DOLAR
8,8767
EURO
10,3747
ALTIN
494,82
BIST
1.384
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
30°C
Mersin
30°C
Az Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
29°C
Perşembe Gök Gürültülü
29°C
Cuma Az Bulutlu
30°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

Mehmet AKPINAR

İMBİKTEN SÜZÜLENLER

KANAL İSTANBUL MU, İSTANBUL KANALI MI?

26.06.2021
0
A+
A-

İster vizyon, ister prestij, isterse gözde proje deyin, ama adını doğru koymak lazım. Bana göre; nasıl ki İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı veya Süveyş Kanalı diyorsak, doğrusu “İstanbul Kanalı” olmalıdır. Şahsen türkçe düşünüp, türkçe konuşma anlayışıyla “Gözde Proje” demeyi tercih ederim.

Adı ve sanını konuştuktan sonra konunun esasını ele alalım:

1- Avrupa Yakası’nda Karadeniz ile Marmara Denizi’nin arasına yapılacak İstanbul Kanalının uzunluğu yaklaşık 45 kilometre, taban genişliği minimum 275 metre ve derinliği 20 metre olacak. Kanal güzergahı, orta kesiminde Sazlıdere Barajı, Marmara denizi tarafında Küçükçekmece gölü bulunan % 70’i doğal dere yatağıdır.

2.İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan 29.9 km uzunluğunda bir su yoludur. Boğaz’ın, uluslararası taşımacılık yapılan sulara oranla çok dar ve bir o kadar da kıvrımlı bir yapısı vardır. Boğaz’ın iki yakasının birbirine en yaklaştığı nokta Anadoluhisarı ile Rumelihisarı arasında 698 metredir. En derin yeri Bebek ve Kandilli semtleri arasında 110, ikinci derin yeriyse Arnavutköy ve Vaniköy arasında 106 metredir. Ortalama su derinliği 60 metredir.

Birisi doğal ve fiziki yapısıyla boğaz; diğeri suni olması ve boyutu itibariyle kanal denmeyi hak ediyor. Gelin, İstanbul Boğazı dediğimiz gibi İstanbul Kanalı demeye dilimizi alıştıralım. Belli ki bu proje yapılacak!.

İstanbul Kanalı, uzun süredir siyasi polemiklerle, “yaparım- yaptırmam” kavgasıyla gündemimizi işgal etmekte, bu arada işin esası gözden kaçırılmaktadır.

Uzun yıllar yatırım projelerinde görev almış bir kişi olarak, konuşulanları gözardı etmeden, konuyu değerlendirmek istiyorum. Bakanın TV ‘deki sunumunu ve açık oturumda farklı görüşlere sahip bilim insanlarının konuşmalarını dinledim.

1. Bu projenin çevreye olumsuz etkileri, ekosistemi bozacak halleri var mıdır? Her projede olduğu gibi vardır. Vurulan her kazma çevreyi etkiler. ÇED kapsamında önerilen tedbirleri hayata geçirme imkanı da vardır. Bunun takipçisi olmak gerekir. 150- 200 bin yıl bir geçmişi olduğu tahmim edilen İnsanlığın (Homo Sapiens) doğayla savaşarak tekamül ettiği, varlığını sürdürmek için doğayı değiştirdiği gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

2- Deprem riski var mıdır? Depreme etkisi düşünülemez, ama depremden etkilenme durumu vardır. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin büyük bölümü deprem riski altındadır. Her proje için deprem risk analizi gereklidir; büyük barajlar, viyadükler, köprüler vs. depremsellik dikkate alınarak projelendirilir. Deprem etkisi nedeniyle hiç bir proje yapılmasaydı, Japonya doğal haliyle kalırdı. Bilim insanlarının bu konuyu gündem de tutması önemlidir; takip etmek gerekir!
Burada bir hatıramı anlatmak istiyorum: Kayraktepe projesiyle ilgili, bir firmanım taşkın riskini gözardı ederek hazırladığı projenin takdiminde Silifke DSİ ekibi olarak biz de bulunduk. Taşkını bizzat yaşayanlar olarak, gerekçeleriyle birlikte net karşı tavır ortaya koyduk. Elbette enine boyuna değerlendirildi ve Bölge Müdürü de, Genel Müdür de o projeye onay vermeyi göze alamadı.

3- Bu projeden rant sağlayanlar olacak mıdır? Parselinizin kıyısından geçen bir yol dahi değerini katlayarak arttırır. Bu projede de olacaktır! GAP yapılırken Harran Ovasının yabancılar, özellikle israililer tarafından parsellendiği şehir efsanesi gibi konuşuluyordu? Kanal güzergahındaki arazilerin de Katarlılara satıldığı dillendiriliyor. Ne kadar doğru, ne kadarı doğru bilmem! Genel geçer iddialarla değil, somut delilllerle ortaya koymak lazım. Takipçi olmak gerekir.

4- Bu proje gerekli midir? Keben Barajı yapıldığında, bu kadar enerjiyi toprağa mı vereceğiz diyenleri; ilk Boğaz Köprüsü yapıldığında lüks bularak karşı çıkanları, sonraki yıllarda ikinci, üçüncü Boğaz Köprüsünü yaptığımızı ve Avrasya Tünelini ilave ettiğimizi unutmayalım. Hepsinde çevre, rant ve finans sorunları yaşadığımızı hatırlayalım.

5- Bu projeyi yapacak ekonomik gücümüz var mı? Hangi finans kaynağı ile, nasıl bir yöntemle yapılacağı tartışma konusu ediliyor. Doğaldır; takip edilmeli, ülkenin kaynakları yerli yerince kullanılmalıdır. Vebali de, sevabı da iktidara aittir. İktidar, doğru iş yapmak ve doğru bilgilendirmek mevkiindedir. Bilim insanları ve karşı çıkan kesimler toptan “istemezük” yerine, somut bilgi ve belgelerle tavrını ortaya koymalıdır. Güç sahiplerinin sarhoşluğa kapılıp, hata yapma ihtimali her zaman vardır. Böyle durumlarda toplumun sağ duyusu, bilim çevrelerinin görüşü ve muhalefetin tavrı önem kazanmaktadır.

Şahıs olarak benim karşı veya taraftar olmamın bir önemi yok. Genel bir bakıl açısı ortaya koymaya çalıştım. Kanal çevresinde ne arsam, ne de villam olacak! Ama sadece destekleyenlerin değil, canhıraş karşı çıkanların da, kanala nazır villlarında çaylarını, viskilerini yudumladığını görür gibiyim.

Her ülkenin, dünyada adından söz ettiren “Gözde Projeleri” olmalı! Bu gözde Proje “İstanbul Kanalı” mıdır? Onu zaman gösterecek!

Ülke genelinde olduğu gibi, yaşadığımız il, ilçe veya beldenin de, adını duyurmak ve kalıcı eser bırakmak için; kendi potansiyeli ve imkanlarına göre, gözde projeler ortaya koymak gerekir.. Rutinde kalmak; yerinde saymak, hatta ilerleyen çağda geriye düşmektir.
Hayırlısı diyelim!

@kpınar 260621

ETİKETLER:
Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.