Mut İlçemiz

DAĞ CAMİİ – MUT ÖRENİ

DAĞ CAMİİ – MUT ÖRENİ
17 Aralık 2018 - 13:17

Mut’un 2-2,5 km güneybatısında, Mut Öreni mevkiinin kuzeyinde yer almaktadır. Günümüzde oldukça harap durumdadır.

XIII. ve XIV. yüzyıllara tarihlenebilen cami, moloztaş dolgu, kesmetaş tekniğinde inşa edilmiştir.

Duvarlar yaklaşık 1-1,5 m kalınlığındadır. Çevredeki devşirme taşlarla yapılmış 10.24 x 10.24 ölçülerinde kare planlı bir yapıdır. Kare plan kasnaksız merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Kubbeye geçiş elemanı olarak tramp kullanılmıştır. Sivri kemerli tramplar her duvar yüzeyinde birbirlerine birer kör sivri kemerle bağlanmıştır. Batı cephede sol tarafta giriş açıklığı, cephe ortasında ise bir pencere açıklığı vardır.

Güney cephesinde, mihrabın her iki yanında birbirine bakar şekilde yerleştirilmiş birer açıklık bulunmaktadır. Giriş açıklığı ve pencere açıklıkları düz taş lento ve sövelidir. Giriş açıklığı çevresinde sade bir silme kuşağı dolaşmaktadır. Dışta kapı ve pencere lentolarında şipali malzeme kullanılmıştır.

Caminin kubbesinin bir bölümü çökmüştür.

Eserin kitabesi yoktur, inşa tarihini ancak tipine ve kullanılan malzemeye göre tespit etmek veya bu devre sokmak mümkün olmakta, Selçuklular zamanında yapıldığıtahmin edilmektedir.

Mihrap sökülmüş ve yakın köy camilerinden birine götürülmüştür.

1996 yılında Tabiat ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından Anıt olarak tescillenmiştir.

DÜNDEN BUGÜNE HER YÖNÜYLE MUT

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com