DOLAR
32,1760
EURO
34,9341
ALTIN
2.426,68
BIST
10.725,50
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Açık
26°C

KADIN İSTİHDAMINDA YENİ BİR DÖNEM

KADIN İSTİHDAMINDA YENİ BİR DÖNEM
14.05.2024
A+
A-

Mersin Valiliği Toplantı Salonunda Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP) Eğitimi düzenlendi.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP) tanıtım programına Mut’tan, Mut Kadınlar Kulübü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Mut Kadın Kooperatifi temsilcisi olarak Gülsüm Kevser MUT katıldı.

İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında kadın istihdamını arttırmak ve üretimlerini desteklemek amacıyla imzalanan İş Pozitif Programı İş Birliği Protokolü kapsamında hayata geçen projenin tanıtım toplantısı Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Mersin İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve kadınlara yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerine yönelik olarak İş Pozitif Programının tanıtımı gerçekleştirildi.

Mersin Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Mersin İŞKUR İl Müdürü Vekili Dr. Ercan Gön, Mersin Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Aysun Cennet Kıldan, Kamu Kurum/Kuruluşu yetkilileri ve Sivil Toplum Kuruluşu yetkilileri katıldı.

Kıldan ve Gön’ün açılış konuşmalarının ardından Mersin İşkur İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı tarafından KİPAP Projesi bilgilendirme sunumu yapıldı. Sonrasında katılımcıların soruları yanıtlanıp, dilek ve önerileri alınarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Mut Kadınlar Kulübü Yardımlaşme ve Dayanışma Derneği ve Mut Kadın Kooperatifi temsilcisi Gülsüm Kevser MUT, “KİPAP projesinin amacı ve başvuru şartları aşağıdaki gibidir. Başvuruda bulunmak isteyenler aşağıda belirttiğimiz linkten yol haritası çizebilirler” dedi.

 

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi

“Üretimde Kadın İstihdamını Destekliyoruz”

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP) işverenlere, işe alacakları işsizlerin mesleki bilgi ve becerisini iş yerinde gözlemleyebilme, eğitim verme ve işe alma konusunda isabetli karar verme imkânı sunmaktadır. Bu şekilde, işverenler ihtiyaç duydukları iş gücünü herhangi bir maliyete katlanma zorunluluğu olmadan yetiştirme imkânına kavuşmakta ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedir.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi kapsamında, işverenler belirledikleri vasıflara sahip kadın katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi Kurumumuza katılımcı adayı bulunmasına yönelik talep de iletebilecektir.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesinden Yararlanma Şartları 

Destek Verilecek İşverenin Sahip Olması Gereken Şartlar

 • İmalat sektöründe faaliyet göstermek
 • En az iki sigortalı çalışana sahip olmak,
 • İŞKUR’a kayıtlı olmak,
 • Destek ödemesi yapılan sürenin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmeyi taahhüt etmek.

İşyerinin sigortalı sayısı belirlenirken katılımcının işe alındığı iş yeri için işe alındığı aydan önceki son altı aylık dönemde SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgeleri veya muhtasar ve prim hizmet beyannameleri ile bildirilen toplam prim gün sayısı yüz seksene bölünerek hesaplama yapılacaktır.

İşverenler iş yerlerinde çalıştırdıkları sigortalı sayısının %10’una kadar katılımcı talep edebilmektedir.

Destek Verilecek Katılımcıların Sahip Olması Gereken Şartlar

 • İşe giriş tarihi itibarıyla Kuruma kayıtlı kadın işsiz olmak,
 • İşe giriş tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • İşe giriş tarihinden önceki son bir ayda uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmamak,
 • İşe giriş tarih itibarıyla 18 yaşından büyük 35 yaşından küçük olmak,
 • İşverenin eşi, ikinci dereceye kadar kan veya kayın hısımı olmamak,
 • Kurum tarafından düzenlenen mesleki eğitim kursu veya işbaşı eğitim programı kapsamında bekleme süresine tabi olmamak,
 • İşe giriş tarihi itibarıyla kurs veya programlara katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,
 • İşe giriş tarihinden önceki on iki aylık dönemde söz konusu iş yerinin bağlı bulunduğu vergi numarası altında yer alan herhangi bir iş yerinde istihdam edilmemiş olmak.

Destek kapsamında, il müdürlüğü veya hizmet merkezi tarafından gerek görülmesi halinde katılımcılara ilişkin şartların sağlanıp sağlanmadığının kontrolü için işverenden ilave bilgi ve/veya belge talep edilebilmektedir.

Başvuru için İşverenden İstenen Belgeler

Başvurular Kurum sistemi üzerinden gerçekleştirilecek olup işverenlerin başvuru öncesinde aşağıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

 • Talep dilekçesi,
 • Destek ödemesi yapılabilmesi için işverene ait banka hesap numarası,
 • İlgili ayda katılımcılara ücret ödemesi yapıldığına dair belgeler/dekontlar,
 • Ödeme yapılacak aya ilişkin SGK tahakkuk fişleri ile önceki aya ait ödendiğini gösterir banka dekontu ve sigortalı hizmet listesi,
 • Ödeme yapılacak tarih itibarıyla 6183 sayılı Kanunun 22/A maddesi kapsamında; Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı tahsil dairelerine vadesi geçmiş borcunun ve ayrıca ilgili mevzuat kapsamında SGK’ya muaccel prim ve idari para cezası borcunun bulunmaması veya borcun tecil edilmiş ve taksitlendirilmiş ya da yapılandırılmış olması ve Kurum tarafından takip edilen idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve zammı borcu olmadığına ilişkin belgeler,
 • Destek verilecek katılımcının sigorta primi teşviki, destek ve indirimlerden hangi tutarda yararlandığını gösterir belgelerin belirlenen sürede ibraz edilmesi gerekmektedir. 


Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesinin Süresi

Proje süresi en fazla 3 aydır.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesinde Karşılanacak Giderler

 • İşverenlere; Proje kapsamında çalıştırdıkları her kadın işçi için aylık 25.000 TL’ye kadar prim, vergi ve ücret desteği sağlanmaktadır.
 • Çalışan Kadına; Proje Kapsamında çalışan kadın işçiye 0-66 ay aralığında çocuk sahibi olması halinde aylık 3.000 TL çocuk bakım desteği verilecektir.

Başvuru Yeri ve Zamanı

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesine başvuru şartlarını sağlayan tüm işverenler, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR e-şube üzerinden başvuruda bulunabilmektedir.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi Adana, Adıyaman, Ankara, Bitlis, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Osmaniye, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ illerinde uygulanmaktadır.

Başvuru için link: https://www.iskur.gov.tr/isveren/kadin-istihdami-icin-pozitif-ayrimcilik-projesi/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.