Mut İlçemiz

BALABOLU HARABELERİ (ADRASSUS)

BALABOLU HARABELERİ (ADRASSUS)
26 Aralık 2020 - 22:24

Mut’un batısında, 40 kilometre uzaklıkta Yalnızcabağ Köyü yakınlarında Değirmenlik Yaylası’ndadır. Büyük  bir antik yerleşim alanı olduğu görülmektedir. Ayakta hiçbir sağlam yapı kalmamakla birlikte çok sayıda lahit ve duvar kalıntıları bulunmaktadır. (Köse, Ensar. s, 598) Oyuzuzun Deresi’nin aktığı vadinin doğusunda yer alan sarp yamaç üzerinde inşa edilen ören yeri, yüzey bulguları itibariyle erken Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğunu göstermektedir.

Balapoglu – Balabolu (Adrassus)

Mut’un batısında, 40 km uzaklıkta Yalnızcabağ Köyü yakınlarında Değirmenlik Yaylası’ndadır. Oyuzuzun Deresi’nin aktığı vadinin doğusunda yer alan sarp yamaç üzerinde inşa edilen ören yeri, yüzey bulguları itibariyle erken Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğunu göstermektedir. Vadiye paralel bir şekilde yayılan ören yerinde ilk dikkati çeken şey nekropol (mezarlık) alanıdır. Kaya içine oyulan ve lahit tipinde yapılan mezarlar sıklık ve anıtsallıkları ile ilginçtir.
Mimari unsurları oldukça tahrip olan ve kaba yığma görünüm alan akropolde muhtemelen Roma dönemlerinde yaşandığı sanılmaktadır.

Ören yerinde, kaya içine oyulmuş lahit mezarlar ile hipoje türü kopye edilen yarım daire şeklinde kaya içine oyulmuş içinde sabit tekne ve hareketli kapağı bulunan bir mezarın tespiti yapılmıştır. Nişin dik yüzünde erken Bizans dönemi haç işaretleri ile Grekçe kitabeler gözükmektedir.

Dikdörtgen prizma şeklinde kapağı düşmüş, yan yüzleri kabartmalı lahit teknesi, süsleme bakımından en iyi lahitlerden biridir. Bir başka lahit teknesi yine dikdörtgen prizma şeklinde ve bir yüzünde çift balta motifinin işlendiği mezar ve üzerine aslan kabartması işlenmiş lahit kapağı ile derin niş içinde ve dışında kabartmalı lahit grubu bulunmaktadır.

Adrassus antik kentinin akropolünde yer alan dikdörtgen plan ölçüsünde karşılıklı iki girişi olan ve kaya içine oyulan mimari kalıntılar kayaya oyularak kazandırılan mekânlardan biridir.

Ören yeri akropolünün güney yamacında da kaya içine oyularak oluşturulan, dış yüzü sıvalı, üzeri kesme taşlarla tonoz kemer tekniğinde harç kullanılmadan yapılmış sarnıç, kayalık alanlarda akropol ile nekropol arasında hareketi sağlayan, kalker kaya içine rampa ve merdiven sistemi uygulanarak yapılmış bir yol ile akrapolinden güney dik yamaçta da doğu batı istikametinde seyreden duvar kalıntıları, yer yer yıkılarak zemin seviyesinde görünüme sahip olan duvarın kalıntıları bulunmaktadır.

Araştırmalar, Adrassus kentinin, erken Roma döneminden kalma bir yerleşim olduğunu göstermiştir.

Dünden Bugüne Her Yönüyle Mut – Nurşen Tekin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com