Mut İlçemiz

GURBETTE ÖMRÜM GEÇECEK

GURBETTE ÖMRÜM GEÇECEK
Konuk Yazar
Konuk Yazar( bilgi@mutilcemiz.net )
10 Aralık 2020 - 11:58

Öyküleriyle Karacaoğlan Şiirleri – Ali Uysal

Karacaoğlan genelde iyimserdir. İç dünyası aşkla sevgiyle dopdoludur. O, yalnız kızları sevmez. Gönül dünyasının konukları yaşamın tüm güzellikleridir. Yeşil başlı ördekler, gökte dizim dizim turnalar, gür sesleriyle dağlara anlam saçan keklikler ve benzerleri onun kara sevdalı olduğu varlıklardı. Böylesine aşk dolu bir gönül dünyası her çeşit buruk duyguları yok ediverirdi. Ne var ki şu anda ender bir ruh hali içindeydi. Sevgilisi yanında değildi. Böylesi anlar onun için gurbet demekti. Adana’nın Bahçe kazası yörelerinde dolaşıyordu. Gerçi bir şiirinde:

Kozan Dağından neslimiz
Arı Türkmen’dir aslımız
Farsak’tır durak yerimiz
Gurbette yar eğler bizi

demişti; ama bu, onun vatanın, doğum yerinin oralar olduğunun kanıtı değildi. Onun memleketi sevgilisinin yanı idi. Bu hep böyle olmuştu, böyle de kalacaktı.

İşte o anda da sevgiliden uzaklardaydı. Bu gurbette olduğunun imiydi. Bu karamsarlığa bir de yoksulluğu, evinin barkının olmayışı eklenmişti. Çok az yaşadığı bir gönül burukluğu içindeydi. Böylesi anlarını sazına nakış gibi işlerdi. Yine aynısını yaptı: Bir ağacın dibine kurulup yanık sesini salıverdi Çukurova’nın dağlarına.

GURBETTE ÖMRÜM GEÇECEK

Gurbette ömrüm geçecek,
Bir daracık yerim de yok.
Oturup derdim dökecek,
Bir münasip yârim de yok.

Uçtu genç şahanım, uçtu,
Kaçarak deryayı geçti.
Gönlüm bir güzele düştü,
Sarf edecek malım da yok.

Koyverin kuşu turnaya,
Yârin durağın bulmaya.
Soyundum derviş olmaya,
Hırka ile şalım da yok.

Karac’oğlan, dünya fâni,
Toprak emer tatlı canı.
Hastalandım, ilâç hani?
Bir acısız ölüm de yok.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com