DOLAR
32,4950
EURO
34,5933
ALTIN
2.480,51
BIST
9.567,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Parçalı Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Gülsüm Kevser Mut, “Az laf, çok iş, dolu dolu projelerle geliyoruz.”

CHP Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser MUT ile röportajımız

Gülsüm Kevser Mut, “Az laf, çok iş, dolu dolu projelerle geliyoruz.”

Tüm siyasi partilerin belediye başkan adayları ve meclis üyesi adayların seçim çalışmaları harıl harıl devam ederken Mutilcemiz.Net ekibi olarak yerel seçimlere ilişkin ilk röportajımızı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut ile gerçekleştirdik. Biz sorduk Gülsüm Kevser Mut tüm içtenliği ile cevapladı. Mut için güzel ve dolu dolu bir röportaj oldu. Keyifli okumalar dileriz. 

Mutilçemiz.Net: Gülsüm Hanım merhabalar. Seçim çalışmalarınızı çok yoğun bir tempoda sürdürüyorsunuz. Köy köy, mahalle mahalle dolaşıyor, çalmadık kapı bırakmıyor, yorgunluk nedir bilmeden Mut’ta neredeyse ayak basmadık yer bırakmıyorsunuz. Belediyecilikte şeffaflık ve hesap vermek çok önemlidir, belediye başkanı seçilirseniz, şeffaf olmaya ve hesap vermeye hazır mısınız?

Gülsüm Kevser Mut: Şeffaf bir belediye başkanı olacağımı, adaylığım kesinleştiğinde duyurmuştum. Hesap vermek; CHP Belediyeciliğinde bir yönetim kültürüdür. Tüm harcamaların denetlendiği şeffaf bütçeli, hesap veren bir belediye olacağız. Ve bu sözde kalmayacak! Şeffaflığı ve hesap verebilirliği Mut’ta yönetim kültürü haline getireceğiz. Belediye başkanının, başkan yardımcılarının ve meclis üyelerinin malvarlığını düzenli olarak kamuoyu ile paylaşacağız. Belediye meclis toplantılarını internetten canlı yayınlayacağız. İhaleler, bütçe uygulama sonuçlarını yurttaşlarımızın sürekli erişimine açık tutacağız. Hesap verme sorumluluğunu kurumsal kültür haline getireceğiz. Belediye faaliyetlerinin hesabını, belediye meclisi başta olmak üzere, hem yurttaşlarımıza hem de yetkili mercilere vereceğiz.

Mutilçemiz.Net: “Mut için Umut” dediniz, bunun anlamı nedir?

Gülsüm Kevser Mut: Mut’un sorunlarını biliyorum. Çözümleri de biliyorum. Mut’un sosyal demokrat CHP belediyeciliği ile yönetilmesinin ve 15 yıllık hasretinin bitmesinin zamanı geldi. Çünkü Mut halkı çok yoruldu, hizmet istiyor. Büyükşehir bizde ve bizimle birlikte olacak. Vahap Başkan ile Mut’a çok güzel hizmetler yapacağız. Mut için umut olmaya geliyoruz. Ben de bu hizmeti yapabilmek için yurttaşlarımızdan yetki istiyorum.

Mutilçemiz.Net: Yapmak istediklerinizi tek başınıza elbette yapamazsınız. Bir ekibiniz var mı?

Gülsüm Kevser Mut: Dolu dolu projelerle geliyoruz. Bu projelerimizi, kendi alanında uzmanlaşmış ekibimizle hayata geçireceğiz. At binenin, kılıç kuşananındır. Her şey, onu gereği gibi kullanmasını bilene yakışır. Kabiliyet esaslı bir yönetim kuracağız. Bunun için ekibim hazır. Belediyenin tüm birimlerinde liyakatli çalışanlar görev alacak. Eğitim, liyakat ve denetim esaslı bir belediye göreceksiniz. Atatürk‘ün bir anısını paylaşayım örnek olması açısından: Bir Kadın, Atatürk’ün yolunu keserek, titrek bir sesle: “Beni tanıdın mı oğul?” der. “Ben sizin Selanik’ten komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yollarına girmek istiyor. Siz onu alsınlar dediniz, fakat müdür dinlemedi. Oğlumu işe almamış. Ne olur bir kere de siz söyleyiniz.” Gazi’nin çelik bakışlı gözleri samimiyetle parlar. Elleriyle geniş jestler yaparak ve yüksek sesle: “Oğlunu almadılar mı?” der. “Ben talimat verdiğim halde mi almadılar? Ne kadar iyi olmuş. Çok iyi yapmışlar. İşte Cumhuriyet böyle anlaşılacak.” der.

Mutilçemiz.Net: Yani, liyakat esas mı olacak?

Gülsüm Kevser Mut: Tabi ki. Bizim Genel Hedeflerimiz:

 • Liyakatli kadrolar kuracağız.
 • Şeffaf bir yönetim oluşturacağız.
 • Üreten ve istihdam yaratan bir Mut olacağız.
 • Kültür ve Sanat Şehrinde yaşayacağız.
 • Dürüst, vizyoner ve çalışkan bir ekiple bunu başaracağız.

Mutilçemiz.Net: Hedefler demişken, bu hedefler belli bir ilkeye dayanmalıdır. Gülsüm Kevser Mut ile CHP Belediyeciliğinin temel ilkeleri neler olacak? Biraz bahseder misiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Bizim temel ilkelerimiz; Halkça Paylaşıma dayanır. Yani Mut’un zenginliği bir avuç yandaş insanın cebine gitmeyecek. Hoşgörülü bir belediye olacağız: Köylü-kentli ayırmayan, yaşam tarzına saygılı bir belediye olacağız. Ulaşım ve altyapı sorununu kalıcı olarak çözeceğiz. Yenilikçi ve akılcı bir Mut inşa edeceğiz: Akıllı teknolojileri en üst düzeyde kullanacağız. Temiz bir çevre yaratacağız: Park ve bahçelerle yeşil bir Mut olacağız. Rant Yerine Halkı tercih edeceğiz: Mekansal ayrışmaların derinleşmesine izin vermeyeceğiz. Güllük Mahallesine doğalgaz giderken, Karşıyaka Mahallesi kömürle ısınmayacak! Cumhuriyet Mahallesi fiber internet kullanırken, Meydan Mahallesi 12 Megabit hızda kalmayacak!

Mutilçemiz.Net: Projeleriniz nelerdir?

Gülsüm Kevser Mut: Dolu dolu projelerle geliyoruz. PROJE BAŞLIKLARIMIZ: TARIM – İNSAN – ÇEVRE – ALTYAPI VE ULAŞIM – SAĞLIK – KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ PROJELERDEN OLUŞUYOR.

Mutilçemiz.Net: Tarım alanındaki projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Tüketen ve israf eden değil, her alanda üreten ve insanlarımıza nitelikli istihdam yaratan bir MUT olacağız. Ne demiş atalarımız: Ekini işleyen, ekmeği dişler. Mut Belediyesi bünyesinde Ziraat Ofisi kurarak: Üretim Maliyetlerinin düşmesini sağlayacağız. Ziraat ofisinde; ziraat mühendisi istihdam edeceğiz. Böylelikle, ekim ve dikim alanında bilgi almak isteyen vatandaşımız; ziraat mühendisine danışacak. Ücretsiz danışmanlık hizmeti alacak. Belediye olarak üreticilerimize destek sağlayacağız. Mut olarak ülkemizin tarımsal ürün, sebze ve meyve ihtiyacını karşılamaya talibiz. Ürünlerimizi dünya pazarına çıkaracağız.

 • Üretici ve tüketicilerin kooperatif kurmasını teşvik edeceğiz.
 • Sulama maliyetini düşüreceğiz.
 • Ziraat ofisi destekli kaliteli ürünler yetiştireceğiz.

Kooperatiflerin ürünleri için işleme, paketleme ve satış yerleri oluşturmalarını destekleyeceğiz. Tüketiciye doğrudan satış amacıyla köylü pazarları kuracağız. Tarım ürünlerinin internetten satışını teşvik edeceğiz. Özellikle kadınların ve gençlerin ürünlerini rahatlıkla satabilmelerini sağlayacak ortak alanlar oluşturacağız. Belediyemiz öncülüğünde, tarımda üretici ve tüketici bağının yeniden kurulmasında önemli rol üstleneceğiz. Çiftçilerimize bedava tohum, fide ve fidan vereceğiz. Boş arazileri tespit edeceğiz: Kooperatiflerimiz aracılığı ile BOŞ ARAZİLERE tohum ve fide vererek ekim yaptıracağız. Mut Cuma Pazarını uluslararası bir pazar haline getireceğiz. Dünyanın her yerinden ziyaretçi gelecek. Tarım işçileri için, konaklama, ulaşım hizmetleri sağlayacağız. Sosyal güvenceleri ve örgütlenmeleri için destek olacağız. Güneş Enerjisi Panelleri kuracağız: Artan mazot maliyetleri ve yüksek gelen elektrik faturaları nedeniyle çiftçi tarlasını, bahçesini sulayamaz hale gelmiştir. Güneş enerjisi panelleri yaparak sulama maliyetlerini düşüreceğiz. Tarım ürünlerimize coğrafi işaretler alarak dünya pazarına çıkaracağız. Suyu ve meraları koruyacağız. Sulama problemlerini çözeceğiz.

Mutilçemiz.Net: İnsan alanındaki projelerinizden kısaca bahseder misiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Biz, emeklisi, işçisi, memuru, esnafı, sanayicisi, çiftçisi, öğrencisi velhasıl tüm yurttaşlarımızın, hep birlikte mutlu ve huzurlu yaşadığı bir MUT olacağız. Kimseyi ötekileştirmeyen hoşgörülü bir belediyecilik hizmeti göreceksiniz. Mut’ta Sosyal Belediyecilik Başlıyor. Bebeklikten, yaşlılığa kadar uzanan hayat mücadelesinde Belediye olarak hep yanınızda olacağız.

Mutilçemiz.Net: “Hoş geldin bebek paketi” hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Yeni bebek sahibi ailelerimize, bebeklerinin ilk aydaki ihtiyaçlarını karşılayacak olan “Hoş Geldin Bebek Paketi“ hediye edeceğiz. Yeni doğum yapan annelerimize “Hoş Geldin Bebek Paketi” ile birlikte “Lohusa Paketi” hediye edeceğiz. Bir kadının en özel döneminde ona gereken sevgi ve ilgi ile hazırlanacak olan şahane paketimizde, bir lohusanın ihtiyaç duyacağı her şey olacaktır. Ayrıca; Anne adaylarının hamilelik süreleri boyunca sağlıklı beslenmeleri ve düzenli spor yapabilmeleri için gerekli destekleri sağlayacağız.

Mutilçemiz.Net: Kadın sığınma evi kuracak mısınız?

Gülsüm Kevser Mut: Evet. Kadın Sığınma Evi kuracağız: Sığınma evimiz; fiziksel, ruhsal, cinsel ve ekonomik şiddete maruz kalmış kadınlarımıza açık olacaktır.

Mutilçemiz.Net: Çocuklar için projeleriniz nelerdir?

Gülsüm Kevser Mut: Ülkemizde okula giden her dört çocuktan üçü herhangi bir spor ile ilgilenmemektedir. Bakın bu istatistiki bir bilgidir. CHP’nin 2019 yılında yapmış olduğu bir araştırmanın sonucudur. Bu ülkenin geleceği açısından bir felakettir! Mut Belediyesi olarak çocukların spor yapabilmeleri ve spor sahalarına kolay erişebilmeleri için gereken tüm çalışmaları yürüteceğiz. Çocuklarımız okul dışında maalesef oyun oynayamıyor: Oyun, sağlıklı yaşam için zorunludur. Her mahallede parklar ve çocuk oyun alanları yaparak, çocuklarımızı ve Mut halkını yürüyüşe ve diğer spor aktivitelerine teşvik edeceğiz. Burada halkımıza şunu sormak isterim: Mevcut parklar mı? Yoksa modern ve eğlenceli çocuk parklarını mı tercih edersiniz? Kapalı oyun parkı oluşturacağız: Parkları ve çocuk oyun alanlarını, hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilecek biçimde oluşturacağız. Çocuklar için yaşanabilir bir çevre yaratacağız. Bunun için, yeşil alan, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, cadde ve sokaklar gibi mekansal düzenlemeleri, çocukların fikirlerini dikkate alarak gerçekleştireceğiz.

Mutilçemiz.Net: Gençler için ne düşünüyorsunuz?

Gülsüm Kevser Mut: Gençler, bizim geleceğimizdir: Gençlerin yerel yönetime katılımının önünü açan; gençliğin dinamizmini ve yenilikçi yönlerini açığa çıkartan politikalar geliştireceğiz. Gençleri sadece gelecek yatırımı olarak değil; bugüne ilişkin değerlerimiz olarak göreceğiz. Gençleri dinleyeceğiz! Gençlerin güncel sorunlarına çözümler üreteceğiz. Mut’ta yaşayan gençler, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel konularda, zorluklar yaşamaktadır. Sosyal sorumluluk ve aktif yurttaşlık bilincinin arttırılması için, eğitim ve kültür alanlarında gençlerimize destekler sağlayacağız. Ücretsiz Wifi hizmeti sunacağız: Çınaraltı, Sevgi parkı gibi yerlerde ücretsiz internet olacak. Üniversite kazanan gençlerimizin kazandıkları ile gidiş biletlerini Mut Belediyesi olarak biz alacağız. Genç proje atölyesi kuracağız.

Mutilçemiz.Net: Yaşlılar için projeleriniz nelerdir?

Gülsüm Kevser Mut: Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır, demişler. Biz, Yaşlıların hayat deneyimlerini topluma kazandıran uygulamalar gerçekleştireceğiz. Kamusal mekanları yaşlılara uygun şekilde düzenleyeceğiz. Yaşlıları gözeten özel trafik uygulamaları geliştireceğiz. DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARI nedeniyle yaşlılarımız park dışında bir yere gidememektedir. Belediyemiz tarafından yaşlı yurttaşların katılacağı, tarihi ve turistik geziler düzenleyeceğiz. Yaşlı ve engelli bakım evi açacağız. Evde yaşlılara bakan aile üyeleri için sosyal, psikolojik ve mali destek programları oluşturacağız. Yaşlılara evde temizlik, traş ve eve yemek: İhtiyaç duyan yaşlı yurttaşların evlerine periyodik ziyaretler yapacağız; temizlik, yemek, bulaşık, kişisel bakım gibi yerinde hizmetler sunacağız. Yaşlılar ve hastalar için evde destek ve bakım hizmetlerini geliştireceğiz. Bu hizmetleri yaygınlaştıracağız ve kalitesini arttıracağız.

Mutilçemiz.Net: Genel olarak toparlamanızı istesem, insan üzerine başka neler var?

Gülsüm Kevser Mut: Belediyecilik halkın derdine derman olmaktır. Cenazesi olan ailelere, ilk gün ikram desteği vereceğiz. Biz, yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin olmadığı; hiçbir çocuğun yatağına aç girmediği bir MUT olacağız. Biz, tüketen ve israf eden değil, her alanda üreten ve insanlarımıza nitelikli istihdam yaratan bir MUT Belediyesi olacağız. Çocuklarımızın parklarda ve yeşil alanlarda oynadığı; planlı, temiz ve nefes alabileceğimiz bir MUT inşa edeceğiz.

Mutilçemiz.Net: Sayın başkan, Mut’ta yüzme bilmeyen kalmayacak ne demek? Deniz olmayan bir yerde bu iddialı bir söz değil mi?

Gülsüm Kevser Mut: Ülkemizin en güzel denizine sahip olan bir ilde yaşamamıza rağmen yüzme şansı olmayan bir ilçede yaşıyoruz. Belediyeye ait yüzme havuzunu yeniden elden geçirip yaz-kış yüzme imkanı ile her yaş grubuna özel yüzme kurslarımız olacaktır.

Mutilçemiz.Net: Sarıkeçililer ile ilgili ne düşüyorsunuz?

Gülsüm Kevser Mut: İlçemizdeki konar göçerlerin daha iyi şartlarda üretim yapabilmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız. Belli bölgelere temizlenme, internet kullanımı, barınma, elektrik, çocuklar için eğitim imkanları sağlayacağız.

Mutilçemiz.Net: Çevre projelerinizden bahseder misiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Temiz ve sağlıklı bir çevre yaratacağız: Çevre politikalarımız, eşit yurttaşlık ilkeleriyle uyumlu olacaktır; adalet duygusunu zedelemeyecektir. Kent ve çevre politikalarımız, sürdürülebilirliği, adaleti ve ortak zenginliklerimizin geliştirilmesini temel alır. Halkın ihtiyaçlarından kopuk projeler yerine; yaşam kalitesini geliştiren ve yurttaşların kendilerini mutlu hissetmelerine katkı sağlayan projeler gerçekleştireceğiz. Sosyal Tesis Açacağız: Halkın dört mevsim ve günün her saatinde aileleri ve sevdikleriyle birlikte ayrı bir keyif yaşayabileceği Mut’un prestij mekanı olacak olan Mut Sosyal Tesisi, halka kaliteli ve ekonomik hizmet anlayışını ile hizmet verecektir. Kır düğünü hayal olmayacak: Belediyeye ait açık ve kapalı düğün salonu yapacağız. Mahallelerimize muhtarlık ofisi ve taziye evleri kuracağız. Her mahallede parklar ve çocuk oyun alanları yapacağız: Bir anne olarak biliyorum ki; parklar sosyoekonomik durumu ne olursa olsun her çocuğun doyasıya oynayabileceği tek alandır. Çocuklarımız kırık dökük parklarda değil modern çocuk parklarında oynayacaklar. Mut’u spor aletli parklar ile donatacağız: Spor sadece fiziksel sağlık değil, mental sağlık için de oldukça önemli bir yaşam stilidir. Bu yüzden her yaş insanın ücretsiz spor yapmasına olanak sağlayacağız. Engellilerin Mut içindeki yollarda; yaya yolu, üst geçitler ve kavşaklarda sağlıklı bireyler gibi serbestçe, güvenli ve engellenmeden hareketlerini sağlamak amacı ile gereken tüm tedbirleri alacağız. Mut’un tüm sorunlarını biliyoruz ve çözeceğiz.

Mutilçemiz.Net: Ulaşım ve Altyapı Projeleriniz nelerdir?

Gülsüm Kevser Mut: Belediyenin yapması gereken yol, su, kanalizasyon işlerini tam anlamı ile yapacağız. Günü kurtarmak yerine kalıcı çözümler üreteceğiz. Yolu cesaret olanın, yolculuğu aydınlık olur. Yıllardır çözülmeyen, Mut içi ulaşım ve erişim sorunu çözülecek. Mut’ta yaşayan insanların, gitmek istedikleri yere, rahat ve ucuz bir şekilde, gürültü, hava kirliliği ve stres yaşamadan ulaşmasını sağlayacağız. Mut içinde şehrin belli noktalarından geçen, minübüs hattı yaygınlaştırılacak. Mut’un, Mersin’e ve diğer ilçelere ulaşımını sağlayacak otobüs seferleri için Mersin Büyükşehir ile protokol imzalayacağız. Vahap başkan da zaten bu konuda kararlı.

Mutilçemiz.Net: Otopark Sorunu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Gülsüm Kevser Mut: Ana caddelerdeki ve Cuma Pazarı çevresindeki otopark ve trafik sorunlarını çözeceğiz. Açık ve kapalı, ücretli ve ücretsiz otoparklar yapacağız.

Mutilçemiz.Net: Asfalt konusunda bir paylaşımınız vardı. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Evet, sosyal medyadan paylaşmıştık. “Mevcut yollar mı yoksa modern yollar mı?” diye sormuştuk. İyi de ilgi topladı. Biz alışılagelmiş olmayacağız: Sıradan asfalt döken bir belediye olmayacağız. Yolda yaşanan sarsıntı ve benzeri olayları en aza indirerek rahat bir sürüş deneyimi yaşatacağız.

Mutilçemiz.Net: Organize sanayi kuruluyor. Belediye olarak nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Organize Sanayinin tamamlanmasını sağlayarak, Mut’u bunun sonuçlarına her anlamda hazırlayacağız.

Mutilçemiz.Net: Röportaj öncesinde telefonlar çekmiyor demiştiniz. Biraz açar mısınız?

Gülsüm Kevser Mut: Evet, Mut’ta birçok noktada telefonlar çekmiyor! Mut’un merkezinde bile çoğu yerlerde GSM operatörleri çekmiyor. Baz istasyonları çekim güçlerini artırmaları hususunda işbirliği yapacağız. Belediye olarak gerekli yetkilerimizi sonuna kadar kullanacağız.

Mutilçemiz.Net: “Rant İçin Değil Halk İçin Şehircilik” diyorsunuz. Biraz açıklar mısınız?

Gülsüm Kevser Mut: Tabi ki, memnuniyetle. Plansızlığın ve denetimsizliğin ağır sonuçlarının son örnekleri olan 1999, 2011 ve 2023 depremlerine rağmen; geçen süre içerisinde yaşanan acı deneyimlerden ders çıkardığımız ve oluşabilecek yeni afetlere yeterince hazır olduğumuz söylenemez. Afet Riski Azaltılmış, Güvenli MUT: Deprem ve diğer doğal felaketlerin önlenmesi için siyaset üstü bir işbirliğini savunuyoruz. Bu çerçevede, üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler birlikteliğini temel alan güvenli yerleşimler oluşturacağız. MUT Afet Sonrası Toplanma Alanları oluşturacağız. Arazi değerine göre değil; güvenli yerleşimler oluşturma hedefi ile inşaat izinleri vereceğiz. Afet riski altında olduğu bilimsel veriler ile ortaya konmuş alanlarda yerleşime izin vermeyeceğiz. Her türlü inşaat projelerinin deprem yönetmenliğine uygunluğunu kesin olarak denetleyeceğiz ve riskli binaların ayıklanmasını sağlayacağız.

Mutilçemiz.Net: Sağlık alanında neler yapacaksınız?

Gülsüm Kevser Mut: Mut’ta sağlık alanında yurttaşların ihtiyaç duyduğu destekleyici hizmetleri belediye olarak sağlamaya kararlıyız. Çünkü; gücün ve mutluluğun temeli sağlıktır! Mut Belediyesi Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü kuracağız: Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğümüz, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili tüm mevzuatlarına uygun olarak, yaygın ve tam donanımlı ambulanslardan oluşacaktır. Ambulanslarımız 7/24 esasına göre Mut halkına kesintisiz acil sağlık ve hasta nakil hizmeti verecektir.

Ayrıca İLK YARDIM EĞİTİMLERİ DÜZENLEYECEĞİZ: Öncelikle tüm belediye çalışanlarımıza ilk yardım eğitimi vereceğiz. Ardından, İlçemizde ilk yardım seferberliği başlatacağız. İlgili tüm paydaşlarla birlikte düzenli olarak ilk yardım kursları açacağız.

Mutilçemiz.Net: Evde bakım hastaları için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Gülsüm Kevser Mut: Tedavisini evde sürdürmek isteyen hastalar, doğum öncesi ve sonrası destek talep eden anneler, yaşlı ve bakıma ihtiyacı olan bireyler, fiziksel engelliler ve benzeri durumdaki kişilere evde bakım ve sağlık hizmetleri sunacağız.

Mutilçemiz.Net: Bir paylaşımınızda doktorlarımıza sahip çıkacağız dediniz. Bir belediye, Sağlık Bakanlığı doktorları için ne yapabilir?

Gülsüm Kevser Mut: Hastane binası yapmak, MR ve benzeri cihazlarla hastaneyi donatmak Mut’ta doktor eksikliğini gidermeye yetmeyecektir. Ülke genelinde uygulanan yanlış sağlık politikaları nedeniyle hekimler istifa ediyor, hizmet verdikleri poliklinikler uzman eksikliği nedeniyle kapatılıyor veya uzun süre boyunca hastaneler doktorsuz kalıyor. Bu durumdan elbette ilçemiz de nasibini almaktadır. Belediye olarak Hekimlerimiz için daha güzel bir MUT yaratabiliriz: Mut Belediyesi olarak ülke genelindeki soruna çözüm bulunmasını istemekle birlikte hekimlerin ilçemizi tercih etmeleri ve uzun süre ilçemizde ikamet etmelerini sağlamak açısından, belediye olarak üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Hekim ve sağlık çalışanlarının kültür-sanat etkinliklerine ve spor faaliyetlerine kolayca erişebilmesini sağlayacağız. Gece 12’de nöbetten çıkan hekim ve sağlık çalışanlarının ulaşım sorununa çözüm bulacağız. Belediye olarak hizmet puanı sisteminin ilçemiz açısından avantajlı hale getirilmesini sağlayacak düzenlenmelerin yapılması amacıyla girişimlerde bulunacağız. Örnek: Mut’ta çalışan bir hekim, Karaman’da çalışan bir hekime göre daha az hizmet puanı alıyor. Siz, hekim olsanız daha fazla puan aldığınız yerde çalışmayı tercih etmez misiniz? Üstelik Karaman il merkezi iken daha çok puan alıyorlar. Mut ilçe olmasına rağmen daha az puan alıyor. İşte biz belediye olarak bu konularda kamuoyu oluşturup Mut ile Büyükşehirleri bir tutan hizmet puanı sisteminin değiştirilmesini isteyeceğiz. Çalıştay, kongre, seminer gibi etkinlerde belediye salonumuzun ücretsiz kullanımını sağlayarak etkinliklerde ikram desteği sunacağız. Mut’ta hekim tutmanın yolları belediyeden geçer. Şimdi bir hekim geldi Mut’a. Çocukları için etkinlikler olsa, bu kişi Mut’ta sıkılır mı? Nöbet çıkışında, kapalı yüzme havuzuna gitse, yüzme sonrası Sosyal Tesisimizde güzel bir kahve içse ve yorgunluğunu atsa. İyi olmaz mı? Akşamı canlı müzik, eşi ve çocukları ile eğlense. Biz belediye olarak, doktorlarımız için Mut’un cazip hale gelmesi açısından üstümüze düşen tüm sorumluluğu alacağız.

Mutilçemiz.Net: Sayın Başkan, bu konuyla da bağlantılı olarak kültür sanat etkinliklerinize geçelim. Belediye olarak kültür sanat alanlarında ne gibi projeleriniz var?

Gülsüm Kevser Mut: Biz, Mut sakinlerinin kültür-sanat etkinliklerine kolayca erişebilmesini sağlayan bir belediye olacağız. Mut, kültür ve sanat şehri olacaktır. Mut’ta kentleşme ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesini hedefleyeceğiz: Bunun için gerekli tüm kültürel ve eğitsel faaliyetleri yaygınlaştıracağız. Festivaller düzenleyeceğiz: Kültürel ve geleneksel dokuyu koruyarak, festivaller düzenleyeceğiz. Mut’u tanıtacağız; kayısı, zeytin ve benzeri ürünlerimizi, Alahan, Yerköprü gibi tarihi değerlerimizi öne çıkaracağız. Sinema Salonumuz dolup taşacak: Yeni çıkan filmler vizyon tarihinde Mut Belediyesi Sinema Salonu’nda yayınlanacak. Halkımız her hafta mutlaka bir film seyredebilecek. Mut’ta Tiyatroyu geliştireceğiz: Oyuncu olmak isteyenlere destek olacağız. Tiyatro kursları düzenleyeceğiz. Yetenekli oyunculardan Belediye Tiyatro Ekibi kuracağız. Mut Belediyesi olarak tiyatroyu gelenek haline getireceğiz. Her hafta mutlaka bir tiyatro izleyeceksiniz. Kültür sanat şehri Mut hayal ediyoruz ve gerçekleştireceğiz!

İlçemizde; müze gezileri, sanat sergileri, kültürel festivaller, tiyatro gösterileri, dans gösterileri ve benzeri kültürel etkinlikler eksik olmayacak. Bu etkinliklerde belediye olarak öncü ve destek olacağız. Mut’un sosyal demokrat CHP Belediyeciliği ile yönetilmesinin zamanı geldi. 15 yıllık hasret bitecek. Mut için değişim zamanı. Mut’ta sosyal belediye zamanı.

Mutilçemiz.Net: Sayın başkan güzel ve etkileyici projeleriniz olduğuna şahit olmaktayız. Ancak sonuçta bu bir seçim ve yapılan anketlere göre oy oranınız düşük. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Gülsüm Kevser Mut: Sanırım sosyal medya üzerinden yapılan anketlerden bahsediyorsunuz. Sosyal medya yeterli bir sonuç vermez. Çünkü yapılan anket, sosyal medya kullanıcı profiline göre değişir. Benim elimde yüz yüze yapılmış bir anket var. Bu anket bilimsel veriler ışığında yapıldı. Şuan açıklamak istemiyorum. Yeri ve zamanı geldiğinde duyuracağız. Ancak anketle ilgili şu ipucunu vermek istiyorum: Gösterişli ziyaretler yapan ve denenmiş siyasetçiler seçimi kaybedecek!

Zaten matematiksel olarak baktığımızda; bizim 13 bine yakın oyumuz var. 4500’e yakın seçmen son 2 seçimde oy kullanmadı. Yani genel ve yerel seçimde. Bu insanlar, 2019 yerel seçimlerinde neden oy kullanmadı diye ekibime bir araştırma yaptırdım. Sonuç; Mut’un vizyonunu değiştirecek bir aday olmadığı şeklinde. Yine aynı kişilere şu soru soruldu: Gülsüm Kevser MUT’un projeleri sizi seçime götürür mü? Alınan cevap: % 60 evet. Yani, daha önce oy kullanmayan en az 2500 seçmen bu seçimde tercihini bizden yana kullanacak. Şimdi herkes bir matematik hesabı yapsın! Matematik yanılmaz. Biz seçimi kazanıyoruz!

Gelelim sosyal medyada çırpınanlara. Ha, şunu söyleyeyim: Yerel seçimler için anket yapmak toplumu oluşturan kesimlerin tercihlerini anlamak açısından son derece önemlidir ve yapılması gerektiğini savunuyoruz. Ancak, yapılan anketin taraflı olmasını ve belli bir adayı ön plana çıkararak seçmenlerin oy davranışlarını etkilemeye yönelik duyurulan anketleri kabul etmiyoruz.

O bizi görmeyen anketler var ya.

 • Anketlerin kimin talebi ve finansmanı ile yapıldığı BELLİ DEĞİL!
 • Hangi tarihler arasında yapıldığı, YOK!
 • Görüşülen kişilerin seçiminde kullanılan örneklem yönteminin neye göre belirlendiği, YOK!

Bir ankette “ÖRNEKLEM” çok önemlidir! Futbol oynuyor musunuz? sorusunu halı saha önünde sorarsanız % 99 “evet” cevabı alırsınız. Çınaraltı’nda oturan 65 yaş üzeri insanlara sorarsanız % 99 “hayır” cevabı alırsınız. Dolayısıyla; anketinin nerede ve kiminle yapıldığı anketin sonucunu etkileyecektir. Tarafsızlığına gölge düşürecektir. Bu yüzden, kamuoyunu algılarla yönetmelerine izin vermeyeceğiz. Az laf, çok iş. Dolu dolu projelerle geliyoruz. Bizi takip edin.

Mutilçemiz.Net: Sayın başkan bu dolu dolu röportaj için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz. Yolunuz açık olsun.

Gülsüm Kevser Mut: Teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar.

 

GÜLSÜM KEVSER MUT KİMDİR?

ÖZGEÇMİŞİ:

ADI-SOYADI: Gülsüm Kevser Mut
DOĞUM YERİ VE YILI: Mut, 19.10.1972
MEDENİ HALİ: Evli
MESLEĞİ: Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
EĞİTİM DURUMU: Lisans
ADRES: Doğancı Mah. Karakozak Sk. No:2/14 Mut/MERSİN
TELEFON: 05337209483
E-MAİL: gulsumkevsermut33@hotmail.com

ÖĞRENİM DURUMU
İlkokul: Mut Gaziilkokulu
Ortaokul/Lise: Kilis Kız Öğretmen Lisesi
Üniversite: Uludağ Üniversitesi/İ.İ.BF Maliye

İŞ YAŞAMI
Abdi İbrahim İlaç Sanayi A.Ş: Muhasebe elemanı/İstanbul
Paşabahçe Cam Sanayii A.Ş: Muhasebe Elemanı/İstanbul
Hacıince A.Ş.: Muhasebe Müdürü/Alanya
SMMM Ofisi: İşletme Sahibi (Devam ediyor)/Mut

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ
Mut Kadınlar Kulübü Yard. ve Dayanışma Derneği: Dernek Başkanı/Devam ediyor
Mut Kadın Kooperatifi: Kurucu Başkan/Devam ediyor
Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi: Yönetim Kurulu Başkanı/Devam ediyor
Mut Slowfood Yeryüzü Pazarı: Kurucu üye/Devam ediyor

SİYASİ GEÇMİŞ
CHP Alanya Kadın Kolları Üyesi
CHP Mut İlçe Sekreterliği

EĞİTİM SERTİFİKA
Etkili Konuşma/Paşabahçe A.Ş.
Etkin Dinleme ve Hatırlama Teknikleri/Paşabahçe A.Ş.
Finansal Raporlama ve Bütçe/ Paşabahçe A.Ş.
SMMM Bilirkişilik Eğitimi/Mersin SMMM Odası
Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacılık Eğitimi/Sakarya Üniversitesi SAUSEM
TUIK Eğitim / Türkiye İstatistik Kurumu
TSE Sistem Eğitimi/ TSE
Kooperatfiler Kuruluş ve Kurumsallaşma Eğitimi/Mersin Büyükşehir Belediyesi
Sabun Yapımı/Demet Yıldırım Durmuş

Not: CHP Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut ve projelerine https://bio.link/baskanmut kişisel web sayfası üzerinden, günlük çalışmalarına ise Facebook ve Instagram gibi (https://www.facebook.com/gulsumkevser.ince) (https://www.instagram.com/glsmmut/) sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. CELAL NECATİ ÜÇYILDIZ dedi ki:

  BAŞARILAR DİLİYORUZ. VAR OLAN SOSYAL DEMOKRAT DÜŞÜNCE BİR ARAYA GELİRSE, BAŞKAN SEÇİLİR. MUT TA SİAYSET CAMBAZLIĞI İÇİNDE OLAN SÖZ DE PARTİLİLER BİR AN ÖNCE ÇALIŞMALARA KATKI SUNMALI. RÜZGAR ESİYOR. BAŞKA YÖNLERE SAVRULMASINLAR.

 2. Osman Yılmaz dedi ki:

  Mut’a mutluluk ve kut getirecek meslektaşıma başarılar diliyorum.