DOLAR
32,4984
EURO
34,5801
ALTIN
2.476,75
BIST
9.557,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Parçalı Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

MUT’UN DİĞER TARİHİ YERLERİ

MUT’UN DİĞER TARİHİ YERLERİ
29.12.2023
A+
A-

DİĞER TARİHİ YERLER

Karacakız Tepesi

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biri de Karacakız Tepesi dir.

Ünlü halk ozanı Karacaoğlan’ın sevdiği Karacakızın mezarının da bulunduğu tepede ve yakınlarında Yunan ve Roma dönemine ait olduğu sanılan mezar ve bina kalıntıları bulunmaktadır.

Tülü (Hüyük Tepe)

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biri de Tülü (Hüyük Tepe) dır.

Kurtsuyu Köyü ile Kışla Köyü arasında Göksu Irmağı kıyısına yakın bir yerde bulunan tepedir. Yapılan kazılardaki bulgulardan ve eserlerden birden fazla uygarlığın burada yerleştiği anlaşılmaktadır.

Kazılar halen devam etmektedir.

Kadıkoyağı

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biri de Kadıkoyağı dır.

Tuğrul Köyü ile Göcekler Köyü arasında Kurtsuyu Deresi kıyısında bir tepeciktir.

Eskilerden beri bu tepenin olduğu yerde büyük bir şehrin olduğu yönünde söylentiler vardır. Define avcılarının gözbebeği yerlerden biridir.

Malburnu

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biri de Malburnu’dur.

Aşağı Köselerli yolu üzerinde, Sarıveliler Köyü yakınlarında bir tepedir.

Ayakta yapı kalmamakla birlikte, iki adet kilise kalıntısı ile sarnıç kalıntısı görülebilmektedir. Define arayıcıları tarafından her taraf delik deşik edilmiştir.

Akdağ

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biri de Akdağ dır.

Sinek Tepesi’nin batısında iki adet tepe bulunmaktadır. Akdağ’ın tepesinde görülecek bir eser kalmamıştır. Ancak yöre halkı tarafından küçük tepe “ziyaret tepesi” olarak adlandırılmaktadır.

Sinek Tepesi (Zenbur- ‘Ari’ Kalesi )

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biri de Sinek Tepesi (Zenbur- ‘Arı’ Kalesi ) dir.

Mut’a 10 km uzaklıkta, Palantepe Köyü ile Köselerli Köyü arasındadır. Halkın ‘arı’yı ‘sinek’ olarak adlandırmasından dolayı Sinek Tepesi adının yerleştiği düşünülmektedir. Tepenin hemen yanında Keçi Tepesi bulunmakta, her iki tepede de yerleşim izlerine, bina kalıntılarına rastlanılmaktadır. Sinek Tepesi’nin başında tepe üzerini baştanbaşa çevreleyen bir kale kalıntısı bulunmaktadır.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinin IX. cildinde, Sinek Tepesi’nden bahsederken “Zenbur ‘Arı’ Kalesi” olarak adlandırmakta ve “Takyenos yapısıdır. Pilav gibi bir tepe üzerindedir. Fakat yanına da varılmaz. İçine de girilemez. Derler ki Takyenos’un tılsımlı hazinesi buradadır. Nece Hintli ve mağripli mezarı açalım derken bir rüzgâr esip insanı sersem eder ve arı askeri gelip helak eder” ifadelerine yer vermektedir.

Havut Gediği

Mut ve çevresinde tarihi eser olarak tespit ve tescili yapılmamış çok sayıda yer ve eser olduğu kesindir. Bu tür yerlerin tarihi ile ilgili net bilgilerin insanlığa kazandırılması önemlidir. Bu yerlerden biride Havut Gediğidir.

Mağras Dağı’nın güneyinde bir tepedir. Karatahta Köyü ile Haciilyaslı Köyü arasındaki köyün 3. km’sinden Sakız Köyü’ne ayrılan yoldan gidilerek tepeye ulaşmak mümkündür. Havutgediği diye bilinen küçük mahalle tepenin hemen yamacında kurulmuştur. Tepe üzerinde bir kale harabesi vardır ve içinde oldukça büyük iki adet su sarnıcı bulunmaktadır. Tepenin çepeçevre surlarla örüldüğü anlaşılmaktadır.

Ayakta bina kalmamıştır. Yıkılan bina temelleri gözlenebilmekte, yapılara ait taşlar, dev sütunlar çevreye dağılmış haldedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.