Mut İlçemiz

LAAL (LAL AĞA) PAŞA CAMİİ

LAAL (LAL AĞA) PAŞA CAMİİ
27 Aralık 2020 - 1:13

Karamanoğulları İbrahim Bey’in emri ile Laal Paşa tarafından yaptırılmıştır. “Kaza merkezinde Kale Mahallesinde, tek kubbeli ve son cemaat mahalli bir camidir. Muhtelif devirlerdeki onarımlarla bugün ayakta ve hizmete açıktır. Dikdörtgen plân üzerine inşa edilen mabet dıştan, 18×21, içten 11.45×18.70 ölçüsündedir. Caminin kuzey cephesinde, beş kubbeli son cemaat mahalli vardır.

Kitabesine göre iki defa onarım gören caminin bahçesinde 2 adet Kümbet bulunmaktadır. Kümbetlerin birinde 3, diğerinde ise 4 adet mezar bulunmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi‘ne göre Laal Paşa bu kümbetlerin birisinde yatmaktadır. Küçük Türbe Caminin bir metre doğusundadır. Caminin sekiz metre güneyinde ise kare plânlı kaide üzerinde yükselen sekizgen gövdeli “Hocenti Türbesi” vardır.

 Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde Lal Paşa Medresesi Vakfı’na ait  kaydı hakani örneğin  Lal Paşa Medresesi Vakfı  1444 (H . 847) tarihlidir denmektedir. Her ne kadar Oktay Aslanapa “Karaman devri sanatı” isimli kitabında eserin 1356 tarihinde yapıldığını bildirirse de bu mabedin 1444 tarihinde inşa edildiğini bu kayıtlara göre katiyetle söyleyebiliriz.  (AREL, Mehlika. s. 242, 244)

Laal Paşa Camii
Laal Paşa Camii
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com