DOLAR
32,9901
EURO
35,9594
ALTIN
2.568,22
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
32°C
Mersin
32°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C
Perşembe Az Bulutlu
33°C
Cuma Az Bulutlu
32°C

DEVA’DAN BASIN TOPLANTISI

DEVA’DAN BASIN TOPLANTISI
A+
A-

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mut İlçe Başkanlığı basın toplantısı düzenledi. Parti binasında, ilçe yönetimiyle birlikte, ilçede görev yapan gazetecileri ağırlayan DEVA Partisi Mut İlçe Başkanı Turgay Özdemir; ilçede örgütlenmelerinin ardından yaptıkları çalışmalar ve parti politikalarını anlattı, yerel gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Özdemir: “İlçede örgütlenme amacımız; ülkemizin yönetilememesi, kötüye giden sistem.”

Basın toplantısında gazetecilere bilgi veren DEVA Partisi İlçe Başkanı Turgay Özdemir, 10 ay önce, 21 tane cesur ve birbirinden değerli yürekli arkadaşıyla Mut İlçe Örgütünü kurduklarını belirterek; “Buradaki amacımız ülkemizin yönetilememesi. Kötüye giden sistemde, bizler de DEVA Partisi politikalarını okuduk, beğendik, izledik. Bizler de ilçemizde bu DEVA Partisi politikalarını ne derece hayata geçirebiliriz, çorbada ne kadar katkımız, ne kadar tuzumuz olur düşüncesiyle, birbirinden değerli 21 arkadaşımızla yola çıktık. Hep üniversite mezunu, genç bir kadroyuz. İddialıyız, çözüm önerilerimiz var.” dedi.

“Halkın yanında olmaya çalıştık.”

DEVA İlçe Başkanı Özdemir, kuruldukları günden bu yana, 10 ay içerisinde yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “Şahsım ve yönetim kurulumuz olmak üzere tüzel kişiliğini kazanmış, seçime girmeye hak kazanmış, Mut ilçesinde de seçime girmeye hak kazanmış bir siyasi partiyiz. Geçtiğimiz süre içerisinde basınla, diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla olabildiğince ilişkiler geliştirmeye çalıştık. Kendimizi anlatmaya, ifade etmeye çalıştık. Halkımızın olabildiğince yanında olmaya çalıştık. Daha çok partimizi, logosunu, genel başkanımızı, politikaları, Mut İlçe Teşkilatımızı tanıtıcı faaliyetlerde bulunduk. İlçemiz bildiğiniz üzere, tarım ve hayvancılık şehri. Özellikle tarımdan büyük girdiler yaşanıyor. Kayısı ve zeytinin başkenti. Kayısı zamanı halde üreticilerimizle, kabzımallarımızla, nakliyatçılarımızla sohbetler gerçekleştirdik. Bizim iktidarımızda, şu anki mevcut şikayetlerini not aldık. Bizler de bu çalışmaları yürütüp, kendi iktidarımızda ne gibi daha güzleştirici, kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunabiliriz bu konularda dersimize çalıştık. Yine pazar etkinliklerimiz, tarım etkinliklerimiz, hayvancılık yapan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Tarım üreten arkadaşlarımızı tarlada ziyaret ettik. Günü birlik esnafın, halkın, kamu kurumlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin yanında olmaya çalıştık. Bunlar yine artarak devam edecek. Yaklaşık 104 gün sonra bir genel seçime hep beraber gireceğiz. Biz de burada DEVA Partisi olarak politikalarımızı, çözüm önerilerimizi, daha fazla daha sık, varabildiğimiz her insana anlatmak için bir mücadeleyi vereceğiz.”

“Öncelikli hedef Millet İttifakı iktidarı, sonra DEVA iktidarı.”

Şu anda ülkemizde siyaset yapmanın çok zor olduğunun altını çizen, bu zorlukların ve baskıların kendilerini yıldıramayacağını belirten Özdemir; hedeflerinin ilk seçimlerde Millet İttifakı olarak iktidar olup, daha sonraki seçimlerde tek başına bu ülkeyi yönetmek iddiasında olduklarını söyledi. Özdemir, şöyle konuştu: “Bizler yeni kurulmuş bir partiyiz. Bu da doğaldır, bir serzenişim, bir şikayetim yok, bu işin tabiatında var. Yeni kurulmuş bir parti olmamızdan dolayı parlamentoda grubumuz yok, yerel yönetimlerde yokuz, en önemlisi hazır bir parti şablonu üzerine oturmuş değiliz. Yakın tarihte Türk siyasal hayatına baktığınız zaman, evet bir sürü partiler kuruldu, bir sürü partiler kapandı. İşte geçmişte bir Anavatan Partisi vardı. Ülkemizde iyi kötü 2 dönem bu ülkeyi yönetti, tek başına iktidar oldu. Bakın bugün tabelası bile yok. Bu örneklerden yola çıkarak, geleceğimiz süreçte, şunu hepinizin bilmesi gerekiyor ki; bu gün 20 yıldır ülkeyi tek başına yöneten Ak Parti iktidarı da artık metal yorgunluğu içerisine girdi. Eskidi, çürüdü. Özellikle son 4 yıldır yönetilen tek adam resmi, toplumu kutuplaştırdı. Geçmişte olduğu gibi, yarın ilk seçimde Ak Parti iktidarına son verildiği zaman, ben iddia ediyorum ki, bir yıl sonra Ak Parti’nin tabelaları tüm ülkede kalmayacak.”
İlçe Başkanı Özdemir, parti politikalarından da bahsederek, “Bizler DEVA Partisi olarak ideolojik bir temele oturmuş, bir partiden kayıp kopmuş kitleler değiliz. Bizler, yurdumuzun değişik kademelerinde, değişik geçmişte siyaset partiye oy vermiş veya ilk defa oy kullanacak yeni seçmenlerin ve yeni arkadaşlarımızla bir araya gelmiş, ortak noktamız hukukun üstünlüğü, Avrupa Birliği kriterleri, adalet, ekonomi ve komşularımızla sıfır sorun gibi çok güzel ortak hedeflerimiz var.” şeklinde konuştu.

“22 maddelik eylem planıyla sahaya çıktık.”

DEVA Partisi’nin açıkladığı 22 başlık altındaki eylem planlarını tek tek sayan Özdemir, şunları söyledi: “DEVA Partisi’nin 22 maddelik eylem planıyla sahaya çıkmış bulunmaktayız. Altılı masada da büyük oranda kabul görmüş, yarının Millet İttifakı’nın programını, gelecekte de DEVA Partisi’nin tek hükümet programını bugün sahaya açıklamışız. Bu da yakın tarihte, Türk siyasi hayatında hiçbir partinin, seçimden önce bir hükümet programı oluşmamıştı. Hani diyorlar ya iktidar, bunlar ne yapacaklarını konuşsunlar, ne yapacaklar. Evet, bizler iktidara gelirsek, bizlere bu yetkiyi verirseniz, biz DEVA Partisi olarak, 22 maddelik, Türkiye’de alanında uzman insanlar tarafından oluşturulmuş, tartışılmış ve bir yıla yakın, gece gündüz, Ankara’da nitelikli bir kadronun bu ülkeyi yönetme iddiasıyla çıkmış olduğu bu yolculukta hazırız. Projelerimiz var.”

“Doğal gazda mağduriyetler var.”

DEVA İlçe Başkanı Özdemir, konuşmasında ilçede yaşanan önemli iki soruna da parmak bastı. İlçede yürütülen doğal gaz çalışmalarına değinen Özdemir, bununla ilgili yaşanan mağduriyetlere değindi. Özdemir, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Herkesin bildiği üzere ilçemizde bir doğal gaz çalışması yürütülmektedir. Biz de bakış açısı olarak, gelen hizmete karşı değiliz. Kim bu memlekete bir bardak su, bir çivi çakıyorsa, Allah razı olsun, deriz. Bu da ilçemiz adına güzel bir hizmet. Karşı değiliz. Ancak şu ayrıntıyı kaçırmamak gerekiyor arkadaşlar; mevcut iktidar bu konuda çok iddialı bir söylemle, işte 2023’te doğal gazın ilçemizde tamamen yanacağı iddiasıyla yola çıktı. Fakat geldiğimiz süreçte mağduriyetler söz konusu. Halen çalışmalar yapılıyor. Bildiğim kadarıyla bugünlerde abonelik işlemleri de başladı. Ama dikkatinizi çekerim arkadaşlar; Ekimde dediler, Kasım dediler, Aralık dediler, bugün 30 Ocak 2023, hala doğal gaz Mut’ta yanmadı. Bundan dolayı, sokakta yüzlerce arkadaşımız, Ekimde, Kasımda doğal gaz gelecek öngörüsüyle odun almadılar, kömür almadılar. Çoğu evlerde doğal gaza yönelik kalorifer sistemlerini iptal ettiler, doğal gaza geçiş yaptılar. Çoğu evler ısınamıyor. Ve mevcut ilçemizde sağlık sorunları da had safhada, bundan dolayı yaşanmakta. Bu konuda, bu mağduriyeti iktidarın bir an önce Mut halkından özür dilemesini bekliyoruz. Bu mağdur olan arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin bir an önce çözülmesini istiyoruz. DEVA Partisi olarak, halkımızın bu kanayan yarasına dikkat çekmek istedik.”

“Bozuk yollara geçici çözümler üretilebilir.”

Doğal gaz çalışmaları nedeniyle bozulan yollara da değinen Özdemir, “Yine doğal gaz sorununa paralel olarak şehrimizin yolları köstebek yuvası ve hepimiz her gün bu trafikte yürüyoruz, gidiyoruz, geliyoruz. Elbette yerel yönetim şu noktada savunabilir; işte doğal gaz sorunu var, doğal gaz olduğu için yollarımız, kaldırımlarımız bozuk, bunları ileride düzelteceğiz, diyebilirler. Ama benim kendilerinden bir istirhamım var; kısa vadede, en azından ilçemizin sıcak asfaltla kaplanmış bölümlerinde asfaltı kesiyorlar çok keskin bir pozisyonda. Doğal gaz hattı geçtikten sonra üzeri çok bilinçsizce kapatılıp, dereler, çukurlar oluşuyor. Arabaların lastikleri, amortisörleri, artık tozunu çamurunu hizmet karşılığı insanlarımız belli bir noktaya kadar tolere edebiliyorlar; ama geçici çözümlerle de olsa, en azından o kazılan çukurların üzerleri arabaların lastiğini kesmeyecek şekilde kapatılabilir.”

“Mut’un trafik sorununu 1 haftada çözerim.”

Mut’un en önemli sorunlarının başında gelen otopark ve trafik sorununa da değinen Özdemir, trafik sorununu 1 hafta içerisinde çözebileceğine dair iddialı bir demeç verdi. Özdemir, iddiasını şöyle dile getirdi: “Mutumuzun otopark ve trafik sorunu. Her seçim döneminde bu gündeme gelir, her seçim döneminde belli adaylar, belli vaatlerde bulunabilir. Ben burada partim ve şahsım adına çok büyük bir iddiayı sizlerle paylaşmak istiyorum: Bana verin bir hafta Mut Belediye Başkanlığını, Mut’un trafik sorununu çözeceğim arkadaşlar. Bu kadar iddialıyım. Nedir bu proje hemen bahsedeyim. Öyle fizibilite yapıp, milyon dolarlık ödenekler ayırıp da bir otoparkla kısa vadede bu trafik sorunu elbette çözülmez. Ama ben size başta basın olmak üzere, İlçe Trafik Komisyonu, Mut Belediyesi, iktidar, özellikle burada belediye ve İlçe Trafik Komisyonuna büyük görev düşüyor arkadaşlar. Mut’u köylülükten kurtarabiliriz. Az da olsa bir şehirleşme hareketini beraber başarabiliriz. Geçen üç ay önce belediye meclisi oturumuna katıldım. İlgimi çektiği için. Orada sayın Başkan dile getirmişti bu projeyi, çok memnun kaldım. Ama bu bir hafta, hayata geçirilebilecekse, bunun için niye bekleniyor? Birincisi Mut’ta tek yön uygulaması yapılması gerekiyor arkadaşlar. Bunu bence bir mühendis arkadaşımızın bile çok kısa bir çalışmayla bu projeyi çizebilir. Kadı ki bu işin uzmanları var. Trafik Komisyonu var. Bu noktada bari hemen büyük bir otopark yapamıyorsak, şehrimizin belli karterlerinde, belli bölgelerinde yapılacak bir çalışmayla, tek yön çift yön uygulamasıyla; trafik yükünün yüzde elli oranında başlangıç anlamında azalacağını, bunun da insanlarımızın biraz yürümeye özen göstermesi gerekiyor. Mut’un bir ucundan diğer ucuna iki kilometre gelmiyor. Bu ne demektir; bu tek yön uygulaması insanların yaşantısını zorlaştırmak olmamalı, trafiği rahatlatmak olmalı. Ama burada ikincil kazanımlarımız olacak arkadaşlar, kısa vadeli, kısa mesafeli yerlere yürüyerek gitmeyi öğreneceğiz. Şehrin yüzde ellisinin trafik yükü buradan azalacak. Diğer yüzde ellisinin trafik yükü de, trafik belli bir güzergahta akacak. Bu da milli gelirimizden tutunda, çevreci karbon monoksit salınımına kadar bunlar anlatılabilir. Bunlar daha çok süslenebilir, daha çok bilboadlarla, eğitim kurumlarıyla ortak çalışmalar adı altında insanlarımız buna yönlendirilebilir. İnsanların sürtüşmeleri, sataşmalar bir müddet olacak; ama bunlar olacak diye de hiçbir şey yapmamak olmaz.”

“Mut’u köy havasından kurtarmalıyız.”

Konunun devamında, kapalı mekanlarda sigara içme yasağından örnekler veren Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz de bugün bu şehrin trafik sorununda, tek yön çift yön uygulamasından elbette belli alışkanlıkları kısa sürede terk edemeyeceğiz. Belli refleksler, belli tepkiler veya özellikle gelen yöneticilere belli sitemler gelecek; ama yerel yönetimlerin görevi var olanı var olduğu gibi sürdürmek değil, şehri bir tık öne taşıması. Alışkanlıkları biraz daha şehirleştirmek, Mut’u köy havasından, köylülükten kurtarmaktır, diye düşünüyorum. Bu konuda bizler DEVA Partisi olarak, projelerimizle, katkılarımızla, uygulamamızla, başta yerel yönetim olmak üzere, ilçemiz Trafik Komisyonu olmak üzere, tüm özveriyi, tüm katkıyı sunmaya hazırız.”
DEVA Partisi Mut İlçe Başkanı Turgay Özdemir’in açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularının yanıtlanmasıyla toplantı sona erdi.

Mehmet GÜRBÜZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.