Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Az Bulutlu
26°C
Mersin
26°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Açık
26°C

CUMHURİYET YÜZÜNCÜ YILINDA

Almanya‘da çalışan bir Türk işçisine komşusu pasta yapar gelir.
“Bayramınız kutlu olsun.” Önce şaşırırlar, sonra dayanamayıp sorarlar.
“Ne bayramı?”
“Bugün sizin en büyük bayramınız .”
“Ha, bugün 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı.”
O yıldan sonra her yıl o Alman komşuları pastasını alıp, onlarla Cumhuriyet Bayramını kutlarlar. Onlar için alan en büyük oda salondur. Orası bir Cumhuriyet Alanıdır.
1933 yılında Cumhuriyetin 10. yıl kutlamaları Korucuk’ta dutun dibinde kutlanmış. Köy bekçisi tüm komşu köylere giderek ev ev dolaşmış. Davet etmiş. Orada kazanlar kaynatılıp yemekler yenmiş. Orta oyunları (Arap Oyunu, Bişşek Gelin, Kız Kaçırma Oyunları oynanmış. Sazlar çalınmış. Kadınlı, erkekli mengi oynamışlar.
Altmışlı yılların sonunda, Silifke Balandız yaylasında gençler hep toplanır kaya başlarında, ya da Memmi Hüseyin Kır Kahvesinde toplanır söyleşi yapardık. (Tuğrul, Çakır Tol, Leyla Tol Kırmacı, Refik Saydam, Gazi Uğur Çelik anımsayabildiklerim bunlar. Bizleri ile birlikte genç olmak isteyen Dil Tarih te Öğretim Görevlisi Adil Tol Amca da bizlere hep kültür konuşmaları yapardı. Bize Cumhuriyet ruhunu ve en önemlisi İnsan olmayı öğretti. Yıllar sonra bazı kitapları okudukça baktım ki, bu kitapları sanki daha önce okumuş gibi hissettim. Sonra düşündüm ki o bilgiler bize Adil Amca tarafından sunulan, genç beyinlerimizde yer eden bilgilerdi.
İşte bu grubumuz ile bir gün Süslü Niyazi’nin kamyona bindik. Balandız üstünde Boklu Alan denilen bir yere vardık . Orda Hasan Hüseyin Efendinin evinin önüne Cumhuriyet Alanı yazılı tahtadan bir tabela çaktık. Bize şeker, lokum dağıttılar. Sonra döndük. Balandız ‘ a kavakların dibine gelince de:
“ Duyduk, duymadık demeyin bundan gayri Boklu Alan ismi söylenmeyecek, oranın adı Cumhuriyet Alanı oldu.’’ Duyurusu cami minaresinden İmam Hayalat Goca tarafından okundu.
Oraya birisi Boklu Alan dediğinde, biz hep uyardık. O arada yaptığımız işi Rahmetli Tapucu Rahmi Hazar ‘a anlattığımda:
“ Eskiden Cumhuriyet Bayramları üç gün sürerdi. Sanırım 1940 yıllında, Kışın Taşucu/ İskele de , yazın Balandız da yaylada yaşayan Hasan Hüseyin Efendi, aydın bir Din Adamı idi. Onun daveti ile Boklu Alan denilen yerde evinin önünde , gece Cumhuriyet ateşleri yakıldı. Gülnar, Silifke orada buluştu. Halk Evleri ile orada temsil bile verdik. “
Yıllar sonra Cumhuriyet Alanı yerleşime açıldı. Oranın girişinde CUMHURİYET ALANI levhası duruyor. Boklu alan ismi çoktan unutulmuş .
29 EKİM 1960 Tarihinde . Silifke ‘de bir Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Coşkulu mu, coşkulu. Bütün köylerden kamyon, traktörler ile köylüler geldi. Okullar, Silifke halkı bir oldular. Şimdi ki Atatürk Anıtı ardında etrafı taş duvarlar ile çevrili alan Cumhuriyet Alanı idi. Gelirler çelenklerini anıta koyarlar. Sonra da bayram törenleri devam ederdi. Sonra ne hikmet ise; bir Halk Eğitim Binası yapıverdiler. Sonra diğer kalanları da vatandaşa sattılar. Yani bir yerel yönetim İmar Planında değişiklik yapıp, o coşkulu Bayram kutlanan alanı yok ettiler.
Cumhuriyetin 100. Yılı tüm ülkede kutlanıyor. Taşeli Kültür ve Sanat Derneği doğa gezginler Tadog 28 Ekim günü doğa yürüyüşlerini Balandız – Kırtıl arasında yaptılar. Adı Cumhuriyet yürüyüşü idi. Kırtıl Köyü Müzesi ziyaret edildi. Köy de ilçe kaymakamı Abdullah ASLENER ve konuklara sıkma, börek , ayran , çay ikram edildi. Sazlar çaldı, türküler söylendi. 10 . yılda kutlanan Cumhuriyet Bayramı 100.yılda da kutlandı. Hafta içinde köy de iki vefat olayı olunca, mengiler oynanamadı. Halaylar çekilemedi.
Gökbelen Eğitim ve Kültür Dayanışma Derneği her bayram olduğu gibi, son yaylada kalanlar ile birlikte cumhuriyetin 100.yılını Gökbelen yaylasında kutladılar. Konuşmalar yapıldı. Öğrenciler şiirler okudu.
Ülkenin her yanında cumhuriyet coşkusu devam ederken, halife, şeriat özlemi duyanlar yas tutmaya devam ettiler. 100 yıldır ülkede bir gizli savaş devam ediyor. Demokrasi, cumhuriyet değerlerini isteyen halk ve ümmet aşkı ile tutuşan şeriat, halife hayalleri ile yaşam bulan ümmet.
Siyaset bu kapsamda gidiyor. Dava için her şey mubah.
Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi, yaşasın laik düzen…
Kaynak :
1. Emekli Tapucu Rahmi Hazar.silifke .
2. Felteş Dede/ Ahmet Duman. Kırtıl Köyü
3. Gazi Şimşek, Kırtıl Köyü Silifke.
4. İmdat Kömbe fotoğrafları ile katkı sundu.
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.