Mut İlçemiz

NASIL MİZAH YAZARI OLDUM / 5

NASIL MİZAH YAZARI OLDUM / 5
Musa DİNÇ
Musa DİNÇ( musadinc2109@gmail.com )
24 Mayıs 2020 - 12:07

İlkokula kayıt zamanı gelmişti. Ben de akranlarım gibi siyah önlük giyip okula gitmek istiyordum. 6 yaşındayım; okula beni kaydetme görevi Hüsnü abime verildi. Hüsnü abim evrakları hazırladı, köydeki okul öğretmeninin yanına gitti. Öğretmen aynı zamanda okulun da müdürüydü. Öğle paydosuna yakın beraber gittik. Müdür’ün odasının kapısını tıklattı: içerden; “buyur gel,” komutuyla abim içeri girdi. Açık kapının aralığından müdür/ öğretmenin bir şeyler yediğini gördüm.  

“Kardeşimi kayıt için getirdim,” dedi abim.

“Zarfı masaya bırak, yarın mutlaka uğra,” dedi Müdür.

”  Tamam” dedi abim.

Abim elimden tuttu. “Tamam kardeşim, kaydın tamamdır,” dedi.

Sevinçle eve geldik. Nasıl olsa ben de okulluyum, diye seviniyordum. Ertesi gün Hüsnü abim okula gitmesi gerekirken, okula gitmeyi unutup, Karaçay’a domates tarlamıza sulamaya gitti.

Okula kayıt serüvenime bir göz atalım. 

“Kardeşimi kaydetmek için getirdim,” demiş abim

Zarfı masaya bırak, git; ama mutlaka öğleden sonra tekrar gel, “ demiş.

Abim evrak zarfını bıraktıktan sonra, öğleden sonra uğramamış. Zarfı oraya bırakmakla, bana;  “Tamamdır kardeşim, kaydını yaptım,” demiş.   

Tekrardan okula gidip, durumu da sormamış. Kendince kaydımı yaptığını zannediyormuş.

Okullar açıldı.  Derme çatma, eskilerden bozma siyah bir önlük, üstüne de beyaz bir yaka, bir defter, kalem, silgi ve kalem açacağı ile okulun yolunu tuttum. Okulda bir sınıfta 5x 5 had safha sıralı düzende oturulmuş öğrenciler gördüm. Birinci sınıfta yer alan boş bir sıra bulup, oturdum. Aynı sınıfta 2. 3. 4. ve 5. sınıf öğrenciler de vardı. Sınıf Başkanı da 5. sınıflardan Demirölçek köyünden Zakir’di.  İri kıyım biriydi. Güçlüydü, ona herkes diş batıramıyordu. Konuşanı, gevezelik yapanı uyarır, gerektiğinde kalaylar, o da olmazsa ufaktan bir fiske atar, o da yetmezse adını tahtaya yazar, öğretmene bildirirdi. Öğretmen de o öğrencileri cezalandırırdı, sıra dayağına çekerdi; bazen de ceza olarak kuyudan evlerine su taşıtırdı. Okulun bahçesinde çalıştırırdı, yeri geldiğinde tek ayaküstünde sınıfta kara tahtanın önünde saatlerce bekletirdi. Ara sıra da kulak çekerdi, iki kişi kavga ettiğini görse ikisini de odasına çağırır, kafalarını birbirine tokuştururdu ve “ bilardo,” derdi. Tabi ki bilardo nedir, bilmezdik o zamanlar.  Çalışkan öğrencileri, efendi öğrencileri de çok severdi, el üstünde tutardı.

Sömestri tatili yaklaşıyordu, her gün okula gidip geldim. Yoklama listesinde önceleri adım yoktu, sonra Zakir eklemişti.

 Karne zamanı geldi, herkes karnesini aldı; ama ben alamadım. O gün kahroldum.  Acımasız hayattan yediğim ilk kazıktı. Meğer boşuna gidip gelmişim, kaydım yokmuş; yani kayıtsız öğrenciydim. Herkes karnesini sevinçle almış, oysa ben karneden yoksun kalmıştım.

Eve üzüntülü ve ağlamaklı geldim. Annem eyvanda dama çıkan ahşap merdivene kalın sicim iple yayığı merdivene bağlamış, ayrandan taze tereyağı çıkartıyordu. Abilerim ve babamın komşu kuzen çocukları tandır ekmeklerinden birer parça kopartmış, annemin yayıktan çıkaracağı yağı bekliyorlardı.  Okuldan ağlamaklı geldiğimi gören annem:

“ Ne oldu oğlum?”

“ Anne kaydım yokmuş! Boşuna git, gel yapmışım!”

“  Vah Hüsnü vah!… Sana tereyağı yok,  bu gün hiç kimseye tereyağı yok; sadece Musa’ma var,” dedi.

Annem, tandır ekmeğimin üzerine taze tereyağını sürdü, bana verdi. Abilerim ve komşu kuzen çocukları aç kediler gibi annemin etrafında kümelenmişlerdi. Ben ise, bir yandan gözü yaşlı ağlıyordum, bir yandan tereyağlı ekmeğimi ısırıyordum. Ekmeğin yarısını yedikten sonra: “ Anne,” dedim.

“Ne var oğlum?”

 “Tereyağlı ekmeğimin üstüne şeker de istiyorum.”

Annem dört kesme küp şekeri getirdi, bir havluya sardı, çekiçle dövdü, ezdi, kaba toz haline getirdi; sonra ekmeğimin üstüne serpti. O günkü acı ve can sıkıntımı; üzerine tereyağı sürülmüş, üstüne de toz şeker sepilmiş tandır ekmeği bastırmıştı.

***

Devam edecek.

© Mutilcemiz.Net 2019 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com