DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Parçalı Bulutlu
22°C
Mersin
22°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Açık
25°C
Salı Parçalı Bulutlu
28°C
Çarşamba Çok Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C

CHP’Lİ ANTMEN: “RAKAMLAR MAKYAJLI”

CHP’Lİ ANTMEN: “RAKAMLAR MAKYAJLI”
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mut İlçe Örgütünü ziyaret eden CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülke gündemiyle ilgili konularda partililere seslenen Antmen, ağır eleştirilerde bulunduğu iktidara yüklendi. Pandemi sürecinin iyi yönetilemediğini savlayan Antmen, “Nasıl ekonomiyi bitirdi batırdı, devlet sisteminde liyakat sistemini nasıl yok ettiyse, sağlıkta da bu pandemi sürecinde hiçbir şekilde iyi bir biçimde idare edemedi” dedi. AKP iktidarının başarı hikayesi yazmış gibi halkı rehavete sürüklediğini iddia eden Antmen, verilen rakamların da makyajlı olduğunu belirtti. Antmen, salgınla ilgili verilen rakamların 15-20 kat daha fazla olduğu iddiasında bulundu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP Mut İlçe Örgütünü ziyaret etti. Parti binasındaki ziyarette, İlçe Başkanı Hayati Bağçalı ve yönetimi, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, CHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Saydam ve partililerle buluşan Antmen, ülke gündemine yönelik açıklamalar yaptı.

BİRAZ SABIR İSTEYEN BAĞÇALI, “MUT 3-4 YIL İÇİNDE EN ÇOK HİZMET
ALAN BÖLGE OLUR.”
CHP Mut İlçe Başkanı Hayati Bağçalı, ziyarette yaptığı konuşmada, pandemi nedeniyle etkinliklerini istedikleri gibi yürütemediklerini belirtti. Biran önce bundan kurtulmayı dileyen Bahçalı, göreve başladıklarındaki o güzel kalabalık bilgilendirme toplantılarına devam etme temennisinde bulundu. Mut’taki parti örgütleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ çalışmaları konusunda bilgiler veren Bağçalı, “CHP olarak köylere hizmet ettiğimize inanıyoruz. Ulaşamadığımız yerler var, onlardan da özür diliyoruz. Günü gelince ben şuna inanıyorum; eğer biz sabırlı olursak, gerçekten şu 3-4 yıl içerisinde Mut en çok hizmet alan bölge olur. Buna da ben kesin söz veriyorum. Neden; Büyükşehir Belediye Başkanımız gerçekten Mut’a farklı bir değer veriyor. Onun için de bizim biraz sabırlı olmamız lazım” dedi.

ANTMEN, “İKTİDAR, PANDEMİ SÜRECİNİ İDARE EDEMEDİ”

İlçe Başkanı Hayati Bağçalı’nın ardından partililere seslenen CHP’li Alpay Antmen, ilk olarak pandemi sürecine değindi. Pandemi sürecinin iyi yönetilemediğini savlayarak iktidara yüklenen Antmen, “Nasıl ekonomiyi bitirdi batırdı, devlet sisteminde liyakat sistemini nasıl yok ettiyse, sağlıkta da bu pandemi sürecinde hiçbir şekilde iyi bir biçimde idare edemedi” dedi.

“BÜTÜN RAKAMLAR MAKYAJLI”

Antmen şöyle konuştu: “11 Mart – 11 Mayıs arasında kör topal bazı önlemler alındı AKP iktidarınca. Turizmciler kazansın esnafı evde tutamıyoruz, çünkü onlara bir sosyal devletin gerektirdiği yardımı yapamıyoruz, aman ekonomi daha beter olmasın, diyerek sanki o iki ay içinde o Sağlık Bakanları twitter bakanları var ya saray twitter bakanı bir başarı hikayesi yazmış gibi halkımızı rehavete kaptırdı. Turizmciler kazansın, diye plajlar doldu; insanlar oradan oraya hareket etti doğal olarak. Çünkü bu AKP’nin 2. Dünya Savaşındaki Nazi Gobbels taktikleriyle halkı kandırmaya çalışarak verdiği rehavet sonucunda. Ve bundan sonra bütün rakamları makyajladılar.”

“SAĞLIKÇILARIN BÜYÜK ÇABALARIYLA BİRİNCİ DALGAYI ATLATTIK”

AKP’nin halka yalan söylemediği sağlık dahil, rakamlar dahil hiçbir şey olmadığını savunan Antmen, “Eğer hekimlerimizin, hemşirelerimizin, hastabakıcılarımızın, hastane çalışanlarımızın o büyük çabaları olmasaydı; biz birinci dalgada da çok büyük bir darbe yiyebilirdik” şeklinde konuştu.

“RAKAMLAR 15-20 KAT DAHA FAZLA”

Şu anda verilen rakamlardan 15-20 kat daha fazla olduğunu iddia eden Antmen, Mersin’deki vaka sayılarıyla ilgili örnekler verdi. Antmen konuyla ilgili şöyle konuştu: “Şu gün önümüzde verdikleri rakamlar, başkanımın dediği gibi en az 15 kat 20 kat daha fazla değilse hiçbir şey bilmiyorum. Bakın Mersin’den örnek vereyim. 11 Mart ve 11 Mayıs arasında 2 ay kör topal önlemler aldılar Mersin’de. Hasta sayısı 260 idi. 2 ayda, 60 gün içinde bundan yaklaşık 15-20 gün önce Mersin Tabip Odası açıkladı, bende onlardan aldığım bilgilerle basın açıklaması yaptım. Mersinde günde en az 100 hasta olduğu ortaya çıktı, o gün için. Ve 2 hafta önce, 600 Mersin’de yatan hasta vardı. Mersin merkezde. Bunların bir kısmı ağır hastaydı. Ve 10 – 12 Ağustos o civarlarda 1 hafta içinde Mersin Şehir Hastanesinde 4’ü hekim olmak üzere, 4’ü hemşire 8 tane personel, 15-20 tane arkadaşımız sadece Şehir Hastanesinde hayatını kaybetti. 2 gün önce bir Dahiliye Uzmanı daha Şehir Hastanesinde covidden hayatını kaybetti. Ama bugün için günlük vaka sayısı Mersin’de 200. Mersin Şehir Hastanesi, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Erdemli, Silifke, Tarsus Devlet Hastaneleri pandemi hastanesi ve bir kişilik yer yok.”

“SALGIN ÇIĞIRINDAN ÇIKTI”

AKP’nin kendince sağlıkta bir başarı hikayesi yazdığını halka empoze etmesiyle bir yalan dolan bir bahar havası vermesi sonucunda halkın rehavete kapıldığını savlayan Antmen, “Ve bugün artık Türkiye’de salgın, AKP’nin bu hatalı politikaları sonucunda çığırından çıktı. Hiçbir şeyde AKP’ye güvenmeyelim. Ama bizim de kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Lütfen maskeyi her yerde kullanalım. El hijyenine, dezenfektana önem verin ve mutlaka ve mutlaka sosyal mesafe. Çok ciddi anlamda kendimize dikkat etmemiz lazım. Sakın bunların twitter sağlık bakanlarına inanmayın” şeklinde konuştu.

“EKONOMİ BİTTİĞİ İÇİN PANDEMİ ÖNLEMLERİ ALINAMIYOR”

AKP’nin ekonomiyi bitirdiğini iddia eden Antmen, bundan dolayı pandemi önlemlerini alamadığını belirterek, şunları söyledi: “Pandemi öncesinde hep anlatıyorduk diyorduk ki; hazine, damat bakan, sarayın damadı evlerden uzak olsun, ekonomiyi bitirdi. Merkez Bankasının hem karlarını, hem de yedek akçeleri. Yedek akçe dediğimiz şeyde, annelerimizin babalarımızın kefen parası olarak sakladığı son kurşun. Onlar dahil hazinenin içine atıldı, çünkü çuvalda delik tutmuyor. Ne yapıyorlar, İngiltere’deki tefecilere faiz ödüyorlar. Geçmediğimiz köprüye dolarla para ödüyorlar. Bir veya iki yıllık kira parasıyla inşa edecekleri Şehir Hastaneleri için 20-25 yıl boyunca dövizle para ödeyecekler. Bu ekonomide de salgınla yakalanınca sosyal devlet ilkesi gereğince evde kalan insanımızsa esnafımıza yardım yapması gerekiyordu.Onu da yapamadılar. Böyle bir salgın döneminde devletin hepimize bakması gerekirken, Allah’a emanet yaşıyoruz. Esnaf dükkanını açamadı aç, işçi çalışamadı aç, yevmiyeci, gündelikçi aç, lokantacı aç. Ama beyefendilerin umurunda değil, saraylarına bakıyorlar. Yazlık saray, kaçak saray, kışlık saray, Ahlat’ta saray. Türkiye muhtemelen Osmanlı’daki o sefahat döneminden sonra, bu kadar büyük bir rezaletle, vurdumduymazlıkla karşılaşmadı.”

“MİLLET İTİFAKIYLA SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ”

Genel Başkanlarının kurultayda çözüm önerilerini anlattığını ve kurultayda kabul edilip oy birliğiyle kurultaydan ilan edildiğini belirten Antmen, “Yapacak iş çok kolay. Biz elimizi uzatıyoruz, yapıcı muhalefet sergilemeye çalışıyoruz; ama bunların Türkiye’yi düzeltmeye niyetleri yok, halk için çalışmaya niyeti yok. O zaman ne yapacağız; halkımıza gideceğiz, halkımıza tek tek anlatacağız. Ve CHP Millet İttifakıyla iktidara geldiğinde artık bu sorunları biz çözeceğiz” dedi.

CHP’nin milletvekilleriyle, il ve ilçe örgütleri çalıştığını ifade eden Antmen, “Canımız bu halka feda olsun. Halka gideceğiz, halka anlatacağız. Biz Mersin’de Büyükşehirde yerelde iktidarız. Bunu çok iyi şekilde, halka hizmet etmek için kullanmamız lazım. Demin başkanım sevgili Vahap Seçer Başkanımızdan bahsetti. Mut’u kayırıyor, dedi. Mut’a çok büyük önem veriyor, dedi. Vallahide billahide Vahap Seçer bütün ilçeleri kayırıyor; oy versin, vermesin. Vatandaşın ayağına hizmet gidecek” şeklinde konuştu.

“MERSİN HİZMETE DOYACAK”

Mersin Büyükşehir Belediyesine borçlanma yetkisi verilmeyerek, engellenmeye çalıştıklarını savlayan CHP’li Antmen, “Buna rağmen Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışıyor. Ve borçla devraldığı Büyükşehirin borcunun dörtte birini, Meski’nin borcunun üçte birini 1,5 yıl içinde, pandemi sürecine rağmen başkanımız ödedi. Şikayet etmiyor, her tür kısıtlamaya rağmen şikayet etmeyecek. İstedikleri kadar engellemeye çalışsınlar, istedikleri kadar zorluk çıkarsınlar, istedikleri kadar borçlanma yetkisi vermesinler, istedikleri kadar projeleri önlemek için kendilerini yırtsınlar; çatlasalar da patlasalar da Mersin hizmete doyacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, yaptığı konuşmanın ardından, partililerin sorunlarını dinledi ve sorularını yanıtladı.
Partideki programın ardından Mut Ziraat Odası ve Mut Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden Antmen, çeşitli temaslarının ardından ilçeden ayrıldı.

Haber Merkezi

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.