Mut İlçemiz

MUT ADININ ANLAMI

MUT ADININ ANLAMI
18 Ekim 2018 - 13:56
M U T

Mut isminin ne zamandan beri kullanıldığı bilinmemektedir.

Hititler zamanında “Yenika” veya “Yenikent” (Yenişehir) adıyla var olduğu tahmin edilmektedir.

Silifke bölgesinde yaşayan Seleukoslar zamanında burayı idare eden “Mutyos”, “Müds” veya “Muts” adlı komutanın kurduğu şehre Mud (Mut) adını verdiği rivayet edilmektedir.

Bazı kaynaklara göre de şehir Romalı İmparator Augustus tarafından Roma Kolonisi olarak kurulmuş, Claudiopolis adını ise, Claudios tarafından şehir statüsü verilince almıştır.

Evliya Çelebi ise isim menşeini Karamanoğlu Yakup Bey’in burada Rumlarla giriştiği mücadele sırasında bütün askerlerini şehit verdiğinden dolayı “Dar-ül Mevt” (Ölüm Diyarı-kapısı) denildiğini, Mut adının da Mevt’ten geldiği şeklinde ifade etmektedir.

Fakat bu bilgilerin doğruluğu yine rivayetten öteye gitmemektedir.

Mut adı Luvi dilinde “vadi anlamı”na gelmektedir. Bazı kaynaklarda Mut, “Anadolunun en görkemli dağları Toroslar dizisini yarıp geçen vadi olarak” tarif edilmektedir.

Bu tartışmaların yanında kesin olan şey “Mut” adının oldukça eski olduğu ve bilinen en eski Türk-islam kaynaklarından günümüze kadar değişikliğe uğramadığıdır.

Osmanlı Devleti dönemindeki resmi belgelerde “Mud” şeklinde yazılmıştır.

 

Kaynak: Mut Belediyesi Kültür Yayınları

Dünden Bugüne Her Yönüyle Mut  – Nurşen TEKİN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com