Mut İlçemiz

SULTAN NEVRUZ

SULTAN NEVRUZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
20 Mart 2021 - 11:03

Doğa dengesi, çevre dengesi ile o kadar oynandı ki, mevsimler bir birine karıştı. Kış kışlığını yapamadı. Aralık, Ocak, Şubat geldi geçti. Mart ayında yağmur, kar yağmaya başladı. Ama derelerden su bir türlü akmadı. Sular yer altında birikmedi, su kaynakları nasıl fışkıracak bilmem.

Çocukluğumuzda anlatılan cemre bir türlü gözükmedi. Suya, havaya, toprağa inemedi. Havada asılı kaldı.

Bir yıldır corona bulaşları yüzünden insanlar sokağa , dağa, bayıra çıkamıyor. İşte böyle bir ortamda Nevruz geliyor. Hem de Sultan Nevruz. Akdeniz’de, Güneydoğu’da, Doğu’da, komşu İran, Azerbaycan, Çin’de binlerce yıldır kutlanan Sultan Nevruz Bayramı buruk kutlanacak.

Dağlara, ziyaretlere gidip, mengi oynanıp, samah dönülen, halay çekilen şenlikler bu yıl evimizde kutlanacak. Köylerde, kırsalda sokaklar süpürülüp, en yakın yerde ziyaretlere gidip, yüz sürülüp, niyaz edilebilecek. Ama bu yıl 21 Mart Pazar gününe geliyor. Sokağa çıkma kısıtlaması da var.

20 Mart Cumartesi günü evinden çıkabilen, dağlara, taşlara, ziyaret yerlerine gidebilecek, o da maske, mesafe kurallarına uyularak yapılmasında yarar var. Kimileri buna uymayarak, efsunlu sayarak dip dibe salon toplantıları yapsa da, aklı selim insanlar önce sağlık diyelim, her çamın dibinde, her ağacın dibinde bir aile bayramı kutlayalım.

21 Mart Pazar günü, evlerde oturmak lazım. Kömbelerimizi, çöreklerimizi çekip, konu komşuya, dağa taşa bırakırsak, niyazlarımıza doğaya gönderirsek, belki Corona gider. Yine doğada el ele oyunlarımızı oynar. Arkadaş dostlar bir araya gelir, bayramı kutlarız.

Düşünün binlerce yıldır kutlanan Nevruz Bayramı kutlanmıyor, Nevruz ateşi yakılamıyor.

1950 yıllarına gelinceye kadar Bolkar Dağları eteklerinde yaşayan Tahtacılar, 2750 rakımlı Medetsiz Tepesi’ne gitmişler, Sultan Nevruz kutlamışlar. Çamalanı, Kaburgediği, Dalakderesi, Kızılkaya köyünden Tahtacılar Cocak Deresi’nde uzun yıllar çalışırken her yıl Bulgar Bozoğlan‘a gidip ziyaret etmişler. Orada Sultan Nevruz’u kutlamışlar. Kimisi koyun götürmüş, kimisi horoz, kurban kesmişler, çöreklerini, kömbelerini yapıp, gelenlere, kurda kuşa dağıtmışlar.

Bu yıl olduğumuz yerden niyazlarımızı edip, 2022 yılında sağlıklı günlere geçtiğimizde, iki yılın birikimini daha güçlü kutlarız.

Belki doğa, çevre dostu bir yönetim anlayışı gelir, dağlarda delik deşik olan alanları yeniden canlandırırız. O zaman doğada Nevruz Ateşi daha gür yanar, mengiler oynarız, samah döneriz, halay çekeriz. Sazlar daha iyi çalar, ezgiler daha güçlü söylenir. Ağıtlar yerini coşkulu ezgilere bırakır.

Bu duygularla Sultan Nevruz Bayramınız kutlu olsun. Cemre sen de in artık toprağa, küsme bize. Toprak ısınsın, doğa ısınsın, tohumlar çıksın, fideler boy boy olsun. Üretelim, üretelim; bolca üretelim, hakça bölüşelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com