DOLAR
8,5953
EURO
10,1376
ALTIN
487,77
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Parçalı Bulutlu
31°C
Mersin
31°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
32°C
Pazar Az Bulutlu
32°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
32°C

BORÇLANMA MECLİSTEN GEÇTİ

BORÇLANMA MECLİSTEN GEÇTİ
REKLAM ALANI
10.03.2021
0
A+
A-

Mut Belediyesi, 2021 Mart ayı Meclis Toplantısının ikinci birleşimini gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Volkan Şeker başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, birinci birleşimde komisyonlara gönderilen maddeler görüşülerek karara bağlandı. Görüşülen maddeler arasında yer alan 9 milyon 500 bin TL’ye kadar borçlanma yetkisi, oy çokluğuyla meclisten geçti. Borçlanma için yapılan oylamada CHP ve İYİ Parti’li üyeler ‘çekimser’ kalırken, diğer üyelerce ‘kabul’ oyu verildi ve madde oyçokluğuyla kabul edildi.
Borçlanmayla ilgili yapılan görüşmelerde, CHP ve İYİ Parti’li üyelerin borçlanmada kullanılacak kredi vadesinin 36 ay olması yönündeki isteklerine yanıt veren Belediye Başkanı Volkan Şeker, “Ben bu krediyi hiçbir şekilde 36 ay vade kullanmam. Ben hiçbir şekilde yüklü krediyi kısa sürede kullanmam” dedi. Krediyi 36 ay vadeyle kullanmama gerekçelerini de uzun uzun sıralayan Başkan Şeker, “Şimdi ben 36 ay falan kredi kullanmam. Mecbur kalırız, aylık ödememiz bizim 100 ile 150 arasını hiçbir şekilde geçmemesi lazım. 36 ay söylediğiniz çok tatmin edici değil. 60 ay kredi 150 bin ödemek gerekirken, diyelim ki 6 milyon kullandık; 36 ayda 370 lira ödediğinde daha mı rahat olacağız? Yani bunun neresi çok böyle uzunca düşünülmüş bir yorum? 150 bin 150 bin veya 140 140 ödemek dururken niye daha büyüğünü yapalım? Yani siz beni bir seferde krediyle kitleyip de 2 yılda biz bu adamı yıpratalım mı, diyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Mut Belediyesi 2021 Mart ayı Belediye Meclis Toplantısının ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Volkan Şeker başkanlığında gerçekleşti.
Belediye Sinema ve Toplantı Salonunda gerçekleşen meclis toplantısı, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Toplantıda, birinci birleşimde komisyonlara gönderilen konular görüşüldü. Görüşülen konularda ilk madde, Doğancı Mahallesine trafo ihtiyacına yönelik taleple ilgili imar planı tadilatı oldu. Madde komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.
Görüşülen ikinci madde de yine imar plan tadilatına yönelik, Meydan Mahallesinde bulunan Sosyal ve Kültürel Tesis, Spor Alanı, Park ve Otopark Alanı konusu oldu. Madde komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edildi.
Mecliste görüşülen üçüncü maddede ise, Yazalanı Mahallesinde yapılacak Gençlik Merkezi ve Spor Alanıyla ilgili imar plan tadilatı konusu oldu. Gençlik Merkezi ve Spor Alanı imar planı tadilat değişikliği, oybirliğiyle kabul edildi.
Görüşülen maddeler arasında yer alan Deveci Mahallesindeki bir parselin geri alınması konusu da yine komisyondan geldiği şekliyle oybirliğiyle kabul edilerek, parselin geri alınması kararlaştırıldı.

CHP ve İYİ PARTİ’Lİ ÜYELER: “BORÇLANMADA VADE 36 AY OLSUN.”

Mecliste görüşülen son ve öne çıkan madde ise, borçlanma yetkisi konusu oldu. Madde üzerinde mecliste yapılan görüşmelerde, CHP ve İYİ Parti’li meclis üyeleri, borçlanmada kullanılacak kredinin vadesinin 36 ay olması yönündeki taleplerini iletti.

ŞEKER: “36 AY VADE KULLANMAM.”

Kullanılacak kredinin vadesiyle ilgili CHP ve İYİ Parti’li üyelere yanıt veren Belediye Başkanı Volkan Şeker, krediyi 36 ay vadeyle değil 60 ay olarak kullanacak olmalarının nedenlerini uzun uzun gerekçelendirdi. Başkan Volkan Şeker, “Ben bu krediyi hiçbir şekilde 36 ay vade kullanmam. Ben hiçbir şekilde yüklü krediyi kısa sürede kullanmam” dedi.
Başkan Şeker, şöyle konuştu: “Ben Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker olarak, ben size kendimi çok iyi anlattığımı düşünüyorum. Siz burada onay verseniz de vermeseniz de bu krediyi oyçokluğuyla geçti, oybirliğiyle geçti, ben şunu yaparım diye bir kralcı davranışta bulunmam. Şimdi bu faiziyle beraber en üst limitte aylık 6 milyon kredi kullandığınızda, 60 ay olursa aylık ödemesi 156 bin lira. Faizlerin yüksek olmasına rağmen. Bu 60 ay değil 120 ay olsa keşke, o zaman 120 aylığına başvururuz. Biz burada Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker şunu yaptı, şu köşede şunu yaptı, benim böyle bir derdim, isteyen istediğine istediği şekilde inanır, öyle bir derdimiz yok. Fakat Mut Belediyesinin kamyon sayısı 10 olmamalı veya greyder sayısı veyahut bizim parke üretim tesisimiz niye olmasın. Mut Belediyesi aylık 400 milyar kredi ödeyecekse ödeyemez zaten, öderse de başka hiçbir şey yapmayız. Dolayısıyla o krediyi kullanmayız.”

“3 YIL SONRA GİTMEK GİBİ BİR NİYETİM YOK.”

3 yıl sonra zaten gitmek gibi bir niyetinin olmadığını söyleyerek, gelecek seçimde de aday olacağının sinyallerini veren Şeker, “Ama olursa da ondan sonraki insana oturup da Allah onun belasını versin, benden sonra gelen adam hiçbir şey yapamasın, aman ha Mut’ta beni konuşulsun diye bir kaygım derdim olmaz. Geçmiş tarihlerde nasıl siyasette nerede durduysak, bundan sonraki senelerde de öyle dururuz. Ben plan programı böyle yapıyorum” şeklinde konuştu.

“BANA GÜVENİN.”

İYİ Parti’li meclis üyesi Mehmet Aydın’ın borçlanmayla ilgili kafa karışıklığı olduğu yönündeki sözlerine yanıt veren Başkan Şeker, kendisine güvenilmesini isteyerek, “Hiç kafanız karışmasın Burada izin çıktı, izin çıkmadı diye ben üzülmem, çünkü yaptığım harekette izin çıktı diye de şımararak bir hareket yapmam. Siz devlet yönetimi olarak kendinizin içinden geçen inanç neyse o şekilde güvenin bana. Ben burayı yönetirken, nasıl söyleyeyim, hepimiz burada siyasetle uğraşıyoruz; yok efendim işte şunu bırakayım, şuna gideyim, o zaman son yılda bütün esnafa son iki ayda borçlanayım o zaman. Meclisten geçmiyor ki bu borçlanma. Gelen adam ne yaparsa yapsın. Öyle bir düşünce benim hayatta olmaz. Buna emin olun” dedi.
Şeker, sözlerine şöyle devam etti: “Krediye gelince bunun bütün hamlesini nasıl yapmamız gerektiğini çok iyi çalışacağıma emin olun. Meclise gelirken birçok konuda komisyonlara güvenip bir çok konuyu incelemem ben. Ama müdürlerimle beraber yapılan her hareketi ben takip ederim. Parasal konuda da ben kimseyle istişare yapmam. Yani istişare derken bütün, hesabı kitabı dört dörtlük masaya yatırdıktan sonra bunu aylık nasıl ödeyebiliriz, plan yaparız yani. Sürekli borçlanarak, sürekli sıkıntıya girerek, sürekli böyle o anki işe cevap verip de Mut’un geleceğini etkileyecek karar ben almam. Biri der, başkan 2 yıl etme, işte son yıldaki akılda kalır. Benim aklım onlara çalışmaz.”

“36 AY VADE TATMİN EDİCİ DEĞİL.”

“Şimdi ben 36 ay falan kredi kullanmam. Mecbur kalırız, aylık ödememiz bizim 100 ile 150 arasını hiçbir şekilde geçmemesi lazım. 36 ay söylediğiniz çok tatmin edici değil” diyen Şeker, “60 ay kredi 150 bin ödemek gerekirken, diyelim ki 6 milyon kullandık; 36 ayda 370 lira ödediğinde daha mı rahat olacağız? Yani bunun neresi çok böyle uzunca düşünülmüş bir yorum? Veyahut biz geldiğimiz günde söyledik biz belediyeye ağlamaya gelmedik çalışırız. Ben kredi yüzünden, borçlanma yüzünden, aman verildi verilmedi tasasına bile katılmam. O tartışmaya bile girmem. Burada krediyi kullandığımız zaman neyin karşılığı, neyle karşılaştık, herkes inceler zaten. 150 bin 150 bin veya 140 140 ödemek dururken niye daha büyüğünü yapalım? Yani siz beni bir seferde krediyle kitleyip de 2 yılda biz bu adamı yıpratalım mı, diyorsunuz? Öyle bir şey yok. Ben burada bu görevi yaptığım sürece, nasıl komisyonlarınızda siz bakarken sadece belediye adına bakacaksanız, ben bu devlete öyle bakarım” şeklinde konuştu.

“GÜZEL BİR ŞEY YAPACAKSIN DİYE HER ŞEYİ KİTLEMENİN BİR ANLAMI YOK.”

Başkan Şeker’in borçlanma konusuyla ilgili uzun konuşmasında kaydettiği sözler şöyle: “Bakın personel giderimiz ortalama 1 milyon 8 veya daha çok. 550 (bin) lira civarında yapılandırmalarımızla her ay direk kesinti var. Esnaf borcumuz geçmişten gelen sıfır. Akaryakıtta ve birçok ödemelerde de iki ay önde gidiyoruz. Yani adam 60 gün sonra ödeyeceğimizi, hiç daha 30 günü geciktirmeden kapatıyoruz. Yapılan alışverişlerde çalıştığımız yerler düzenli bir şekilde takibini yaparlarsa, muhasebeye düştükten sonra tamamını ödüyoruz. Yani bu disiplini oturttuk. Şimdi ekleyin 1800’e 550 – 600 ekledin 2 bin 400 yaptı. Bu ayki gelecek rakam, 3 bin 226 gelen para, bu ayki gelecek olan. Şimdi bundan kalanını düşün, kaldı 700 bin lira civarı. Şimdi çalışan sadece iş makinesi sayısını, temizlik biriminde çalışan sayıyı, akaryakıt giderini ortalama 300 hadi 250 ile 350 arası kaydır. Bu araçların her malzemesini ben tek tek takip ediyorum şu anda. Şimdi park kursan parkın en düşüğünün rakamı belli, ilaçlama yapıyorsun sosyal belediyeciliğin gerektirdiği bütün her şeyi yapıyorsun, hesabı kitabı siz yapın. Yani ben 200 lira fazladan para ödemeyi Mut Belediyesi adına tercih etmem. Niye, güzel bir şey yapacaksın diye her şeyi kitlemenin bir anlamı yok. Yani siz bu belediyeyi biz trilyonlarca parayla idare ediyoruz, diye düşünmeyin. Her şeyi tane tane hesaplıyoruz. Her aşamayı da bir sonraki plana göre yapıyoruz. Dolayısıyla kredide sen 60 ayı boş ver Mehmet abi, yani 120 ay olsa onu kullanırım zaten. Çünkü yapacağımız şeyler, kalıcı şeyler. Sen soğuk asfalt şantiyesini dörtdörtlük kurdun, parke üretimini kurdun; zaten bizim bu coğrafyamızın birbirimizi anlatmaya gerek yok. İşte Büyükşehir’in yöneticileri de burada, yani köylerimizdeki en büyük sorunun, eksiğin ne olduğunu, Mut’un içinde ne olduğunu, devlet kanalıyla neler yapılması gerektiğini say desen, herkes sayar zaten. Bunların hepsini de teker teker takip ediyoruz. Her bir ayın başında bir gölete kazma vuruluyor neredeyse. Her ayın başında yeni bir gölet projesi takip ediliyor. Devletimiz Mut adına yapılaması gerekenleri yapıyor, biz de Mut Meclisi olarak bu sokaklara, sadece ve sadece dört dörtlük güzel asfalt yapalım istiyoruz.”

“TAKİYE YOK.”

“Ben göreve başladığım günden beri, ne aklıma yatıyorsa doğru bildiğimi çok araştırıyorum. Bildiğim doğru mu, diye. Sizin adınıza sizin gibi düşünmeden hareket ben etmem yani” diyen Şeker, sözlerinin devamında, “Biz 6 milyon değil boş ver, yüzde 10’a göre 4 milyon kredi kullandık; ee bu 4 milyon krediyi kullanınca bu para benim mi oluyor. Yani Mut Belediyesinin mi oluyor? Ödemediğin para da senin değildir tam. Onu ödeyeceğini de hesaba katacaksın. Ben 3 yılda şansımı deneyeyim, ya basayım krediyi, basayım borçlanmayı milletin gözünü boyayım, millet bana oy verirse verir, vermezse de gelen düşünsün, ne halt yerse yesin mi diyelim? Der miyim onu, demem. Kimse kusura bakmasın. Benim devletçiliğimi hiç kimse sınamasın. Ha şahsımı sına. Ama devletçilikte var ya, ölecem hata yapmam. Hedefim o yani en azından. Devletçilikte ne yapılacaksa o yapılır. Şimdi konu nerden geldi de devletçiliğe, Atatürkçülüğe bağladın, diyeceksiniz; konuşurken cümle cümle derken aklına o geliyor. Yoksa takiye yok yani” dedi.

AYDIN: “ÖNÜNÜZÜ KESELİM DİYE BİR DERDİMİZ YOK.”

Volkan Şeker’in uzun açıklamalarının ardından söz alan İYİ Parti’li Mehmet Aydın, “Siyaset yapmış gibi bir şey yok. Sizin şahsınıza ve yönetim anlayışınıza, ne kadar hakkaniyetli davrandığınızı buradaki arkadaşlarımız hepsi bilir, hepsi şahit. Kimsenin o konuda bir tereddüdü yok. Tabi bazı önerileri, bazı kafamızdaki kafa karışıklıklarını söylemek durumundayız. Biz Mut halkının adına en iyisi neyse onu yapmaya çalışıyoruz. Bizim öyle, siyaset yapalım, yıkalım, edelim öyle bir şey kesinlikle yok. Sizin şahsınızda ve yönetiminizde üstüne basa basa söylüyorum. Hakkaniyetinizi herkes bilir. O konuda 2 yıldır çalışıyoruz, sizi o konuda takdir ediyoruz. Her konuda da söylüyoruz. Yolda, sokakta, her yerde de konuşuyoruz. Öyle bir siyasi anlayışta, sizin önünüzü keselim, öyle bir derdimiz sorunumuz da yok. Yanlış bir algı olsun istemeyiz yani” dedi.
Başkan Volkan Şeker de bunun üzerine, “Ben aslında hiç yanlış anlamadım, sadece cümlelere girerken niyetimi dört dörtlük anlatmak istedim. Çünkü kısa vadeli ancak bu kadar anlatılabilir yani. Bu konuyla alakalı başka nasıl yorum yapayım. Ben burada hiç kimseyi yanlış anlamam. Uzun kredideki amacımda sadece bu” şeklinde yanıt verdi.
Borçlanma yetkisi konusunda yapılan görüşmelerin ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylamada CHP ve İYİ Parti’li üyeler ‘çekimser’ kalırken, diğer üyeler ‘kabul’ oyu verdi ve borçlanma yetkisi meclisten oyçokluğuyla geçti. Buna göre 9 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi çekilerek borçlanılabilmesi için Mut Belediyesi adına Volkan Şeker’e yetki verilmesi kararlaştırıldı.
Maddeler üzerinde yapılan görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Mut Belediyesi 2021 yılı Mart Ayı Belediye Meclis Toplantısının ikinci birleşimi sona erdi.

Mehmet Gürbüz

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.