DOLAR
32,1760
EURO
34,9341
ALTIN
2.426,68
BIST
10.725,50
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Açık
26°C

MUT’UN SU KAYNAKLARI

MUT’UN SU KAYNAKLARI
MUT
16.04.2024
A+
A-

Mut’un Su Kaynakları

Mut’un en önemli akarsuyu Göksu’dur.  Göksu Irmağı’na dökülen Pirinçsuyu (Dağpazarı Ovası’nda ve altında birleşen derelerden oluşur), Kurtsuyu, Hocantı Suyu ile Kırkpınar ve Sarıkavak dereleri diğer önemli akarsularıdır.
Kalepınarı, Devecipınarı, Beypınarı da önemli su kaynaklarıdır.

Beypınarı ve Yenipınar

Mut’un güneyindeki Palantepe, Elbeyli ve Selamlı arazilerini sulamaktadır.
Yenipınar 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır.

Pirinç Suyu

Mut’un kuzeyinde Yapıntı Köyü civarında 10.000 Ha arazide sulama yapılmaktadır.
Pirinç Suyu, Göksu’ya dökülmektedir.

Kırkpınar

Etrafındaki köylere içme ve sulama suyu da sağlayan Kırkpınar’ın adı buradaki kaynak sularından gelmektedir.
Yonsuz Deresi üzerinde bulunmaktadır. Su bir tünelden geçmektedir. Hacınuhlu ve Yıldız (Masara) arazilerini sulamaktadır.
Sulanan arazi yaklaşık 500 Ha’dır.
Suyun fazlası Mut Çayı ile Göksu’;ya ulaşmaktadır.

Hocantı Suyu

Mut’un batısında, Hocantı Köyü civarındaki Mağaras Dağı’nın eteğinden çıkar.
Hocantı Köprüsü civarında Göksu’ya katılır.

Kurtsuyu

Eğre Dağı’nın doğu bölümündeki suların, Sason, Göğden, Çukurbağ, Çömelek kapızlarında birleşmesinden oluşmaktadır.
Kurtsuyu’nun sol ve sağ sahilinde açılan arklarla eskiden beri sulama yapılmaktadır. Bu sulamadan Dere, Çakallı, Narlı, Göcekler, Hisar, Tuğrul ve Kışla köyü arazileri yararlanmaktadır. Sulanan arazi 150.000 dekar civarındadır.
Kurtsuyu, Göksu Nehri’ne dökülür.

Göksu 

Eski kaynaklarda nehirden “Kalykadnos” olarak söz edilmektedir.
Toroslar’ın en önemli akarsularından biri olan Göksu Nehri’nin yolculuğu Eşenler Dağı eteklerinden başlayıp 260 km yol kat ederek Silifke’de Akdeniz’le buluşmasıyla sona erer.
Göksu, ismini renginden almaktadır. Yılın belli bir döneminde yeşil ve mavi karışımı (halk arasında bu renk değişimi “göğürmek” ya da “gövermek” olarak adlandırılıyor) bir renk almaktadır. Renk değişiminde yağışlarla gelen ve deltayı besleyen tortuların payı büyüktür.
Renginin ünü yanında bir başka özelliği de nehrin Akdeniz’e uzanan yolculuğu boyunca iki kez yeraltına batıp çıkmasıdır.
Göksu Nehri, bunların yanında asıl ününü 1190 yılında III. Haçlı Seferleri sırasında, Alman İmparatoru Friedrich Barbarossa’nın bu nehirde boğulmasına borçludur.
Göksu Nehri, her ikisi de Göksu adını alan, iki ana kol Ermenek Göksuyu ve Hadim Göksuyu’nun Mut yakınlarında Suçatı Köyü’nde birleşmesinden oluşmakta, irili ufaklı birçok dereden de beslenmektedir. Göksu Nehri, bütün Taşeli Platosu’nu sulamaktadır.
Nehrin en önemli kolu olan Ermenek Çayı, Geyik Dağı etekleri -Çekiç Dağı’ndan (2359 m) doğarak doğuya doğru akar. Çıkış noktasından Mut’a kadar akarken Ermenek Çayı, sırası ile Fariske Çayı, Küçük Çay, Zeyve Çayı, Ecel Deresi, Balkusan Deresi ve Erik Deresi sularını alır. Gezende Bükü’nü geçtikten sonra Adras Dağı altında Yerköprüye girer. Mut yakınlarında Suçatı Köyü’nde diğer kol ile birleştiği yere kadar uzunluğu 170 km’dir.

Hadim Göksu’yu ise, ilk kaynaklarını Taşkent’in batısındaki Gevne yaylalarından alır. Gökdere’de Gürlevik Pınarı ve Taşkent Suyu’nun katılmasıyla Hadim Göksu’yu oluşur. Daha sonra Eşenler Aladağ arasında Yerköprü denilen yerde batar, kısa bir süre sonra tekrar yüzeye çıkar. Karasu, Kızılca Çayı ve Yargılı Çayı’nı aldıktan sonra, Bucakkışla’ya kadar çok sarp ve çetin boğazlardan geçer. Karasu’yu alır. Kıravga’da tarihi köprüden sonra Kıravga Pınarı sularını alır. Mağras Dağı’nın doğusunda Çağlağı Kapızı’ndan sonra Hocantı Suyu’nu alır. Soldan Pirinç ve Kırkpınar suları katılır ve Suçatı’nda Ermenek Göksuyu’na katılır. Hadim Göksuyu’nun başlangıcından bitimine kadar uzunluğu 180 km’dir.

Mut’un Diğer Su Kaynakları

Saydığımız su kaynaklarının dışında Göksu Irmağını besleyen çok sayıdaki irili ufaklı akarsuların önemlileri ve katılım kodları şöyledir:
Sazak Deresi: Takriben 718 m kotlarında doğar ve 200 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine katılır.
Şırahnalıkundak Deresi: 260 m kotlarında yan derelerle birleşerek takriben 200 m kodlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Kocakondak Deresi: 320 m kotlarında yan derelerle birleşerek takriben 210 m kodlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Ağılı Deresi: 350 m kotlarında yan derelerle, 270 m kodlarında da Sumaklıyaka deresi ile birleşerek takriben 240 m kodlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Sarıkeçiliyurdu Deresi: 270 m kotlarında yan derelerle, 250 m kodlarında da Zeytinliseki deresi ile birleşerek takriben 240 m kodlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Suuçtuğu Deresi: 280 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 250 m kotlarında da sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Hayıtlıöz Deresi: 300 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 260 kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Sınır Deresi: 290 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 260 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Karanlı Deresi: 310 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 260 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Sansa Deresi: 280 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 260 m kotlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Köy Deresi: 280 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 270 m kotlarında da sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Sınır Deresi: 300 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 270 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Çay Deresi: 350 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 280 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Gilendi Deresi: 340 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 290 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Tüfek Yatağı Deresi: 530 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 310 m kotlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Karagöz Deresi: 820 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 300 m kotlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Kargıçak Sınır Deresi: 800 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 550 m kotlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Suçatı Deresi: 810 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 600 m kotlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Çalış Deresi: 700 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 670 m kotlarında sağ sahilden Göksu Nehrine ulaşır.
Karaöz Deresi: 270 m kotlarında yan derelerle birleşir, takriben 220 m kotlarında sol sahilden Göksu Nehrine ulaşır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.