DOLAR
8,6580
EURO
10,1795
ALTIN
488,66
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
32°C
Mersin
32°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C

CHP’DEN MÜFETTİŞ TALEBİ

CHP’DEN MÜFETTİŞ TALEBİ
REKLAM ALANI

Mut Belediyesi 2020 Yılı Şubat Ayı Meclisi toplandı. Toplantıda, Belediyeye ait bazı yerlerin satış ve kiralanması konuları görüşülerek komisyonlara sevk edildi. Toplantıda gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Mehmet Yıldız, CHP grubu adına belediyenin geçmiş dönem harcama ve işlerine yönelik olarak müfettiş istenmesini talep etti.
Belediyenin geçmiş dönemdeki Yeldeğirmeni, Alahan Mesire Yeri, Musa Eroğlu Sevgi Parkı ve bazı imar konularında yapılan iddiaları gündeme getiren Yıldız, “Biz Ocak ayı toplantımızda bir müfettiş talep ettik. Bu bizim CHP grubunun talebi. Bir mülkiye müfettişi gelsin, bu geriye dönük belediyenin harcamalarıyla ilgili bir araştırma yapılsın, eğer varsa burada bir suçlu o bulunsun” dedi.
Belediye Başkanı Volkan Şeker ise, geçmişten bugüne kadar birçok şeyi sorgulamanın her meclis üyesinin, her vatandaşın hakkı olduğunu belirterek; “Buralarla alakalı bütün resmi şeyleri çıkartıp, Cuma meclisinde herkese takdim ederiz. Zaten bu konularda bütün evraklarımızı Sayıştay’a gönderdik. Sayıştay dışında da müfettiş talebimiz olacak” şeklinde özetlenebilecek yanıt verdi.

ŞUBAT MECLİSİ TOPLANDI

Mut Belediyesi 2020 Yılı Şubat Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Volkan Şeker başkanlığında toplandı. Belediye Sinema ve Toplantı Salonunda yapılan meclis toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Volkan Şeker, İdlib’deki şehitlerimize rahmet, ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. Şeker, “Bizi kahreden şeyler. Bu devlet yaşadığı müddetçe, bu tip ihanetlerle, hainliklerle, mücadelelerle karşılaşacağız. Allah her zaman yanımızda olsun, diyorum. Biz Mustafa Kemal’in izinde, sonsuza kadar mücadele edeceğimizin sözünü her zaman veriyoruz” dedi.  

SATIŞ VE KİRALAMALAR BÜTÜN KOMİSYONLARA SEVK

Belediye Başkanı Volkan Şeker’in konuşmasının  ardından, meclise havaleli evraklar ve gündem konuları görüşüldü. Mecliste görüşülen konular arasındaki belediyeye ait bazı yerlerin satışı ve kiralanmasıyla ilgili konular, bütün komisyonlara oybirliğince sevk edildi.

“KOMİSYONLARA KATILIM SAĞLAYIN”

“HİÇ KİMSE BİLMEDİĞİ BİR ŞEYE OY VERMEYECEK”

Konuyla ilgili konuşan Başkan Şeker, “Satışla ilgili konuyu bütün komisyonlara havale ediyorum. Herkes katılım sağlasın, enine boyuna tartışalım. Doğrudur, yanlıştır, kabul edip, ona göre satış yapacağız. Yani burada sadece oy çokluğuyla olması da önemli değil, doğruluğuna hepimizin inandığı meseleler olsun istiyorum. Onun için satış ve kiralamaları bütün komisyonlara sevk ediyoruz. Belediyeye ait her yerin satışı ve kiralaması için, eğer ki bize gelecekte, bizim dışımızda toplumun en ufak bir vurgunun bile kullanabilme ihtimali yoksa, bu tip yerlerin satışını veya sürekli kiralamasını takibe alacağız artık. Her yeri düzene sokmak zorundayız. Bunun için komisyonlara herkesin katılımını önemle istiyorum. Yavaş yavaş gideceğiz. Şu anda dosyalar hepsinin hazır. Biz şu anda Mut’un içinde, bazı yerlerde gerçekten hiçbir şekilde bize yaramayacağına inandığımız yerlerin satışı ve kiralamalarıyla alakalı. Önemli olan o maddeyi getirdiğimizde komisyonda olmanız. Burada hiç kimse bilmediği bir şeye oy vermeyecek. Onun için bütün komisyonlara katılım olursa iyi olur, ama bu tip konularda hiç taviz yok. Hepimiz hemfikir olaraktan karar alacağız. Yoksa oy çokluğu da benim için bir yere kadar önemli” şeklinde konuştu.

“GEÇMİŞ DÖNEME MÜFETTİŞ İSTİYORUZ”

Gündem konularının görüşülmesinin ardından, gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Mehmet Yıldız; halktan gelen isteklerin yanı sıra, geçmiş dönem belediye harcamaları ve yapılan işleri gündeme taşıdı. Aralık ayı Meclis Toplantısında  Belediye Bütçesinin sıkıntılı olduğunun, borcunun çok olduğunun  anlatıldığını anımsatarak; “Belediyenin  sıkıntılı olması bizi de üzüyor. Keşke sıkıntısı olmasa, daha fazla yatırım yapılsa. Bu konuyu neden açtım; bu konuyu açtım, bu borçlar nereden geldi? Aylık ne kesiliyor? 500 bin lira civarında bir paranın yapılandırmaya mesela SSK’dir, vergidir veya buna benzer ödemelerle ilgili yapılandırma, bu çekilmemiş olsaydı daha fazla yatırım olurdu, diye düşünüyorum. Onun için biz Ocak ayı toplantımızda bir müfettiş talep ettik. Bu bizim CHP grubunun talebi. Tabi müfettiş gelir, giderdir ve inceleme yapardır, yapacaktır da; ama biz bir mülkiye müfettişi gelsin, bu geriye dönük belediyenin harcamalarıyla ilgili bir araştırma yapılsın, eğer varsa burada bir suçlu o bulunsun” dedi.

Yeldeğirmeni, Alahan Mesire Yeri ve Musa Eroğlu Parkı gibi yerlerle ilgili iddiaları gündeme taşıyan Yıldız, şunları söyledi: “Mesela Yeldeğirmeni adı altında bir yer yapıldı. Buranın yeri belediyenin. Eğer belediyenin ise yapılan yardım doğru olabilir; ama belediyenin değilse, neden belediyenin parası buraya yatırım yapıldı? Mesela ben orada oturuyorum. Bir gün arka taraftaki duvar göçmüş. Demek ki ya heyelanlı bir bölge ya da altyapısız, bina yapımına uygun olmayan bir bina. Yeniden perde beton yapıldı. İki sefer masraf edildi. Onun haricinde, burası benim öğrendiğim kadarıyla, hatta bir yerel gazetede çıktı; daha ihalesi yapılmadan açılışı yapılıyor, birilerine veriliyor. Ya da ihalesi yapıldıktan sonra, buraya yeniden belediyenin adı altında fatura kesilip para ödeniyor. Böyle bir şeyler oldu mu? Biz duyduğumuzu ve tespitlerimizi anlatıyoruz. Yanlış bir şeylerimiz varsa düzeltiriz. Bir de arkadaşlar incelesin burayı, bize bilgi versin. Müfettiş gelsin, bilgi versin. Bir diğeri Alahan’da yapılan mesire yeri. Burası benim İl Genel Meclisi Üyeliğim döneminde yapıldı, Kaymakamlık tarafından. Tümü değil, altyapısı, bir kısım yerleri. Burası Kaymakamlık adına iken belediyeye devredildi. Burası devredilirken ne şartlarla devralındı? Veya devraldıktan sonra Sürger adı altında bir dernek buranın işletmesini, yapmasını, yürütmesini o mu yürütüyor? Veya bu derneğe belediye para aktardı mı? Böyle bir yetkisi var mı? Veya yapılırken ihaleye verildi mi, ne şartlarda yapıldı? Buranın da incelenmesini talep ediyoruz. Meydan’daki Musa Eroğlu Parkıyla da ilgili detayına da girmek istemiyorum.”

İmar konusuyla ilgili de konular dile getiren Yıldız, bu konuların da incelenerek verilmesini talep etti. Meclis Üyesi Yıldız son olarak, AB parlamentosunda kendini bilmez bir Yunanlının Türk Bayrağını yırtmasına tepki gösterirken; “Çanakkale’de keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir Mısırlıoğlu’nun sözlerinin de aynı kapıya çıktığını, bu sözleri söyleyen bir kişiye yapılan devletin bazı üst düzey yetkililerinin ziyaretine de tepkisini dile getirdi.

“DURUŞUMUZ, FİKRİMİZ, DAVRANIŞIMIZ DEĞİŞMEZ”

Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mehmet Yıldız’ın gündeme getirdiği konularla ilgili uzun bir yanıt verdi. Şeker konuşmasına, “Hiç kimse, hiç kimseden çok akıllı değil. Yeni gelen belediye başkanları genelde, işte şu kadar borç var, bu kadar sıkıntı var, billboardları doldurarak hareket etmeler. Bunlar her zaman yapılmıştır. Niye? Şimdi bana bir eleştiri gelirse; bahanem olsun, diye. Tabi ki gerçekler var mı, var. Hakikatler nettir, zaten hiçbir zaman değişmez. İnsan hayatı riyakarca yaşamama gibi bir düstur kendine edinmek zorundadır. Allah’ın izniyle bizim duruşumuzda, fikrimizde, zikrimizde, davranışımızda, insana yaklaşım şeklimizde bizde hiçbir zaman  değişmez” şeklinde başladı.

“SORGULAMAK HERKESİN HAKKI”

Bir takım eksiklerin, sorunlar olabileceğini, belediyenin içinde bulunduğu sıkıntıya göre mücadelelerinin devam edeceğini belirten Şeker, “Geçmişten bugüne kadar birçok şeyi sorgulamak, sormak; her meclis üyemizin de, her vatandaşımızın da hakkı zaten. Ben bazı şeylerin hatırlatıldığı, kafalarda soru işareti kalan bir çok şeye, detaylı çalışma yapıp, cevap olarak öbür mecliste teker teker anlatırım. Yani bugün Yeldeğirmeni’yle alakalı bir durum, Alahan’daki kiralama veya Sevgi Parkı bunlarla alakalı birçok şeyi basınla da paylaşırız, halkımızla da paylaşırız. İmarla alakalı konulara değindi Mehmet abi. Birçok konuda haklı. Bir çok konuda yanlışlıklar olmuştur veya yapılmıştır. Fakat biz 31 Mart’tan sonra göreve geldiğimiz andan itibaren, bütün birimleri çağıraraktan şu söylemleri tekrar tekrar söyledik; dedik ki biz göreve geliyoruz, görevin başıyız, bundan sonra bu memlekette hiçbir şekilde, hiçbir durumda yanlışlık yapma lüksünü kimseye tanımıyoruz, dedik. Bu konuda da birçok uygulama yaptık. Yerine göre ruhsat verilmemiş, projeler çizilmiş. Kendimiz araştırdık, sadece belediye birimi değil, kendimiz inceledik, projeleri değiştirttik. Hak neyse, hakikat neyse o hususta mücadele ediyoruz. Bu konuda gözümüzden kaçan ufak bir nokta varsa da, her türlü müdahaleye biz hazırız. Bizim dönemimizde, bu halkın bir kuruşuna dahi zarar verebilecek adamla ne işimiz olur, ne de o adama selam veririz” dedi.

“MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİYİZ”

“İki tane farklı görüşten adama yaranacağım diye de kıvıracak halim yok” diyen Şeker, şunları söyledi: “Biz Mustafa Kemal’in askeriyiz arkadaş. Atatürkçülüğü de şöyle anlatmak gerekiyor; sadece kuru kuruya sevda olarak değil. Tarihinde Atama duyduğun saygı, geçmişte bu memlekete fedakarlık yapmış herkese duyduğun saygıyı; anca onların emanetine adam gibi sahip çıkarak, hatır olaraktan geride bir şey bırakabilirsin. Bu memlekette, bu devlette, Mut ilçesinde 31 Mart’tan sonra en ufak bir haksızlık yapılmayacağına, herkes adı kadar emin olsun.”

“UYUMLU BİR MECLİSİZ”

İmarla alakalı,  belediyenin bütün harcamalarıyla alakalı mücadelelerinin de net olduğunun altını çizen Başkan Şeker, “Ben daha hiç, tüm toplumu ilgilendiren bir hususu, bir komisyona havale etmedim. 96 metrekare dediğimiz yer, anayolun kenarında. Tüm Mut’u ilgilendiriyor. Bunu da hep beraber oturup, tartışacağız. Faydasınaysa satarız, değilse satmayız. Geçmiyor mu; geçmiyor, diye ben gurur yapmam ki. Geçmiyorsa, sorarız arkadaşlara; niye geçmeyecek maddeyi getiriyorsunuz. Mut’un yararına bir şeye hayır verme şansımız var mı? Öyle şansı olan bir adam görmüyorum burada. Art niyetli, siyasi farklar olsa da farklı hareket edebilecek bir insan da tanımıyorum. Ben uyumlu bir meclis olduğunu düşünüyorum. Ama Mehmet Abi’nin dediği gibi, bir çok hususta kafanıza ne takılıyorsa araştırırız, araştırtırız” dedi.

“MÜCADELEMİZ ÇOK ÇETİN GEÇİYOR, İYİ AYAKTA DURUYORUZ”

Samimiyetle bir mücadele verdiklerini ifade eden Şeker, borçlar konusunda ise şunları söyledi: “Bu memlekette borçlardan bahsedildi. Burada şimdi söyleyince de, bahane oluyormuş gibi olacak. Ama kısaca şöyle bahsedelim; bu ayki kesinti miktarı 1 milyon doksan altı bin lira civarında bir kesintimiz oldu. Bunun 855 bin lirası; 1 Mart 2010’dan beri ödenmeyen, sadece bir vergi borcuna istinaden kesiliyor. Yani bugüne kadar kesilmeyip, şimdi niye kesiliyor?! Mutlaka her şeyin de bir sınırı vardır. Bazen diyorlar, ya hocam sende borçlan. Öyle borcun da sınırı vardır. Her şeyin bir sınırı var yani. Eğer ki bu SGK, Maliye, Emekli Sandığı borçları ömür boyu kesilmeyecekse, zaten bütün belediyelerde bunu yatırmazdı. Bizim şu anki gelir gider tablosuna göre mücadelemiz, çok çetin geçiyor. İyi ayakta duruyoruz. Ama bunu da ikide bir ağlayıp sızlayıp, moral bozmaya da gerek yok. Biz Belediye Başkanlığı makamını sadece hizmet kapısı olarak görüyoruz. Bende bu coğrafyada yaşıyorum. Sülale çevremizde çok da az değil yani. Aynı sıkıntıyı bizde çekiyoruz.”

“HATA YAPMAYIZ DA, YAPTIRMAYIZ DA”

Meclis üyelerinin hepsinin, her türlü hesaba, her zaman bakabilme yetkisine sahip olduğunu belirten Başkan Şeker, “Gel bak, inceleyelim; birlikte bakalım. Yanlış yapmamaya söz vermiş bir insanım. Bunun adı ne olursa olsun, yani bizim mücadele ettiğimiz şeylerle. Bazen soruyorlar pişman mısın? Belediye Başkanlığı halka hizmet edebilecek en önemli kapılardan biri, hiçbir şekilde pişman olmayız. Sonsuza kadar, devlet yaşadığı sürece de siyasette varız biz. CHP’li bir meclis üyesi de; iki kere kaçık, üç kere getirikler Volkan’ı, deyik. Yani kimse kusura bakmasın, aklımız erdiği günden beri siyaset yapıyoruz. Hakikaten devleti seviyoruz, biz bu devlette yaşayan her insana da gözyaşı renginin aynı olduğu kadar saygı duyuyoruz, hata yapmayız. Ama hata yapmamak da önemli değil, hata yaptırtmayız da. Aklına takılan somut her şeyle gelebilirsin. Ama ben sana bırakmam, ben zaten araştırıyorum. Onun için somut bir hatayla gelme şansın yok. Eğer kafana göre bir inşaatın yanlış ilerlediğini görüyorsan, benim mühürlediğimi duyarsın zaten. Ha iki gün sonra olur, ama mutlaka olur. Diyeceksin ki, yıllardan beri böyle bir şey var, niye müsaade ediyorsun? Burada herkes belediyeciliği bilir. Bazen alışkanlıkların önüne geçemezsin, bazen yanlış kararların; ama benim dönemimde yanlış ve hata olmaz” şeklinde konuştu.

“YOKLUK BEDEL ÖDETECEKSE RAZIYIZ”

Bir çok konuda mücadele ettiklerini söyleyen Şeker, “Bu yoklukta belediyeyi ayakta tutabilmekte bir bedel ödetecekse bize, yine ayakta tutarız. Kimseye yapmacık bir harekette bulunma şansımız yok” dedi.

“EVRAKLARI SAYIŞTAY’A GÖNDERDİK”

Sözü edilen yerlerle ilgili bütün resmi şeyleri çıkartıp, Cuma meclisinde herkese takdim edebileceklerini söyleyen Belediye Başkanı Volkan Şeker, konuyla ilgili son olarak şunları söyledi: “Bunun dışında belediyenin ekonomisiyle alakalı geçmişe dönük girsen, her yerden bir şey vardır. Bunun  adı sadece hatada değildir, yanlışta değildir, yolsuzlukta değildir. Yerine göre beceriksizlik olabilir. Hepsi ucu ucuna eklendiği zaman büyür gider. Zaten bu konularda bütün evraklarımızı Sayıştay’a gönderdik. Sayıştay dışında da müfettiş talebimiz olacak. Ama işte, biz geliverdik müfettiş çağır, işte bizde bir şey yok, herkes aşağıda. Bu tip hareketler de riyakarca geliyor. Şuna emin olun, mücadelemiz net yani.”

2020 Yılı Şubat Ayı Belediye Meclis toplantısı, meclis üyelerinin de halktan gelen sorun ve isteklerinin dile getirilmesi, öneri görüş ve fikirlerin paylaşılmasının ardından sona erdi.

Şubat Ayı Meclis Toplantısının ikinci birleşimi, Cuma günü yapılacak. Komisyonlara gönderilen konuların görüşüleceği ikinci birleşim; Belediye Sinema ve Toplantı Salonunda, saat 15.30’da olacak. 

Mut RengaRenk Haber Merkezi

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.