DOLAR
32,4950
EURO
34,5933
ALTIN
2.480,51
BIST
9.567,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Parçalı Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

MUT’TA 100. YIL COŞKUSU

MUT’TA 100. YIL COŞKUSU
30.10.2023
A+
A-

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü, yurt çapında olduğu gibi ilçemiz Mut’ta da büyük bir coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ilçemizde, birçok etkinlik ve kutlama programı düzenlendi.
İlçemizdeki Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamaları, 28 Ekim’de Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Çelenk koyma törenine Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut Cumhuriyet Başsavcısı, protokol üyeleri, siyasi ve STK temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
29 Ekim’deki bayram kutlamaları ise, Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı’nın makamında tebrikleri kabulüyle başlayıp, Mut Şehir Stadındaki törenlerle devam etti. Halkın yoğun katılım sağladığı ve büyük coşkuya sahne olan stada düzenlenen törenler, Kaymakam İhsan Ayrancı’nın, Belediye Başkanı Volkan Şeker ve Mut Cumhuriyet Başsavcısı ile birlikte halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Kaymakam Ayrancı tarafından günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapıldı.
Kaymakam Ayrancı konuşmasına, “Bugün büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin Türk Milletine en kıymetli armağanları, birliğimizin, dirliğimizin, istikbalimizin, istikbal ümitlerimizin gerekçesi ve gözbebeğimiz olan Cumhuriyet Bayramını 100. kez barış ve huzur içerisinde kutlamanın coşkusunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Aziz milletimizin, siz değerli Mutlu hemşerilerimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.” diyerek başladı.
Ayrancı, konuşmasının devamında, “Gururlu ve coşkulu olduğumuz bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet dilekleri, minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz. Büyük Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin daha ilk başında temel dayanağı ve kurulacak devletin en önemli esası olan millet iradesinin üstünlüğü ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923 günü kabul ettiği Anayasanın 1. Maddesinde ‘Hakimiyet bila kaydü şart milletindir. İdare usulü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etme esasına müstenifdir. Türkiye Devleti’nin şekli hükümeti Cumhuriyettir’ şeklinde ifade edilmiştir. Cumhuriyet milletimizin birlik ve bütünlüğümüzden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir. Bu yönetim sisteminde devlet halkın devletidir. Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir. Türk Milleti Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Cumhuriyetimizin temel hedefi görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur. Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Cumhuriyet güneşinin aydınlattığı muasır yolda yürüyen milletimiz, türlü sorunlarla boğulan, şiddetin pençesinde kıvranan ve haksızlığın her türlü yaşandığı bir coğrafyada adeta bir huzur adası oluşturmayı başarmıştır. Bu yönüyle Cumhuriyetimiz adalet ve insan haklarına dayalı idarelerin tesisiyle diğer mazlum milletlere örnek olmuştur.” dedi.
Konuşmasında gençlere ve öğretmenlere seslenen Ayrancı, şunları söyledi:
“Sevgili gençler, Cumhuriyetimiz ve demokrasimizin geldiği noktada, sizler bizim geleceğe dönük ümitlerimizin sembolüsünüz. Ülkemizi büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin ilerisine götürecek olan sizlersiniz. Cumhuriyetimiz bugün geldiği noktaya kolay gelmedi. Bu yolda büyük badireler sıkıntılar atlatıldı. Demokrasimizin kazanımları kolay elde edilmedi. Bu nedenle sizlere bırakılan bu emanetin ne denli kıymetli bir hazine olduğunun bilincinde olmanız ve bu sorumlulukla yetişmeniz çok önemlidir.
Sevgili öğretmen arkadaşlarım, en kıymetli hazinemiz olan gençlerimizi yetiştirecek, onarlı hayata hazırlayacak ve topluma kazandıracak olan sizlersiniz. Omuzlarınızda ne kadar büyük bir yük olduğunun farkındayız. Cumhuriyeti yaşatacak bu gençleri ancak sizler gibi aydın ve başarılı öğretmenlerimiz yetiştirebilir. Bu bağlamda yargılayan ve cezalandıran değil, bağışlayan ve ödüllendiren öğretmenler olmalısınız. Öğrencilerimizi sınırlayan ve kontrol altında tutan değil, onlara hedef gösteren ve onları ümitlendiren öğretmenler olmalısınız. Hiçbir zaman unutmamalıyız ki, gençliğimizin teminatı olan gençlerimiz sizlere emanet edilmiştir ve iyi bir gelecek ancak sizlerin öğrencilerinizi bu sorumlulukla yetiştirmenizle mümkün olacaktır.”
Ayrancı, mesai arkadaşları için ise şunları kaydetti: “Sevgili mesai arkadaşlarım, demokrasimizin bugün geldiği noktada devleti vatandaştan koruyan korumacı anlayış, onun yerini vatandaşın hak ve hukukunu korumayı birincil görev kabul eden devlet anlayışı almıştır. Yaptığınız iş ve işlemlerde tavır ve davranışlarınızda bu gerçeği hiçbir zaman unutmayınız. Bugün git yarın gel anlayışı, artık kurumlarımızda kendine yer bulamaz. Artık çözüm odaklı yönetim anlayışı bürokrasimize hakim olmuştur.”

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayan Kaymakam Ayrancı, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Cumhuriyetimiz kurulurken bu ülkenin dört bir yanından çıkıp bu vatanın bağımsızlığı uğruna cephelerde can veren şehitlerimiz ne ise bugün Cumhuriyetimizin bekası için terörle mücadele ederken canlarını feda eden şehitlerimiz de bizler için aynıdır. Vatan sevgisinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimiz milletin gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır. Terörle mücadele ederken şehit olan evlatlarımızı ve alçakça saldırılarla hayatını kaybeden masum vatandaşlarımızı tekrar rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Türk Milleti bugünlere geldiğini asla unutmayacak, şanlı tarihi de milli benliğine sahip çıkacak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir biçimde yürümeye devam edecektir. Başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bizlere Cumhuriyetimizi ve bu güzel vatanı armağan eden ülkemiz ve milletimizin bölünmezliği için camlarını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet dilekleri, minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz. Aziz milletimizin ve siz değerli Mutlu hemşerilerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”
İlçe Kaymakamı İhsan Ayrancı’nın konuşmasının ardından, gösterilere geçildi. Programda, öğrenciler tarafından halk oyunları, bayrak, jimnastik ve güreş gösterileri yapıldı; öğrenciler tarafından şiirler okundu, ayrıca 100 öğrenci tarafından 100. Yıl Marşı seslendirildi. Kutlamalarda ayrıca, gönüllü 100 öğretmen tarafından müzik eşliğinde Zeybek oynandı. Yapılan gösteriler büyük beğeni toplarken, halkın coşkulu alkışlarını kazandı.
Mut Şehir Stadında düzenlenen kutlama programı, sportif faaliyetlerde dereceye girenlerin ödüllendirilmesi ve geçit töreniyle sona erdi.
Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları gün boyu devam ederken; kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli etkinlikler ve kutlama programları düzenlendi. Etkinlikler kapsamında, Deveci Mahallesinden başlayıp, Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan Halk Yürüyüşü ve Gençlik Koşusu düzenlenirken; Mut Çıtlık Doğa Gezginleri ve Mut Olimpiyat Spor Kulübü’nce Mut’ta bulunan zemine işlenmiş en büyük Türk Bayrağı’na kadar doğa yürüyüşü yapıldı. Mut’taki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, akşam düzenlenen ve halkın çok büyük katılımına ve coşkusuna sahne olan havai fişek gösterisi ve Fener Alayı ile son buldu.
Mut halkı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle ilçede düzenlenen etkinlik ve kutlamalara, çok yoğun bir katılım ve coşku göstererek, Cumhuriyetimize ve Atasına bağlılığını ortaya koydu.

Mehmet GÜRBÜZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.