DOLAR
33,0523
EURO
36,0206
ALTIN
2.555,71
BIST
11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
33°C
Mersin
33°C
Açık
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Açık
33°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Az Bulutlu
32°C

SULTANİ BOZKIR’DAN ÇALTI BOZKIR’A GİDEN YOL

A+
A-

Geçen yıl Çaltı Bozkır mahallesinde yapılan şenlikte bir araya gelen gönüllüler, köyde bulunan eski okulları elden geçirerek; kültür evleri yapmaya karar vermişlerdi. Proje ilk meyvesini verdi. Çaltı Bozkır Derneği; bir yıla yakın çalışma sonunda kendi olanakları ile ikinci okul binasını restore ederek, kendi deyimleri ile elden geçirerek; kütüphane yapmışlar.

Pazar sabahı Gökbelen’den Adnan Apaydın ile hareket ettik. Silifke’den Mahmut Dur öğretmeni aldık. Yeni Çıktı Mahallesinde Aydın Aydın öğretmenin sabah konuğu olduk. Kahvaltı bahane, sazlar çalındı, türküler söylendi. Birlikte Çaltı Bozkır Sina mahallesine doğru çıktık.

Delikkaya (Keşli Türkmenli ) köyü, derken Kırağbucağına ulaştık. Yayla havası başlamıştı. Bildiğimiz üzere, solda yer alan yola saptık. Dere  kenarında üretim devam ediyor. Biz oraya vardığımızda, başta Mersin olmak üzere değişik yerlerden gelen köylüler, onların dostları orada gelmişlerdi. Gelenlere sıkma ve ayran ikram ediyorlardı. Okul bahçesinde küme küme yer almışlardı.

Sunuculuğunu Hatice Gülcan Yüksel’in yaptığı kütüphane açılışında saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başlandı. Dernek Başkanı Mehmet Asım Özçalık açış konuşmasında;

“Dernek kurulduktan sonra köy de bulunan tüm okulların tahsislerinin alındığını, ilk burada başlayan çalışma ile binayı elden geçirerek kütüphaneyi açtıklarını, köyde başta lavanta çiçeği olmak üzere üretimlere devam edildiğini, kurslar ile üreticilerin bilinçlendirildiğini, eski tarihi okulun da kısa sürede elden geçirilerek topluma kazandırılacağını “ belirti.

Daha sonra Köy Muhtarı Ahmet Sarı, Köy İmamı Selami Kılıç ve Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık ALTINOK  birer konuşma yaptılar. Kurdele kesilirken, Silifke Belediyesi Halk Oyunları grubu oyunları ile coşku kattılar. Abdurahman Yüksel, Mehmet Ali Elçin  geleneksel olarak köyden ozanlar şiirler okudular.

Birlikte oyunlar oynandı. Coşku seli yayıldı herkes getirdiği kitaplar kendileri raflara dizdiler. Ben de kendi kitabım olan AY IŞIĞINDA GİDENLER öykü kitabı ile birlikte bir kol, kitabı raflara dizdim.

Kütüphane açılışına Silifke Kent Konseyi Başkanı Rifat Karaduman, Giritliler Derneği Başkanı Salih Oğuz,  Yazar Lütfi Uğur, Eğitim Sen Şube Başkanı Aydın Aydın, MHP İlçe Başkanı Levent Nogay, Öğretmen Sadettin Kunt, Mersin’den Salih Ünal ve öğretmen grubu yer aldılar. 16 Ağustosta şenliklerde buluşmak üzere köyden ayrılırken, mutlulukları göklere çıkıyordu. Köyde var olan İmece ruhu ile üretim devam ediyordu. Açılan stantda lavanta saksıları, lavanta ürünleri yer alıyordu.

1938 yıllarında yapılan okul binası, artık elden geçirilip, köylülerin bir araya gelmesi için etkinliklerde kullanılmaya devam edecek. Artık samanlık, depo yerine kültür evleri olacak.

Emeği geçenlerin hak hizmetlerini kabul etsin. Bozkırın ortasında imece ruhu ile üretim devam etsin. Bolca Üretim, Hakça Tüketim, işte dayanışma ruhu yaşasın.

Sultani Bozkır’dan, Çaltı Bozkır’a giden yolda tarihçeyi de sizlerle paylaşmak diledik.

ÇALTIBOZKIR KÖYÜ TARİHÇE

Köy yaklaşık 17.y.y. başlarında önce Çukur’da kurulmuştur. Tarihe Çukur Mescit diye geçmiş. Rivayet olunur ki; Evliya Çelebi 1670 yıllarında  buradan geçerken Çukur Mescit’ten söz eder.

Eskiden büyükçe bir köy olduğu söylenmektedir.

Tarihte Sultani Bozkır olarak yer almış. Veba kırımından sonra köyün bir kısmı Seyranlık adı ile yeni köy olmuş. Burası da Çaltıbozkır adını almış. Çaltıbozkır, ona yakın mahallesi ile geniş bir alanda büyümüş.

Okuma yazma oranı oldukça fazladır.

ÇANAKKALE GAZİSİ

Çaltıbozkır köyü mezarlığında Bayraklı bir mezar var.

Rivayete göre  Adı Durmuş Çavuş (Demir) . Çanakkale savaşına makineli tüfek nişancısı olarak katılmış. Zaman , zaman makineli tüfeği ile bir taburu yok ettiği olmuş. Çanakkale’den gelmiş, sonra Sarıkamış’a gitmiş. Orada savaşta çenesinden yaralanmış. Yemek yiyemediğinden 6 ay boyunca esir düştüğü yerde Rus kızları onu süt ile beslemişler. Esir mübadelesi ile askeri hastaneye getirilmiş. 1,5 yıl tedavi olmuş. Ailesine ölüm haberi ulaşmış. İyileşince bir gün köye çıkagelmiş. Köylüler kahramanlarını çok iyi karşılamışlar. Yaşamı boyunca çenesi delik olarak yaşamaya devam etmiş.

ANADOLUDA VE RUMELİ DE YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER SEMPOZYUMU BİLDİRİLERİ KÜLTÜR BAKANLIĞI YAYINLARI (2000)

Çaltı Bozkır. 1730 tarihli tahrir defterinde : Koca Şeyhlü ( Bozkırlı ) 18 nefer,

Silifke’de Bozdoğan dışında ; Apar, Teke, Bozkırlı, Şamlu, Moğultay, tokuzlu cemaatları yaşamakta idi. Sah. 45 TEMETTÜ DEFTERLERİNE GÖRE 19.YÜZ YILDA SİLİFKE AHMET UÇAR

Silifke köprüsünden Mara’ya kadar,olan yerde (yolun batı kısmında) ise Bozkır ve Cebel Derebeyleri görülmekte. Merkezi Akviran köyüdür. Sah. 67 TEMETTÜ DEFTERLERİNE GÖRE 19.YÜZ YILDA SİLİFKE AHMET UÇAR

Bozkır köyü : 21 hane

Muhtar : İsmail oğlu Halil.

15 aile çiftçilik, 1 hane amele, 1 imam, 3 adet tımarlı sipahi ( Veli Oğlu Zaim Ağa, Hüseyin oğlu Zaim Mehmet Ağa, Zaim Süleyman oğlu Mehmet Ağa) . 99 dönümlük arazide : buğday, arpa, burçak, çavdar, mahlut üretmektedirler. 7 aile arcılık ( 26 kovandan 26 okka bal üretimi) 1275 keçi, 17 ailede 17 süt ineği, 20 ailede 31 öküz, 20 merkep, 4 kısrak, 3 beygir ve 9 adet deve bulunmaktadır. TEMETTÜ DEFTERLERİNE GÖRE 19.YÜZ YILDA SİLİFKE AHMET UÇAR

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.