DOLAR
32,5323
EURO
34,6594
ALTIN
2.500,69
BIST
9.622,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
26°C
Mersin
26°C
Açık
Perşembe Hafif Yağmurlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
22°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel Resim Yarışması

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel Resim Yarışması
A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel Resim Yarışması Teslim tarihi: 1 Ağustos – 13 Ekim 2023 Detaylı bilgiye mersin.bel.tr ve TEKSİN uygulası üzerinden ulaşabilirsiniz.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 1.  Yarışmanın Konusu ve Amacı

TC. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bu yarışma öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılının kutlanmasına; bu vesileyle ülkemizin kültür sanat ortamının desteklenmesine yönelik ulusal bir etkinliktir. Mersin Büyükşehir Belediyesinin hem genç sanatçılarımızın özgün sanat üretimlerini desteklemek, hem de ülkemiz görsel sanatlar dünyasına yeni eserler kazandırarak Türkiye’nin kültür & sanat birikimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği bu yarışmanın gelenekselleşmesi de hedefler arasındadır. Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlamanın yanı sıra ödül alan eserler Mersin’de kurulması planlanan Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonunun oluşmasına öncü olacaktır. Yarışma sergisi 29 Ekim 2023 tarihinde büyük bir ödül töreniyle açılacaktır.

 1.  Ödüller
  • 25.000 ₺ tutarında 5 adet Başarı Ödülü
  • 5.000 ₺ tutarında 10 adet Mansiyon

Yarışmanın Koşulları

 • Yarışma, 40 yaş ve altında tüm amatör ve profesyonel sanatçılara açıktır.
 • Yarışmada konu serbesttir. Her sanatçı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, sergilenmemiş veya herhangi bir yerde yayınlanmamış bir (1) adet eserle başvurabilir.
 • Yarışmaya verilecek olan eserlerde teknik serbest olup, eserlerin kısa kenarı 50 cm’den küçük, uzun kenar 150 cm’den büyük olmamalıdır.
 • Eserler, sergilenmeye hazır bir şekilde sanatçısı tarafından imzalanmış olarak teslim edilecektir. Başvurular elden teslim, kargo veya posta yoluyla yapılabilir. Eserler sergi sonrasında aynı yolla iade edilecektir. Eserlerin gönderim transfer ücretleri katılımcıya aittir. İade transfer ücreti ise Mersin Büyükşehir Belediyesince karşılanacaktır. Transfer sürecinde eserlerde meydana gelebilecek hasarlardan Mersin Büyükşehir Belediyesi sorumlu değildir.
 • Başvuruda eserin arkasına kapalı zarf içinde (Form -1) Sanatçının adı ve soyadı, kısa biyografisi, ev ve iş adresi e-posta adresi, telefon numaralarının yazılı olduğu bir belge ve sanatçının yarışma koşullarını kabul ettiğine dair imzalı belge ve eserin 1 adet fotoğrafı bulunmalıdır. Bu zarf eserin arkasına iliştirilmiş olmalıdır. Ayrıca her eserin, arkasına sanatçının adı ve soyadı, eserin adı, yapılış yılı, tekniği, boyutları ve fiyatını belirten etiket (Form -2)  yapıştırılmalıdır.
 • Yarışma sonucunda Başarı ödülü alan eserler satın alınmış sayılacak ve sanatçılar ödül kazanan eserinin 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’nın ilgili maddeleri gereğince basma, yayma, çoğaltma ve sergileme haklarını Mersin Büyükşehir Belediyesine devretmiş olacak; eserler yukarıda anılan çağdaş sanatlar müzesi kurulana değin Mersin Büyükşehir Belediyesi envanterinde olacaktır. Mansiyon alan eserler bu kapsamda tutulmayacaktır.
 • Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi sergilenmeye değer bulunan eserleri, etkinliklerinde, eğitim faaliyetlerinde, takvim, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, medyada yayınlama hakkı da dâhil olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin sahip olacaktır. Yarışmaya katılan tüm sanatçılar bu yarışmaya katılmakla iş bu maddeyi önceden kabul etmiş sayılacaklardır.
 1.  Seçici Kurul
  • Ahmet Yeşil (Sanatçı – Medeka)
  • Prof. Cebrail Ötgün (Hacettepe Üniversitesi – Sanatçı – Ankara)
  • Prof. Çağrı Saray (Marmara Üniversitesi – Sanatçı – İstanbul)
  • Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün (Marmara Üniversitesi – Sanatçı – İstanbul)
  • Prof. Mehmet Yılmaz (Hacı Bayram Veli Üniversitesi – Sanatçı – Ankara)
  • Doç. Orçun Çadırcı (Mersin Üniversitesi – Sanatçı)
  • Veli Mert (Sanatçı – Medeka)
 1.  Eserlerin Teslim Tarihi ve Yerleri

Eserler, 1 Ağustos 2023 – 13 Ekim 2023 tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Katılımı ve Sivil Toplumla İlişkiler Şube Müdürlüğü Palmiye Mah. İsmet İnönü Bulvarı Merkon İş Merkezi No: 36 Yenişehir-MERSİN adresine gönderilmelidir. Değerlendirme 14-15 Ekim 2023 tarihinde yapılacağından 13 Ekim 2023 tarihinden sonra ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacak, göndericiye iade edilecektir.

 1.  Eserlerin Sergilenmesi ve İadesi

Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserler dışında kalanlar 1 Kasım 2023 – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında iade edilecektir. Elden teslim alınacak eserler eser sahibine veya noter kanalıyla verilmiş vekaletname ile ilgili kişiye verilecektir. Bunun dışında kalan eserler geldikleri yolla iade edileceklerdir. Ödül almadığı halde sergilenmeye değer görülen eserler ise sergileme programlarının (tarihleri ve yeri daha sonra belirlenecek) bitiminden itibaren sahiplerine teslim edilecektir. Belirtilen tarihler arasında teslim alınmayan eserlerin kaybından ve uğrayabileceği her türlü hasar ve zarardan Mersin Büyükşehir Belediyesi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Bu hususta tüm katılımcılar şartnamede sunulan Form 1’e imza attıkları andan itibaren şartname hükümlerini kabul etmiş sayılacaklardır. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek sergilerde ödül almayanlar dışındaki eserler sanatçının belirleyeceği bedel ile satışa sunulacak, eserlerden hiçbir şekilde komisyon alınmayacak ve satış bedelinin tamamı sanatçıya ait olacaktır. Yarışmaya katılan sanatçılar, yarışma şartlarını ve Seçici Kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır.

 1.  Sonuçların İlanı

Sonuçlar 23 Ekim 2023 tarihinde ilan edilecek olup, basın yoluyla ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin web sitesinde yayınlanacaktır.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ RESİM YARIŞMASI 2023, MERSİN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.