Mut İlçemiz

LA’AL PAŞA KİMDİR?

23 Kasım 2019 - 20:06
LA’AL PAŞA KİMDİR?

La’al Paşa, asıl adı Musa olan bir köledir. Karamanoğlu Beyliği’nde şehzade eğitmeniliği de yapmıştır. La’al Paşa, önceleri Karamanoğlu Alaeddin Bey’in kölesi olarak Beyliğe dahil olmuştur. Devlet işlerinde verilen görevleri başarıyla yaptıktan sonra Alaeddin Bey’in gözüne giren köle Musa; Alaeddin Bey’in emriyle iyi bir eğitim görüp, iyi bir tahsil yapmıştır. Sonraları La’al Ağa’da gördüğü kabiliyeti takdir eden Alaeddin Bey, onu azad edip hür bir adam olmasını sağlamıştır. Hususi ve resmi devlet işlerinde gösterdiği yüksek başarıdan dolayı kendisini Niğde Kalesi dizdarı yapmıştır.

La’al Paşa Mut’ta bulunduğu sırada kasabanın içine cami, medrese ve hamam yaptırmıştır. Bu yapıların ayakta kalması için vakıf gelirler koymuştur. La’al Paşa’nın her kölede olduğu gibi doğum tarihi ve Karamanoğulları’na nasıl intisap etmiş olduğu belli olmamakla beraber mezarı Mut’ta yaptırdığı camiinin yanındaki türbede olduğu kabul edilir.

© Mutilcemiz.Net 2019 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com