DOLAR
13,5249
EURO
15,4500
ALTIN
791,61
BIST
2.088,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Yağmurlu
9°C
Mersin
9°C
Yağmurlu
Salı Az Bulutlu
7°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Az Bulutlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
10°C

DÖNDÜ USTA HAKKA YÜRÜDÜ

Annem Döndü Üçyıldız (Döndü Usta) Hak’ka yürüdü. 92 yıllık yaşamı yiyecek ekmeği kalmadığından sona erdi. Öyle derler. Doğarsın, öleceğin günü bilemezsin. Mut‘un Köprübaşı köyünde doğmuş. 3 yaşlarında annesi suda boğulunca analık elinde büyümüş. Siz hiç kayısıyı yemek için sayı ile verildiğini duydunuz mu? Yaz gelince önüne bir sepet kayısıyı alır, saymadan ekmek ile yerdi. İşte mutluluk. Sonra onun çekirdeklerini toprağa gömer, bir yıl sonra, çıkan fideleri severdi.

1945- 1946 yıllarında genç kız iken, babama verildiğini yakın arkadaşından duymuş. Çok üzülmüş. Babam Hızır askerden gelmiş, ana baba yok, yetim, öksüz… Köprübaşı’na düğüne gitmiş. Amcalar, dayılar bir araya gelip evlendirmişler. Ama anneme sormamışlar.

Bir kış günü katırlara binilmiş, yayan yapıldak, Zeyne üstünden Nuru Bayamlı ya geldiklerinde mola vermişler. Gece kar, kış bakmışlar donacaklar, yola çıkmışlar. Kırtıl’a gelmişler. Ev , yok, emmim ile aynı evi paylaşmışlar. Ama gelince onlara dar etmiş günlerini. Sağ olsun Ahmet Usta , bahçenin başına 12 metre iki katlı evi 3 ayda yapıp teslim etmiş. Yaşadıkları süre içinde Ahmet Usta bir amcamız oldu.

Bağ, bahçe işleri annemin , yaylada berberlik yapmak babamın işi.. bir süre Kırtıl’da yangın kulesi beklemişler. Eşeğin semeri eskimiş, sırtını yaralıyor. Oturmuş annem semeri tamir etmiş. Amcam Fevzi Usta onu semer yaparken görmüş. Hayranlıkla izlemiş.

“ bizim gelin sen de ustalık ta varmış “ demiş. O günden sonra annemin adı Döndü usta kalmış.

Köyde geçen yaşam süreci içinde ; annem , babam Tahtacı/Alevi erkanına göre İkrar verip, musahip, aşina olmuşlardır. Annem çocukluğunda öğrendikleri nefesleri bizlere söylemiş, oruç zamanı orucunu tutmuş, horozunu kesmiş, kurbanlarda , kurbanını kesmiştir.

Hüseyin, Celal iki oğlu olur, ikisi de ölüverir. Üçüncü oğlu benim, doğduğum gün evimizde Hızır Necati Haskan varmış. Beni alır, hayır duasını eder, Hızır Necati:

“ adımı veriyorum. Adı Hızır Necati olsun. Bu adı ile yaşacak bizim kız “ der…

Okul köyümüze 10 km. uzakta idi. İlk gün okula giderken anam beni eşeğin sırtına koydu götürdü öğretmene teslim etti.

“ eti senin kemiği benim. “

Bir yıl git, gel… zordu.

“ herif Silifke’ye göçelim. Bu çocuklar okusun.” Başkaları da demişti ya…

Kardeşim Nevzat ta oldu. Artık Silifkeli olduk. Bir iki , derken dört oğlan bir kız… iki , üç yıl kira, sonra köydeki tüm ev, bahçe tarla satıldı. Say mahallesinde tepenin başında bir ev.

Yaşam süreci içinde Necmi, Necmettin , eh kız istiyordu, o da ekin tarlasında oldu. Adını Neriman koydular. Necati ile başlayan Neriman ile biten verilen adlar.

Döndü Usta, ekin, derdi, bahçelere gitti. Günün birinde tarla, bahçelere amele götürmeye başladı. Ona Döndü Çavuş dediler.

Ablası Gülsüm Teyze’yi 25 yıl hasret çektikten sonra Kırtıl arasında buluştular. Gülsüm Teyzem, her yaz Gökbelen, Balandız hep oğlu Haydar ve Sinan Enişte ile gelip ziyaret etti.

O hep çalıştı. Aman çocuklar okusun. Okuyanları okuttu. Hepimizde onun alın terleri var. Babamız Berberdi, nazik adam. Bize yol , önderlik yaptı. Biz onu erken kaybettik. 1989 haziran’ında aramızdan ayrılıverdi. Hem de 36 saat içinde gitti. Annemin çavuşluk yaptığı bir bahçe sahibi, ücretleri vermedi. Annem , babam o işçilerim paralarını ceplerinden verdiler. Mahkeme de yemin etti. “ borcum toktur.” Tanıklara, işçi puantaj defterine rağmen , yargıç karar verdi. “ delil yetersizliği” . babam Gökbelen Yaylasında onun ile karşılaşır, tartışırlar, tansiyonu yükselir.. işte sebep bu olur. Sonra bu vatandaş ölüm döşeğinde haber gönderir.

“ helalleşelim.” Annem ;

“nasıl helalleşeceğiz, ben kocamı kaybettim. “

Babam berberlikten emekli olmuştu. Onun maaşını aldı, çocuklarına, torunlarına hediye, etti . gün oldu çalışamaz oldu, kışın evinde yazın Sertavul yaylasında, çocukluğunun geçtiği yerde yaylaya çıktı. Çok mutlu oldu. Mutlu yaşadı. Torunlarının düğününe gitti. Onlara altın taktı.

Onu son olarak kız Kalesinde kardeşimin evinde gördük. Sohbet ettik. Kız kardeşim Neriman’a :

“ Batırık mı yiyeceksiniz.” Mesaj anlaşıldı. Batırık yapıldı. Bir tas batırığı , coşku içinde içti. “ vedalaştık,. Onu hep gülümseyen yüzü ile göreceğim.

Torunu Denizcan evleniyordu. Onun düğününe gelemedi. Bir gün sonra hak ka yürüdü.

“ kalp yetmezliği “ .. verilen süre bitmişti. Bize veda etti. Onu sevdiği köyü Kırtıl köyüne sırladık. Konu, komşu , akrabalar derken Adana’dan Teyzem oğlu Haydar ‘da geldi. sırlamada bir kürek te onun toprağı nasip oldu.

Döndü Usta, Döndü Çavuş uğurlar olsun. Bahçede semiz otları çoğaldı. Börekler yapılacak onun ruhuna değmesi için konu, komşu ile yenilecek.

Yazarın Diğer Yazıları
“masaustu
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.