Mut İlçemiz

KARAEKŞİ TABİAT PARKI

KARAEKŞİ TABİAT PARKI
27 Aralık 2020 - 1:37

Mut Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği hizmet alanında bulunan Karaekşi Mesire Yeri, Orman Bakanlığı’nca Milli Park ilan edilen bir dinlenme yeridir. Saha 1965 yılında tesis edilmiş olup, 5,0 Ha’lık alanda, günübirlik piknik alanıdır. Özelliği, orman içi ve dere kenarı oluşudur. Saha tamamen çınar ve kızılcam ağaçlarıyla kaplıdır. Alanı içinde alabalık üretme çiftliği de bulunan Karaekşi’de, balık üretme havuzlarında değişik yaş, boy ve ağırlıkta alabalık görmek ve saha içerisindeki kır gazinosunda taze alabalık yemek mümkündür.

Alanda, ayrıca, satış büfesi, tuvalet, çocuk oyun alanı, otopark ve yağmur barınağı mevcuttur. Ayrıca yeterli sayıda piknik masası ve ocak bulunmaktadır. Karaekşi mesire yeri ve alabalık üretim istasyonu işletmeciliği, 2001 yılında 10 yıllığına özel sektöre ihale edilmiş olup, işletmeciliği halen özel sektör marifetiyle yürütülmektedir.

Mut’ta bulunan Karaekşi Mesire ve Piknik yeri, Çınar ağaçlarıyla kaplı bir mekan. Çınar ağaçlarının, tepe kısımlarının birleşmesiyle yere güneş geçmesini engelleyecek şekilde kapalı bir mekan oluşturması, çınar ağaçlarının burayı dallarıyla koruma altına almış izlenimi veriyor.

Karekşi piknik yerinde birbirini izleyen 8-10 kadar alabalık üretme havuzları da var. Bu havuzlardaki alabalıklar değişik yaş, boy ve ağırlıkta görebilirsiniz. Alabalıkların dans etmelerini, yemlerini yemelerini, çılgınca gezinişlerini görebilirsiniz. İsterseniz yemek olarak da tabağınızda tercih edebilirsiniz.

Piknik yerinde oturmak için bol miktarda piknik masası var. Sık sık yapılmış ocak yerleri var. Burada ister alabalık alıp pişirin ister kebabınızı yapın. Yemyeşil olan bu güzel mekanda, suyun şırıltısı, havanın temizliği, kuşların cıvıltısı ile dinlenebilirsiniz.

Karekşi, Mut’un doğusunda tepeler ve ağaçlandırılarak oluşturulmuş ormanlık saha içinde bir piknik ve mesire yeri. Burada piknik yapmakla birlikte bol oksijen ortamında spor amaçlı yürüyüş de yapılabilir. Karekşi gerçekten emsali zor bulunan bir ormanlık sahamızdır.

Ben Kimim? (Karaekşi Hakkında Genel Bilgi)

Mut Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği hizmet alanında bulunan, Çevre ve Orman Bakanlığı’nca Milli Park ilan edilen bir dinlenme yeriyim. Mut-Kozlar Yaylası yolu üzerinde, Mut’a 7 kilometre mesafedeyim. 1965 yılında tesis haline getirildim. 5,0 Ha’lık (50 Dönüm) alanda, günübirlik piknik alanıyım.

Özelliğim, çınar ağaçlarının, tepe kısımlarının birleşmesiyle yere güneş geçmesini engelleyecek şekilde kapalı bir mekan oluşum, çınar ağaçlarının dallarıyla koruma altına alınmışım izlenimi veriyor. Alanım içinde birbirini izleyen 8-10 kadar alabalık üretme havuzları var. Bu havuzlardaki alabalıkları değişik yaş, boy ve ağırlıkta görebilirsiniz. Alabalıkların dans etmelerini, yemlerini yemelerini, çılgınca gezinişlerini izleyebilirsiniz.

Kır gazinomda bu taze alabalıkları zevkinize göre hazırlatarak tabağınızda tercih edebilirsiniz. Piknik yerimde oturmak için bol miktarda piknik masası var. Sık sık yapılmış ocak yerleri var. Burada ister alabalık alıp pişirin, ister kebabınızı yapın. Yemyeşil olan bu güzel mekanımda, suyun şırıltısı, havanın temizliği, kuşların cıvıltısı ile dinlenebilirsiniz.

Mut’un doğusunda tepeler ve ağaçlandırılarak oluşturulmuş ormanlık saha içinde bir piknik ve mesire yeriyim. Piknik yapmakla birlikte bol oksijen ortamında spor amaçlı yürüyüş de yapabilirsiniz.

Nerdeyse unutuyordum! İsteyen misafirlerimiz için uygun çadır kamp alanımda mevcut. Burada Doğa ile başbaşa güzel anlar geçirebilirsiniz. Gerçekten emsali zor bulunan bir ormanlık sahayım. Başka ne diyeyim, ben bir tarzım. Daha fazla tanıma ve keşfetmek için benimle birlikte olmalısınız.

Bekliyorum!..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com