Mut İlçemiz

ABDURRAHMAN KARAMAN

09 Şubat 2021 - 21:10
ABDURRAHMAN KARAMAN

Abdurrahman Karaman kimdir?

Mut doğumlu, devlet bursuyla Avrupa’da üniversite öğrenimi yapan ilk Mutlu, PTT’nin Şebeke Grup eski Başmühendisliğini yapmış Elektrik Yüksek Mühendisi, Mersin İl Genel Meclisi eski Daimi Üyesi, Kültür eski Müşaviri, Emekli ve Kozlar Yaylası Doğa Otel’in sahibidir.

Mut’un ilk yerleşik düzene geçen sülalelerinden gelen; Mut’un ilk Belediye Başkanı ve Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’ndaki 4 yüce çınarı 1863 yılında diken, Hacı Abdullah Efendi’nin torunu Habip Karaman’ın en küçük çocuğudur. İlk ve orta okulu Mut’ta, liseyi Ankara Atatürk’te tamamladı. Abileri ile, dönemin Türkiye’sinin en iyi teknik üniversitesi İTÜ’nün sınavını ilk kazanan Mutlulardandır. Devlet bursu kazanıp, üniversite eğitimi almak için Mut’tan Avrupa’ya giden ilk öğrencidir. Paris’te 5 yıl telekomünikasyon öğreniminden sonra İTÜ Elektrik Fakültesi’nde öğrenimine devam ederek Yüksek Mühendis ünvanı ile mezun oldu. O dönemde Avrupa’nın çoğu ülkesini gezerek dünya görüşünü zenginleştirdi.

Kendisinin Avrupa’da burslu olarak öğrenim görmesini sağlayan, PTT’ye olan mecburi hizmetini tamamlarken, PTT’nin Türkiye geneli kısa ve uzun vadeli yatırımlarının planlamasından sorumlu Şebeke Grup Başmühendisi olarak görev yapmıştır. Bu dönemde, Anadolu’daki ilk bin yerleşim yerinin belli bir sıra ile otomatik telefona geçmesini sağladı.

Daha sonra, yaşlı anne-babası ile daha iyi ilgilenebilmek için memurluktan ayrılıp, Mut’a yerleşti. Serbest mühendislik, ticaret ve siyasetle uğraşmaya başladı. Karaman şehrinin ve Ereğli’nin telefon projelerini yaptı. Mersin İl Genel Meclisi Daimi Üyesi seçilip, Mut’un asfaltlı yol oranının Mersin’in ilçeleri arasında en düşük olduğu İl Genel Meclisi’nde istatistiksel verileri sunarak kanıtladı ve o yılki il geneli asfaltın 6’da 1’inin Mut’a getirilmesini sağladı. Böylece, Kozlar’a kadar olan güzergahın asfaltlanmasını, 7 dağ köyü yolu ve çok sayıda yayla yolunun dağlık kısmının çıkılmasının kolaylaşmasını sağladı.

Babasının vefatından sonra tekrar memurluğa dönüp sınav kazanarak TC Bişkek Büyükelçiliği ilk Kültür Müşaviri olarak Kırgızistan’da 2 yıl görev yapmıştır. Dönüşte, çeşitli kademelerde Kültür Bakanlığı’nda, yolsuzluklara karşı mücadele ederek ve kamu çıkarlarını her koşulda koruyarak çalışmıştır. Ayrıca, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Emekli olunca, Kozlar Yaylası’na, yaylanın misafirlerinin konaklama ihtiyacının karşılanması, yöremizin güzelliklerinin tanınması ve ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunmak niyetiyle yayla mevsimi açık olan Doğa Otel’i yaptırmıştır.

Hacer Karaman ile evlidir. İstanbul Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi’nden mezun, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde master yapmış olan kızı ve kızından 3 torunu vardır. Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Matematik Bölümlerinden mezun; Fransa’da master, İsviçre’de doktora çalışmaları ve 2. master yapmış, bilimsel araştırmalarını CERN’de sürdürmekte olan Hakkı Karaman’ın babasıdır. Fransa ve Kırgızistan’da yaşamanın yanında, Küba’ya kadar dünyanın değişik coğrafyalarını gezmiştir. Fransızca, İngilizce, Rusça, Kırgızca ve çeşitli Orta Asya dillerini bilmektedir; tarih, kültürler ve diller ile yakından ilgilidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com

Araç çubuğuna atla