DOLAR
32,7411
EURO
35,0939
ALTIN
2.456,93
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
30°C
Mersin
30°C
Az Bulutlu
Pazartesi Açık
30°C
Salı Açık
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
31°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C

NEBİ YILMAZ: VAZGEÇİLMEZ SEVDAM MUT”

NEBİ YILMAZ: VAZGEÇİLMEZ SEVDAM MUT”
A+
A-

MUHAMMET KAYHAN: Sayın Nebi Yılmaz MUT RENGÂRENK GAZETESİ adına davetimiz kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Öncelikle klasik tanıtım sorumuzla başlayalım. Nebi Yılmaz kimdir, kendinizi nasıl tanır ve tanıtırsınız?

NEBİ YILMAZ: İlçesini ve insanlarını seven, hayatını onlara hizmet etmeye adamış birisiyimdir. 1968 Aşağı Köselerli doğumluyum. İlkokulu köyümde orta ve lise tahsilimi ilçemde tamamladıktan sonra üniversite tahsilimi 1989 yılında Çukurova Üniversitesi Harita ve Kadastro bölümünden mezun oldum. 1989 yılından beri ilçemde harita kadastro teknikerliği yapıyorum. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

MUHAMMET KAYHAN: Mut belediyesini yönetmeye aday olma kararınızı nasıl ve neden aldınız?

NEBİ YILMAZ: Siyasette halkımıza hizmet noktasında 10. yılımı dolduruyorum. 2 dönem il genel meclisi üyeliği yaptım ve hala da yapmaktayım. Genç yaşımda başladığım hizmet etme gayretimde artık acemilik dönemimin bittiğine inanıyorum. Bu zamana kadar edindiğim bilgi, birikim ve tecrübemi Mut insanıyla paylaşmak istiyorum. Bu zamana kadar hizmet ettiğim halkımızdan adaylığım noktasında istekler alıyorum. Bu yoğun ilgi alaka ve isteklerin içimdeki hizmet etme arzusuyla birleşmesi sonucu arkadaşlarımızla adaylık kararını almış olduk.

MUHAMMET KAYHAN: Belediyecilik anlayışınızı özetler misiniz?

NEBİ YILMAZ: Ben belediye başkanlığını bir aile reisliği gibi görüyorum. O manada da belediye başkanının tüm ilçeye bir aile reisi gibi kucak açması gerektiği kanaatindeyim. Bu açıdan baktığımız zaman belediyecilik toplumun tüm katmanlarını kucaklayan bir yönetim anlayışında olmalıdır. Ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda olduğu kadar şehircilik anlamında da paylaşımcı ve katılımcı bir yönetim sergilenmelidir. Şeffaf, adil, ufku açık, yeniliklere açık ve takipçi, proje bazlı ileri görüşlü bir belediyecilik anlayışı sahibiyim.

MUHAMMET KAYHAN: Belediye başkanı olursanız 5 yıl sonra nasıl bir Mut göreceğiz?

NEBİ YILMAZ: 5 yıl sonra sorunları çözülmüş bir ilçe göreceksiniz. Öncelikle sanayileşme konusunda büyük adımlar atacağız. Mut ilçemizin gelişmesi için en önemli adımın organize sanayi bölgesi olduğunun bilincindeyiz. Organize sanayi bölgesi meselesi hallolmuş bir Mut göreceğiz. Çünkü ilçemizin önemli sorunlarından biri de istihdamdır ve istihdam sağlayabilmek için organize sanayi şarttır. Ekonomisi gelişmiş bir Mut demek sosyal ve ahlaki sorunları da büyük ölçüde giderilmiş bir Mut demektir. Mersin’in 13 ilçesi içinde en temiz ve en çalışkan ilçesinde yaşıyoruz. Bu ilçeye hak ettiği değerleri kazandırabilmek için gerekli tüm çabaları gösterecek ve 5 yıl sonra her yönüyle gelişmiş bir Mut göreceğiz.

MUHAMMET KAYHAN: Mut’a ilk defa gelen bir yabancı olsaydınız Mut ile ilgili ilk izlenimleriniz neler olurdu?

NEBİ YILMAZ: Maalesef ama kalabalık bir köy görünümünde, gelişememiş, dışa açılamamış hizmete aç bırakılmış bir ilçe olduğu izlenimi doğardı. Ama bunun suçu ilçe halkında değildir. İlçeyi bugüne kadar idare eden yöneticilerdedir. Mut dışarıdaki gelişmeleri, belediyeciliği ve hizmetin vardığı noktayı bilmiyor farkında değil. Sertavul’dan başlayıp Silifke sınırına kadar beyin olarak, kafa yapısı olarak hepimiz değişmeli ve beklentilerimiz yükseltmeliyiz.

MUHAMMET KAYHAN: Eski ve mevcut belediye başkanlarından farklarınız neler olacak?

NEBİ YILMAZ: Öncelikle 10 yıllık siyasi tecrübem var. Mut ilçesinin 90 köyünü ve tüm mahallelerini kılcal damarlarına kadar biliyorum. Mesleğimden dolayı ki mesleğim teknik haritacılıktır: Mut ve köylerini sokak sokak her mevkisini biliyor, tanıyorum. Sorunlarını yıllardır ezbere biliyorum, neresinin ne gibi hizmetlere ihtiyacı olduğunu yakinen takip ediyorum. Mut belediyecilik tarihinde geçmişten günümüze ve daha sonrası için de iddialı konuşuyor ve şunu söylüyorum. Bu işi en iyi yapabilecek kişi benim. Çünkü tecrübe bilgi ve birikimimden dolayı belediyecilik ve idarecilik konusunda öğrenme süreci yaşamayacağım ve Mut’lulara da yaşatmayacağım. Seçimlerden sonra hemen ertesi gün hizmetlerime başlayacağım.

MUHAMMET KAYHAN: Mut seçmeni neden Nebi Yılmaz’ı tercih etmelidir?

NEBİ YILMAZ: 24 saat kapısını ve telefonlarını kapatmayacak bir belediye başkanları olacak. Amirinden memuruna, işadamından köylüsüne kadar herkese eşit ve adil davranacak hiçbir kesimi 2. sınıf görmeyecek halkın içinden bir belediye başkanları olacak. Sıcakkanlı ve kibirden eser bulamayacakları bir başkanları olacak. Çünkü Nebi Yılmaz için siyaset insani ilişkilerimde son sıralarda yer alır. Önceliğim hemşerilerim ve onlara hizmet etme isteğimdir. Zaten toplum beni tanıyor, sevgilerini hissediyorum.

MUHAMMET KAYHAN: Bir siyasetçi olarak yaptığınız araştırma ve izlenimlerinize göre Mut insanı belediyeden neler bekliyor?

NEBİ YILMAZ: Mut insanı belediyecilik hizmetleri noktasında ve hak ettiği devlet hizmetlerini alma noktasında çevre il ve ilçeleriyle kıyaslandığında 20 yıl geriden gelmektedir. Bir kere halkımız beklentilerini yükseltmeli ve siyasetçileri idarecileri bu konuda sıkıştırmalıdır. Basit ve belediyeciliğin olmazsa olmaz hizmetleri konusunda belediye başkanları zaten o hizmetleri vermek mecburiyetindedir. Bu çıtayı hem belediye başkanları yükseltmeli hem de halkımız istek ve beklentilerini çağın gereklerine göre yeniden düzenleyebilmelidir.

MUHAMMET KAYHAN: Sizi diğer adaylardan öne çıkaracak özel proje veya projelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

NEBİ YILMAZ: Ekonomik, sosyal ve kültürel ana başlıklarında 33 tane projem var. Projelerim hazır ama projelerimizin önceliğini halkımızla tartışacak ve ona göre projelerimiz gerçekleştireceğiz. Projelerin ihtiyaç ve öncelik sırasını halkımız belirleyecek. Öne çıkarabileceğim projelerimden bazılarını şöyle sıralayabilirim. En başta da söylediğim gibi organize sanayi bölgesini kurmak en önemli projemdir. Ailelerin gönül rahatlığıyla dinlenip huzur içinde vakit geçirebileceği temiz, nezih ve geniş park ve eğlence mekânları hazırlayacağım. Sosyal faaliyetlerimizi kültürümüzle harmanlayacak sosyal sorumluluk projemizdir. İlçemizdeki eğlence mekanlarının olması gereken ama bir türlü başarılmayan dizayn ve düzenlemelerini bitireceğim. Yatırım sahiplerine bir cazibe merkezi haline getireceğimiz ilçemizde belediye olarak tarım ekonomisine dayalı fabrikalar kurulması konusunda teşvik ve yardım faaliyetlerinde bulunacağım. Yatırımcı gelmezse belediye olarak kendi imkânlarımızla fabrika kurulmasına öncelik vereceğiz. Diğer projelerimi de ilerleyen günlerde halkımızla paylaşacağım.

MUHAMMET KAYHAN: Şu an aday adayısınız. Partinizin üst kurulları kesin adaylık konusunda sizce nasıl bir yol izlemeli ve neden sizi tercih etmelidir?.

NEBİ YILMAZ: Doğru zannettiklerinizle ile gerçek olan her zaman aynı değildir. Genel merkezlerin doğru bildikleri her zaman gerçeği yansıtmayabilir. Partimin bu süreci hatasız biçimde doğru ve gerçeği örtüştüren bir seçim yapacağını ve bu yönde bir usul belirleyeceğini düşünüyorum. Geçmiş siyasi tecrübeme dayanarak öne çıkabildiğimi düşünüyorum. Ayrıca Mut kamuoyundan da çok önemli destek ve ilgi gördüğüme inanıyor ve parti üst kurullarımın da bunu gördüğünü biliyorum. Çünkü aday belirleme noktasında çok ciddi çalışan bir genel merkezimiz olduğu inancındayım. Ama şunu da ifade edeyim ki benden bir oy daha fazla alabilecek olan bir adayımız çıkarsa da yanındayım. Bu da teşkilatıma verdiğim sözümdür.

MUHAMMET KAYHAN: Sayın Nebi Yılmaz. Şimdi sizden soracağım kelime ve sorulara birer cümlelik cevaplar vermenizi istiyorum:

MUT: Vazgeçilmez sevdam.
KAYISI: Üzerinde çok ciddi manada durulması gereken en önemli ve vazgeçilmez tarım ürünümüz.
KARACAOĞLAN: Sahip çıkmamız gereken en büyük değerimiz.
MİLLETVEKİLİ: Genel başkanın değil milletin vekili arzumuzdur.
BELEDİYE BAŞKANI: İlçede yaşayan tüm insanların güvenebileceği şehrül emin.
HİZMET: Fedakârlık ve Allah’ın rızasını kazanma uğraşı.
İDEAL: Her yönüyle şaha kalkmış bir Mut.
FESTİVAL: Kültürümüze ve örfümüze uygun düzenlemek şartıyla en büyük tanıtım aracımız.
MUT’TA YAŞAMAYI SEVİYORUM. ÇÜNKÜ: İlk ve son göz ağrım.
SON CÜMLE: İlçemin insanlarını her şeyden daha çok seviyor ve önemsiyorum.

MUHAMMET KAYHAN: Sevgili Nebi Yılmaz değerli vaktinizi ayırdığınız için şahsım ve gazetem adına çok teşekkür ediyorum.

Mut Rengarenk gazetesi adına MHP belediye başkan aday adayı NEBİ YILMAZ’ LA yaptığımız röportaj – Muhammet Kayhan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.