Mut İlçemiz

BİDİLİK / SAMİ GÜRTÜRK (*)

BİDİLİK / SAMİ GÜRTÜRK (*)
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
22 Mart 2020 - 14:24

Cılbayırlı Muhammet Çavuş’un kızı Dudu ve oğlu Nami‘nin öyküsünü bir çırpıda okuyuverdim. Bidilik koymuşlar, küçük yaşta okul çağında iş yaşamının içinde bulmuş kendini. 14 yaşında okula gidebilmiş.  Kimsesiz büyüyen bir çocuğun öyküsü. 

Trabzonlu Silifke nüfus Müdürü olan Hattat Hafız’ın annesi ona bir kız bulmuş. Güzel mi, güzel. Hamarat, siyah saçları beline kadar uzanan, bir kız , yaşı biraz küçük olsa da fark etmez. İstemişler, evlendirmişler. Bir oğlu olmuş Nami;  kendini içkiye veren koca, çocuğu üç aylıkken evi terk etmiş.

Osmaniye, Dörtyol, derken Trabzon’a olan özlem ile yola çıkan aile. Yolda salgın hastalık. Hattat hafız’ı deniz’de ölüm yakalar. Onu İnebolu’da bir türbe yanına koymuşlar. Nami ninesi ile Dörtyol, Konya, Trabzon dolaşmış durmuş.

Konya’da okula başlamış. Başarılı bir öğrenci. Bir yıl sonra Trabzon’a gidiş. Ülkede savaş, oradan, oraya kaçış. Onları kırık dökük bir teyze evinde yaşama sarılmaları.

Tam Bidilik yaşamı. Öksüz, yetim. Okulda geçen olumsuzluklar.  6-7 yaşında çalışmaya başlamak. Dişçi, fotoğrafçı, sinemacı, tiyatrocu  yanında geçen yaşam süreci.

Ninenin ölümü ile teyzenin yanında geçen özgür yaşam süreci.  Erzurum’da geçen günler. Orada okuma özlemi.  Nami,  Annesini aramak üzere, İstanbul’a gelir. Eski yanında çalıştığı dişçi ona sahip çıkar. İstanbul’da okula gitme denemesi. bütün koşulların lehine olmasına rağmen;  içindeki anneyi bulma dürtüsü. Onu vapur ile Silifke’ye doğru yolculuğa sürükler. İzmir’de tanımadığı insanların ona yardım elini uzatmaları. Taşucu’nda son bulan vapur yolculuğu. 15 kuruşa taksi ile Silifke’ye gelişi. Annesi Dudu ile buluşması. Üvey babası kahveci Hamit Ağa. Onun okuma isteğine saygı duymaları. Onu okutmaları.

İşte Bidilik yaşam öyküsü. Nami ortaokul, lise, üniversite okur. Sonra bilim adamı olur. Hem de ülke çağında, kitapları yayınlanır. Yıllar sonra tekrar Silifke’ye gelir. Taş bir binayı elden geçirir, orada yaşama devam eder.

Biz onu Özcan Seyhan  öğretmenimizin evinin yanında taş binasında tanıdık. Güzel sohbetlerini dinledik. Kültür hazinesi idi. Onun aramızdan 22 KASIM 1996  tarihinde  ayrılışı ile kütüphanesi ne oldu bilmiyorum.  Ama onun kitaplarının büyük kısmı Atatürkçü Düşünce Derneği SİLİFKE Şubesi kütüphanesinde yer alıyor.

Onu bu yapıtını bir kez daha okuyarak, yaşamını sizlerle paylaşmak diledim. Hep saygı ile anacağız. Aydınlık içinde olsun.

(*) BİDİLİK / SAMİ GÜRTÜRK / Kısmet Yayınları / Ankara

      ( 1914 doğ. / 22 kasım 1996 ölüm )

Yazarın Kitapları : ( Bu kitaplar Nadir Kitapta bulunuyor )

 1. Fotoğraflarla halk Kütüphaneciliği. M. Eğitim Bak. Yayınları .
 2. Açıklamalı Psikoloji Özeti . Yardımcı Ders Kitabı.
 3. Modern Mantık ve Dil. Lise Ders Kitabı.
 4. Psikoloji / Lise Ders Kitabı.
 5. Psikoloji Özeti / Yardımcı Ders Kitabı.
 6. Sosyoloji Özeti / Yardımcı Ders Kitabı.
 7. Ahlak / Lise Ders Kitabı.
 8. Toplum Bilimin Temel Kavramları .
 9. Silifke Tarihi.
 10. Savaşım Sürüyor.
 11. Varsaklar Yurdu Silifke .
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com