DOLAR
32,4942
EURO
34,5714
ALTIN
2.480,80
BIST
9.552,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Parçalı Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

DEVA Adayı Kovan deprem gerçeğine dikkat çekti

DEVA Adayı Kovan deprem gerçeğine dikkat çekti
A+
A-

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için çalışmalarını aralıksız sürdüren DEVA Partisi Mut Belediye Başkan Adayı Fatma Çelik Kovan, Mut’un Sesi Gazetesi’ne konuştu. Şu ana kadar yürüttükleri seçim kampanyaları ve çalışmaları hakkında Mut’un Sesi Gazetesi’ne bilgi veren DEVA Adayı Fatma Çelik Kovan, şehir planlamasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.
En önemli gördüğü hususlardan bir tanesinin şehir planlaması olduğunu belirten DEVA Adayı Kovan; bütün problemleri ilk bir senede bir yol haritası çıkartarak çözmeyi hedeflediklerini söyledi.
Şehir planlamasında deprem gerçeğine özellikle dikkat çeken Kovan, “Önümüzde bir deprem gerçeği var. Deprem gerçeği sadece İstanbul’un bir gerçeğiymiş gibi insanlar düşünüyor. Ve Mut’u maalesef tehlikelerde bir yere konumlandırmıyor. Halbuki Mut da deprem tehlikesiyle karşı karşıya. Neden karşı karşıya; civar yerlerde olacak herhangi bir deprem doğrudan Mut’u etkiliyor. Fay hatlarından bir tanesi de Mut’tan geçiyor. Bizim kaç tane tehlikeli yapımız var, bu yapıları nasıl dönüştüreceğimize dair hiçbir belediye başkan adayı maalesef bir konuşma yapmıyor ve buna değinmiyor” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mut Belediye Başkan Adayı Fatma Çelik Kovan, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Diğer adaylardan farklı bir profil çizen, seçim kampanyası boyunca yayınladığı “Karne” ve “Kim Biliyor?” adlı kısa videolarla dikkatleri üstüne çeken DEVA Partisi Mut Belediye Başkan Adayı Fatma Çelik Kovan; şu ana kadar yürüttükleri seçim çalışmaları ve kampanyaları hakkında gazetemize bilgiler verdi. Mut’un Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gürbüz’e konuşan DEVA Adayı Kovan, Mersin ve Mut’ta açıklanan ilk belediye başkan adayı olduğunu söyledi. 7 Aralık’tan itibaren Mut’ta sahada aktif olarak çalışmaya başladıklarını belirten Kovan, “Basınla buluştuk. Halka indik. Ev ev, esnaf esnaf, köy köy gezdik ve insanlara ulaşmaya çalıştık. Hala seçim kampanyamızda ulaşmamız gereken insanlar var. Sosyal medya kanallarımızı aktif olarak kullanıyoruz. Sosyal medyadan da insanlara ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

“Çalışmalarımız takdirle karşılanıyor.”

Sosyal medyada yaptıkları çalışmaların halk tabanında karşılık bulduğunu ve çok aktif olarak takip edildiklerini kaydeden Kovan, şöyle konuştu: “Çalışmalarımız çok takdirle karşılanıyor. Bir vatandaş, Fatma hanım eğer sahadaki çalışmalara bakarak oy vereceksek, kesinlikle bu seçimin kazananı sizsiniz, dedi. Çalışmalarınızı çok beğeniyoruz, insanların alışılagelmiş gördüğü, bildiği çalışmalardan çok daha farklı bir yön çiziyorsunuz, bu şekilde ilerleme sağlıyorsunuz ve sosyal medyadaki paylaşımlarınızı takip etmekten çok zevk alıyoruz, dediler. Gerçekten halkın tamamına, yüzde yüzüne ulaşmak, seçim kampanya sürecinde çok da kolay bir çalışma değil. Ama biz mevcut adaylar içerisinde en çok çalışması gereken ekip olduğumuzun farkında olaraktan çıkık yola. O yüzden yılmadan, yorulmadan, şikayet etmeden çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

“Şeffaf ve adil bir yönetim vaat ediyoruz.”

Halk tabanında projelerinin merak edildiğini, halkın duymak istediği bazı kavramlar ve bazı projelerin olduğunu söyleyen Kovan, “Bu duymak istedikleri üzerinden siyaset yapıldığı zaman, biz insanların duygularını suistimal edildiğini, istismar edildiğini de görüyoruz. Bunun çok doğru bir yaklaşım olduğunu da söyleyemeyiz. Çünkü halkın bize ilettiği, dürüst, şeffaf, adil bir yönetim bekliyor. Ama bunu, dürüst ve şeffaflığı vaat ederken, belediye başkan adayları akabinde dürüstçe olmayan yollarla, dürüstçe olmayan vaatlerde bulunuyor. O yüzden halkın duygularını istismar edilmemesi ve halka gerçekten yapılabilecek ve yapılamayacak şeylerin dürüstçe anlatılması gerektiğini düşünüyorum. En azından biz seçim kampanyamız sürecinde halka, onlara yalan söylemeyeceğimize, onları kandırmayacağımızı, yönettiğimizde şeffaf ve adil bir şekilde yönetim sağlayacağımızı vaat ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Etik Kurullar Bildirgesi imzaladık.”
“Siyaseti, rant değil hizmet olarak görüyoruz.”

Partilerinin adaylara, “Etik Kurullar Bildirgesi” imzalattığını dile getiren Kovan, bu bildirgede yer alan 9 maddeyle ilgili şunları söyledi: “Bu 9 maddede, zaten dürüst olacağımıza, halka şeffaf şekilde paylaşacağımıza, herhangi bir akrabamızı işe almayacağımıza, torpil yapmayacağımıza, sağdan soldan hediye kabul etmeyeceğimize, kamu malını koruyacağımıza, etkin kullanacağımıza, kamu malını, kamu kaynaklarını siyasete, kendi siyasi emellerimize alet etmeyeceğimize ve kamunun ve Mut’un içinde gizli kalması gereken bilgilerin de namusunu koruyacağımıza, ifşa etmeyeceğimize söz verdik. Siyaseti biz rant olarak görmüyoruz, siyaseti biz gerçekten halka hizmet olarak görüyoruz.”
Bu seçimde insanların kalbine, yüreğine dokunduklarını ve gönüllere girdiklerini söyleyen Kovan; bunun sandıkta nasıl karşılık bulacağını 1 Nisan sabahı göreceklerini söyledi. Kovan, “Umarım 1 Nisan sabahında bütün Mut halkının mutlu bir şekilde uyandığı bir günü hep beraber görürüz” dedi.

“Elimizde proje havuzumuz, yol haritamız var.”

Kovan, sözlerinin devamında, kazanmaları halinde yol haritalarını şöyle açıkladı: “Partimizin Genel Merkezinde kurulacak bir komisyon eşliğinde, öncelikle Mut’un çekapının (check-up) yapılarak; eksiklerinin, fazlalıklarının, problemlerinin bir haritasının çıkartılarak, ne yapmamız gerektiği, Genel Merkeze bağlı bir komisyon tarafından takip edilecek ve bizi yönlendirecek. Aynı zamanda bu komisyonlar bizi denetleyecek. Bizim elimizde bir proje havuzumuz var, yol haritamız var. Biz bu yol haritası eşliğinde; tarımdan kültür sanata, sokak hayvanlarından kentleşme ve altyapıya kadar, kadınlar için, yaşlılar için, ulaşım için neler yapacağımıza dair, çevre ve enerji için, kadın istihdamı için, kurumsal yapı için, sosyal destekler için neler yapacağımız madde madde bu kitapçık vasıtasıyla bizlere iletildi. Burada zaten yol haritamız belli. Biz de bunu özet haliyle bir kitapçık olarak bastırdık ve 9 maddede ‘Mut’a DEVA’ olarak paylaştık.”

“En önemli gördüğümüz husus, şehir planlaması.”

En önemli gördükleri hususlardan bir tanesinin şehir planlaması olduğunu ve şehir planlamasında ele alacakları çok konu olduğunu dile getiren Kovan, “Yol problemlerimiz var, kaldırım problemlerimiz var, yol ve kaldırımların engellilere uygun olmaması var, sokak köpeklerimiz var, kadınlarımızın ve çocuklarımızın sokaklarda sokak köpekleri sebebiyle çok rahat dolaşamaması var. Akşam karanlıklarında insanların ıssızlıkta ve güvensiz halde hissetme problemleri var. Temiz hava ile ilgili problemlerimiz var. Yeşil alanla ilgili, parkla ilgili problemlerimiz var. Biz bütün bu problemleri, ilk bir senede bir yol haritası çıkartarak çözmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Mut da deprem tehlikesiyle karşı karşıya.”

Şehir planlaması yaparken deprem gerçeğine de özellikle dikkat çeken Kovan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Önümüzde bir deprem gerçeği var. Deprem gerçeği sadece İstanbul’un bir gerçeğiymiş gibi insanlar düşünüyor ve Mut’u maalesef tehlikelerde bir yere konumlandırmıyor. Halbuki Mut da deprem tehlikesiyle karşı karşıya. Neden karşı karşıya, civar yerlerde olacak herhangi bir deprem doğrudan Mut’u etkiliyor. Fay hatlarından bir tanesi de Mut’tan geçiyor. Bizim kaç tane tehlikeli yapımız var, bu yapıları nasıl dönüştüreceğimize dair hiçbir belediye başkan adayı maalesef bir konuşma yapmıyor ve buna değinmiyor. Yapılarımız depreme ne kadar dayanıklı? Aynı zamanda bizim birbirinden uzak civarlarda köylerimiz var. Bu köylerde taş evlerimiz var. Bir deprem olduğu zaman, en büyük tehlike maalesef bu köy evlerinde meydana gelecek. 60 km 80 km uzaklıktaki, ulaşımı zor olan köylerimiz mevcut. Acaba biz deprem gerçeği için nasıl bir planlama yaptık? Nasıl bir kurtarma politikası güttük de insanları kurtaracağız bu depremde? Köylerimiz deprem gerçeğiyle yüz yüze ve en çok muzdarip olacak yerler.”

“Bir Mut Meydanı neden olmasın?”

Şehir planlamasıyla ilgili olarak meydan konusunu da gündeme getiren Kovan, “Bütün illerin bir meydanı vardır. Toplandıkları bir alan vardır. Mut Meydanı, dediğimiz zaman, böyle bir meydanımız yok. Mut Çarşısı, dediğimiz, yürüme yollarının olduğu bir çarşımız yok. Bu dağınık görüntüyü de ortadan kaldırmamız lazım. İnsanların trafiğe kapalı alanlarda, bir meydanda toplanabileceği bir meydanı kurgulamamız lazım. Otopark problemini gidermemiz lazım. Ama meydan kısmını çok önemsiyorum, çünkü toplanma alanına ihtiyacımız var. Bir Mut Meydanı neden olmasın?” dedi.

“Bazı köylerimizde baz istasyonu problemi var.”

Açıklamalarının devamında, bazı köylerdeki baz istasyonu problemlerine de değinen DEVA Partisi Mut Belediye Başkan Adayı Kovan, “Hala köylerimizde insanlar iletişim sağlayamıyor. Operatörlere ulaştığı zaman bu sorunlarını yine çözdüremiyorlar ve belediyeden bu noktayla ilgili bir destek talep ediyorlar. Evet belediyeler operatör firmalarını tabiî ki doğrudan yönetemez; ama bir belediyenin bu konuyla ilgili çözüm adımlarını, en azından operatörler ortaklaşa olarak çözmesi beklenir. Çözeceğiz çözeceğiz vaatleri değil yani, nasıl çözeceğimizi, hangi akılla yapacağımızı, istişarelerimizi aslında halkla açık bir şekilde paylaşmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

DEVA Adayı Fatma Çelik Kovan’ın açıklamalarının devamı 19 Mart salı günü… 

Mehmet GÜRBÜZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.