Mut İlçemiz

MUT İLÇEMİZİN TARİHİ

MUT İLÇEMİZİN TARİHİ
27 Aralık 2020 - 1:31

Mut etrafı dağlık, doğudan Silifke, kuzeyden Karaman, batıdan Ermenek, güneyden Gülnar ilçeleriyle çevrili şirin bir yerdir. Gerek arkeolojik, gerek sanat tarihi bakımından önemli eserleri bulunan büyük ve çok eski bir şehir harabesi üzerine kurulmuştur. Eski çağ Yunan, Roma, Bizans, Arap-İslam, Selçuk, Karamanoğulları ve Osmanlı devirlerini sırayla yaşamıştır. (AREL, Mehlika. S,241)

Mut, Roma kolonisi olarak İmparator Augustus tarafından emekli askerleri yerleştirmek için kurulmuştur. Bu dönemdeki ismi ise CLAUDİOPOLİS’dir.(Kurt, Mehmet. s,2662)  Şehrin Mut adını alması ile ilgili birkaç farklı rivayet vardır. Bunlardan birincisi Hititler zamanında şehrin adının Yenişehir anlamında  “Yenika” veya  “Yenikand” idi. (Tarih ve Tarımıyla Mut s.12)

İkincisi ise Selefkosların komutanı olan MUTS‘dan almıştır. (Atlay Neşri s. 69-70) Evliya Çelebiye göre Karamanoğlu Yakup Bey Mut Kalesi’ni Rumların elinden almak için kaleye yaptığı hücumda askerlerinin tamamının şehit olması üzerine buraya  DARÜ’L-MEVT denilmiş, o da zamanla halk tarafından MUT olarak adlandırılmıştır. (Seyahatname C.IX s,316) Bilge Umar ise Mut adının  Luwi dilinde “Vadi” kelimesinde geldiğini söylemektedir.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Mersin’de ilk Kuvayı Milliye Birliği Mut’ta kurulmuş ve işgal edilen komşu ilçelere yardım edilmiştir. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk Mut Müftüsü Nadir Efendiye (Nadir ATLAY) tebrik telgrafı göndermiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com