Mut İlçemiz

SERTAVUL HANLARI

SERTAVUL HANLARI
28 Aralık 2020 - 1:08

Mut-Karaman karayolunun Toros dağlarını aştığı en yüksek nokta olan Sertavul belinin Mut tarafındadır. Mut’ a 38 km. uzaklıktadır. Özellikle kış aylarında Yolcuların korunması ve konaklaması için  Sartavul Beli’nin Mut ve Karaman tarafında 5′ er km. arayla Tonoz örtülü birer han yapılmıştır. (Köse, Ensar. s, 580)

1960 yılı eylül ayında hanı ziyaret eden M. Kemal Özergin Selçuklu geç döneminde yapılan eserin kitabesinin okunamaz durumda olduğunu yazmıştır.(Anadolu ve Selçuklu Kervansarayları s,161)

Toros Dağları’nın meşhur Sertavul geçidinde yer alan bu hanın ilgi çekici bir kitabesi vardı, şimdi kayıp.

YER

Sertavul Han, Toros Dağları’nın en yüksek noktası olan Servavul geçidinde, Karaman-Silifke karayolu üzerinde Mut’a 38 km uzaklıkta, dramatik bir ortamda yer almaktadır. Karaman ile Orta Anadolu’yu Kilikya ve Akdeniz kıyılarına bağlayan Gök Su Nehri vadisi arasında bir güzergah üzerinde yer almaktadır.

Sertavul Geçidi (1.660 m / 5.446 ft), Mersin-Karaman ili sınırındaki Toros dağlarında yer alan ünlü bir dağ geçididir. Bu geçiş, kışın karla kaplı olduğundan geçişi zor ve tehlikeli hale getirir. Bu sebeple biri Mut tarafında, diğeri Karaman tarafında olmak üzere 5 km mesafede iki han yapılmıştır. Sertavul Geçidi, Konya’dan Akdeniz’e giden yol üzerindedir ve oraya Anamur ya da Silifke’den ulaşır. Burası Kutsal Roma İmparatoru I.Frederick Barbarossa’nın Üçüncü Haçlı Seferi’nde Toros Dağları’nı geçip Calycadnus (Göksu) Nehri’ni geçerken boğulduğu yerdi.

İSİMLER

Mut-Sertavul Han

Serdavul Han

TARİH

O Karamano sırasında sonradan Alaaddin Keykubat’ın ya, döneminde inşa edilmiş olsaydı, teyit edilemeyen ğ lu dönemi. Ancak birçok araştırmacı, Tol Han gibi diğer Selçuklu hanlarına benzer şekilde, yazıt (şimdi kayıp) ve mimari üslup nedeniyle I. Alaeddin Keykubad döneminde inşa edildiğine inanmaktadır.

YAZIT

Bu handa bulunan parça parça bir yazıt, Ünal tarafından 1973 yılında basılmış ve kendisi de mükemmel bir fotoğrafını çekmiştir.

Bu yıkık handa, hanı inşa eden emirin adı Banak bin Abd Allah’ın yanı sıra inşaattan sorumlu kişi olan Yavi’nin de yer aldığı parça parça bir yazıt vardı. Kendi adıyla gösterilen “Allah’ın Oğlu” olarak patronu, köle kökenli bir emir idi , İslam’a dönüştürür için geleneksel başlıktır. Redford’a göre, bu patron, Alanya’nın Ehmedek kalesinin (1227) duvarlarındaki bir yazıtta bahsedilen ve Han’ın 1220-30 tarihli bir inşa tarihini savunan Banak’ın aynısı olabilir.

Yazıt, Ünal tarafından fotoğraflandığından beri kaybolmuştur. Bu yazıt, taş bloğun altında Yunanca bir yazıt bulunması açısından özellikle ilginçtir. Bu yazıtın yeniden kullanılan devşirme bir bloğun parçası olup olmadığı ya da bilinen tek Selçuklu iki dilli yazıt olan Sinop duvarlarındaki iki dilli yazıt (1215) gibi yeniden oyulmuş mu olduğu kesin değildir .

BİNA TİPİ

Kapalı açık avlu (COC)

AÇIKLAMA

Han şu anda harabe halindedir ve sadece birkaç kemer kalmıştır. Han, uzunlamasına uzanan iki nervürlü beşik tonozlu dikdörtgen bir örtülü bölüme sahipti.

Han 1950’lerde iyi durumdaydı. Bu dönemden sonra bakıma muhtaç duruma düştü ve yazı levhası kayboldu. Yazıt plaketinin Sertavul Jandarma Karakolu bahçesinde olduğu belirtiliyor. 

KAYNAKÇA REFERANSLAR

Karpuz, Haşim. & Kuş, A. & Dıvarcı, I. & Şimşek, F. Anadolu Selçuklu Eserleri , 2008, v.1, s. 392.

Özergin, M. Kemal. “Anadolu’da Selçuklu Kervansarayları”, Tarih Dergisi, XV / 20, 1965, s. 1 61, n. 108 . 

Redford, Scott. “Selçuklu Kervansarayları üzerindeki yazıtları okumak: Bir mari usque ad mare”.  Cultura visuale e materiale dall’Adriatico all’India, Eurasiatica 4, 2016, s.221-234. (Ünal tarafından orijinal olarak yayınlanan yazının bir kopyasını içerir).

Ünal, Rahmi Hüseyin. “Deux caravansérails peu connus de l’époque pré-ottomane au sud de Karaman (Konya)”. Art and Archaeology Research Papers, 3, 1973, s.59-69. 

(Kaynak:http://www.turkishhan.org/sertavul.htm)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SUYA YAZILAN YAZILAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 8
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 7
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 6
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 5

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com