında bulundu. İlçedeki basın mensuplarına konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Mali Hizmetler Müdürü Can;  yapılandırmayla birlikte, vergi borçlarının ödenmesinde yurttaşlara önemli kolaylıklar ve avantajlar getirildiğini kaydetti.

Söz konusu yapılandırmanın 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsadığını söyleyen Ahmet Can, başvuruların yıl sonuna kadar (31 Aralık 2020) alınacağını belirtti. Can, yapılandırılan borçların, 18 ay taksit ve 2 ayda bir ödeme imkanı ile 36 ayda tamamlanabileceğini kaydetti. Can, Mut Belediyesi’ne olan ve genelde Emlak Vergisinden oluşan vadesi geçmiş borçların 7 milyon 752 bin 401 lira tutarında olduğu bilgisini de basın mensuplarıyla paylaştı.  

Mut Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Can’ın vergi borçları yapılandırma şartlarıyla ilgili olarak verdiği ayrıntılı bilgiler ve sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan, Emlak Vergisi – Çevre Temizlik Vergisi – Kira – İdari Para Cezaları.

YAPILANDIRMADAN NASIL YARARLANILACAK?

31 Ağustos 2020 öncesi borçlar yapılandırma kapsamına giriyor. Bu tarihten sonraki borçlar kapsam dışı olacak.

Son Başvuru: 31.12.2020

ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Peşin Ödeme ve İlk Taksit: 01.02.2021

ÖDEMELERDE TAKSİT UYGULANIYOR MU?

Mut Belediyesi Veznelerinde Ziraat Bankası Kredi Kartlarına 6 taksit yapılabilmektedir. Denizbank Bonus Karta 8 taksit yapılması için Denizbank Mut Şubesi ile görüşmeler devam etmekte olup ayrıca Denizbank Üretici Kart (mazot – gübre gibi 5 ay sıfır faiz) içinde görüşmelerimiz devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan ödemelerde herhangi bir taksit uygulanmamaktadır.

YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak. 6 ile 18 taksit arasında yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

HANGİ CEZALAR KAPSAM DIŞI?

Adli para cezaları, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.

TAKSİTLER AKSARSA YAPILANDIRMA BOZULACAK MI?

Kanundan yararlanmak için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksitten sonra ise, bir takvim yılında 2 taksit süresinde ödenmezse bir şans daha verilecek. Bu ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenirse kanundan yararlanmaya devam edilebilecek.

YAPILANDIRMA TAKSİTLERİNİN BİR KISMI ÖDENEMEZSE NE OLACAK?

Böyle bir durumda ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecek.

BAŞVURU YERLERİ:

Şahsen: Mut Belediyesi Emlak Servisi.

E-Belediye: https://e-hizmet.mut.bel.tr (E-Devlet şifresi kullanarak.)

Telefonla: 0.324.774 27 26’dan 119-181-182-183-140-202-203-206-118.

Haber Merkezi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com