DOLAR
13,4726
EURO
15,2894
ALTIN
793,64
BIST
2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
9°C
Mersin
9°C
Açık
Pazartesi Yağmurlu
6°C
Salı Hafif Yağmurlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
10°C
Perşembe Az Bulutlu
9°C

CANLAR HAKİKAT VE ADALET İÇİN BULUŞTU

Bir ülke düşünün, berikiler, ötekiler diye ikiye ayrılmış. Beriki oradan, buradan mazluma oynayıp, iktidar olmuş. Ülkede kendinden başka her toplumu ötekileştirmeye devam ediyor.
Kendi inandığı, hedeflediği şeriat düzenine adım adım ajandasına baka, baka gidiyor.
Irkçı söylem ile Kürtler, inanç yönünden vahabi olmayan tüm katmanlar, üretenler, üreticiler, dağ, taş orman tüm onların karşılarına aldığı katmanlar.
Fabrikalar, çalışan işçiler, öğretmen, aydın, gazeteci, yazar, kendine körü körüne inanmayan, ümmet olmayan herkes öteki. Bir şey oldu bu ülkede; ötekiler uyandı, bir araya geldi. Yıkılmaz denilen İstanbul el değiştirdi. Şimdilerde üreten, sosyal belediyecilik örneği veriyor.
Ötekileri bir araya getiren HDP bir örnek oldu. Türkiye partisiyim, dedi, yıllardır, hakları yenilen, inançlarını yerine getiremeyen, dillerini özgürce konuşamayan, ama özünde insan sevgisi olan sol, sosyalist katmanlarla bir araya geldi. Onların sesi oldu.
25 Haziran Cuma günü Dersim’de Alevi canlarla birlikte oldu. Canlar hakikat ve adalet için bir araya geldi.
Alevi ve Bektaşi Federasyonu, Alevi ve Bektaşi Vakıflar Federasyonu, Avrupa Alevi ve Bektaşi Konfederasyonu, Anadolu’nun değişik yerlerinde yer alan Hubyar Kültür Derneği, Narlıdere Alevi ve Bektaşi Derneği, Trakya Bektaşi Derneği gibi bir çok dernek, yazarlar düşünürler; yurt içinden, yurt dışından gelip Dersim’de çalıştaya katıldılar.
Başkanlığını Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç’un yaptığı divanda Ali Can Ünlü, Nesimi Aday, Turgut Öker ve Nurşat Yeşil yer aldılar.
Hakların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “Bizler siz canları bir araya getirdik. Sizler konuşacaksınız, bizler dinleyeceğiz. İrşad olmaya geldik. Sizlerin görüş ve düşünceleri ile yolumuza ona göre devam edeceğiz.”
Alevi canlar yaklaşık 5 dakikalık süre ile söz alarak görüş ve dileklerinizi belirtiler:

İnanç anlamında temel sorun Anayasada “EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI”nın olmaması, bir azınlık inanç grubunun kendi yolunda tek başına yürümesine, toplumu ayrımcı politikalarla yönetmeye kalkmasına neden olmakta.
Eşit yurttaşlık hakkı sağlandığında, inanç, dil gibi sorunlar kalmayacak.
Sünni inancın dışında tüm inanların başında bir balyoz gibi duran Diyanet İşleri Başkanlığı hemen kaldırılmalı.
Başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde inançlara saygı, tanıma, karşılıklı anlaşmalar ile donanmaya devam ediyor. Neden Türkiye’de de olmasın.
Seçimle gelen yerel yönetimlerin kayyımlarla değiştirilmesi akla mantığa sığmamakta, bunlara en kısa zamanda zor verilmesi gerekmektedir.
Geçen dönem seçimlerde yapılan seçim işbirliklerinin devam etmesi. Ezilenlerin, emekçilerin, yazarın, aydının, öğrencinin önünde duran engellerin ortadan kaldırılması, parlamenter sisteme geri dönülmesi, bunun için yeni bir anayasa hazırlanması.
Maraş, Sivas, Çorum, Gazi, Ankara Garında katliamların son halkası İzmir’de elinde kemanı olan bir kadının hunharca öldürülmesine son verilmesi. Barış, özgürlük içinde ötekileştirilmeden insanların yaşamaya, üretmeye, varsıl olmaya doğru hak, adalet içinde bir siyaset anlayışı gelsin.
Çalış tay aralıklarında sanatçı Pınar Aydınlar, Taner Özdemir, Ayfer Düzdaş, Metin Kahraman ve Ali Doğam, Türkçe, Kürtçe, Arapça nefesler çalıp söylediler.
Ayrıca çalıştaya katılan milletvekilleri Tülay Hatımoğulları Oruç , Kemal Bülbül, Ali Can Ünlü, Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen mecliste çalışmalarını dile getirip, Hakikat ve Adalet konusunda görüşlerini belirtiler.
Araştırmacı – Yazar kimliğim ile katıldığım çalıştayda Gaziantep’ten Çanakkale’ye kadar uzanan bir coğrafyada yer alan Alevi Tahtacıların yaşamı ve sorunlarını dile getirdim.
Gözlemlerim ötekiler büyümeye devam ediyor. Berikilerin artık süreçleri dolmuş, ümmet uyanıyor. Gün gelecek insanlık onuru en yüce değere ulaşacak. Artık Deniz Poyraz’lar ölmemeli, kemanlar, sazlar çalınmalı. Nefesler söylenmeli. Hep birlikte halay çekip, horon tepmenin zamanı geliyor.

Yazarın Diğer Yazıları
“masaustu
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.