DOLAR
32,4013
EURO
34,5455
ALTIN
2.458,49
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin
Açık
24°C
Mersin
24°C
Açık
Salı Açık
26°C
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
21°C

MUT’TA KÖPRÜLER

MUT’TA KÖPRÜLER
29.12.2023
A+
A-

KÖPRÜLER

Gezende Köprüsü

Tek gözlü, korkuluksuz, küçük, kemerin kilit taşları hem ince, hem biraz yüksekçe bırakılmış olan ve Selçuklulardan önceye ait olduğu düşünülen köprü, şimdi baraj suları altında kalmıştır.

Aşağı Köprü

Karaman istikametine giden yol üzerinde olan köprü, asfalt yolun geçmesi ile yıkılmış, yerine şimdiki betonarme köprü yapılmıştır. Eski köprünün ayak kalıntılarının hala görülebildiği, düzgün beyaz taşlarla yapılmış olan kitabesiz, tek gözlü köprünün Osmanlı devri eseri olduğu, içel Mutasarrıfı Hacı Sunullah Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Sögütözü Köprüsü

Söğütözü Köprüsü

Söğütözü Yaylası’nda bulunan köprünün, Roma dönemine ait olduğu bilinmektedir. Köprüyle ilgili elde başka bilgi yoktur.

Eşekçi Köprüsü

Eşekci Köprüsü

Şıhmelik Mevkii yakınında Göğden Deresi’nden geçişi sağlayan kalker taşlarla inşa edilmiş tek gözlü “harpuşta” köprüdür. Kanyon içinde rastlanan Keben Köprüsü ve Çömelek Köprüsü ile aynı özelliklerde ve aynı dönemde yapılmıştır. Orjinal halini bozacak herhangi bir onarım geçirmemiştir.

Köprünün, koruma alanı 200’er metre olarak belirlenmiş ve 2000 yılında Tabiat ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından Anıt olarak tescili yapılmıştır.

Ari – Çömelek – Köprüsü

Çömelek Arı Köprüsü

Göğden Kanyonu içinde yer alan Mut-Çömelek Köyü yolunu bağlayan taş köprü, iki yamaçtaki ana kayalara dayanan, tek gözlü olarak çeşitli büyüklükteki kalker taşlarla inşa edilmiştir. Orjinal yapımı sırasında bölgedeki diğer köprülerle aynı özellikte geçiş yolu ‘harpuşta’ olarak yapıldığı düşünülmektedir.

Günümüzde yol yapımı sırasında yol düzleştirilerek asfalt ile kaplanmıştır. Köprünün, koruma alan sınırı 200’er metre olarak belirlenmiş ve 2000 yılında Tabiat ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından Anıt olarak tescili yapılmıştır.

Keben Köprüsü

Keben Sasun Köprüsü

Köprü, günümüzde Mut, Karacaoğlan – Çömelek köyleri arasında her iki köyü birbirine bağlayan, ulaşımı sağlayan yolları birleştirmektedir.

Çömelek Köprüsü ile Göğden Kanyonu’ndaki iki köprünün Keben Köprüsü’yle benzer özellik arzettiği görülmektedir, iki yamaçtaki ana kayaya dayanan tek gözlü taş köprü çeşitli büyüklükteki kalker taşlarla inşa edilmiştir. Köprünün formu harpuşta köprüdür.

Köprünün koruma alanı 200’er metre uzaklık olarak belirlenmiş ve 2000 yılında Tabiat ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından Anıt olarak tescili yapılmıştır.

Yapıntı Köprüsü

Yapıntı Köprüsü

Mut-Karaman yolunun 6. km’sinde Pirinç Suyu üzerinde kurulmuş bir köprüdür. Kitabesiz olan köprü üç göz üzerine inşa edilmiş, orta ayakların suyun geldiği tarafları “Domuz Burnu” denen bir teşekkülle sağlamlaştırılmıştır. Kesme düzgün taşlarla yapılmış olan köprünün Osmanlı devri eseri olduğu, içel Mutasarrıfı Hacı Sunullah Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Sel felaketi nedeniyle yıkılan köprü 1860’da yeniden yaptırılmıştır. Köprü, 1980 yılında Kültürel Eser olarak tescillenmiştir.

Kıravga Köprüsü

Kravga Köprüsü

Köprübaşı Köyü’nde, Göksu Nehri üzerine kurulmuş üç metre genişlikte, yaklaşık 50 m boyunda, iki büyük kemerli taş köprüdür. Göksu’da su içine yapılmış iki ayak tarafından taşınmaktadır, iki ayağı birbirine geniş bir kemer bağlamaktadır. Orta ayaktan sol kıyıya doğru ikinci büyük açıklığı olan taş kemerin diğer ucu karaya bağlantılı kemer ayağına basmaktadır. Büyük orta kemerin sağında bir ucu karaya bağlantılı üçüncü ve daha küçük bir kemer bulunmaktadır. Tüm köprü kesme taştır. Üst kısımlarda onarımlar nedeniyle düzgün kesme taşlar azalır. Köprü zemini enine uzatılmış ardıç ağaçlarının üzerine taş döşemelidir.

Orjinal kullanımı yaya köprüsü olmakla birlikte köy yolu köprüsü olarak kullanılmaktadır. 11 çevre köyün ilçe merkezi ile ulaşımını sağlamaktadır.

Muhtemelen Karamanoğlu Beyliği zamanında yapılmıştır. Aynı çağda savaşlarda bir ayağının yıkılarak karayla bağlantısının kesildiği daha sonra tekrar onarıldığı halk arasında anlatılmaktadır.

Kayalık bir dik olan bir kıyıdaki uç yıkılmış ve 1936 yılında çevre köylerin işbirliği ile taş duvarla onarılmış, aynı onarımda taş duvar olan kenar korkulukları yükseltilmiş ve üzerine taş döşeme yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda ise küçük bakımlarla işlerliği sağlanmıştır.

Köprünün, 1995 yılında Arkeolojik Sit olarak tescili yapılmıştır.

Hocantı – Derinçay Köprüsü

Derinçay Köprüsü

Derinçay Köyü’nün girişinde, Göksu Irmağı üzerinde doğu-batı doğrultusunda inşa edilmiştir. XVIII. – XIX. yüzyıl Osmanlı mimari üslubunda yapılan köprü, moloztaş dolgu üzeri kesmetaş kaplama tekniğinde, yaklaşık 4 m genişliğindedir. Yapının üzerine özgün haline aykırı olarak beton atılmıştır.

İki gözlü harpuşta bir köprüdür. Birbirinden farklı büyüklükteki köprü gözleri yuvarlak kemerlidir. Ortadaki köprü ayağına kuzey yönünde köprüye destek amacıyla 5,5 – 6 m yüksekliğinde yuvarlak profilli ve kademeli bir şekilde üste doğru daralan destek elemanı örülmüştür.

1994 yılında Tabiat ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından Anıt olarak tescili yapılmıştır.

Köprünün Karamanoğulları döneminde (Hocantıoğlu ailesi tarafından) yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Taş Köprü – Karşıyaka Köprüsü

Mut Taş Köprü

Meydan Mahallesi’ne gidilen yol üzerinde Mara Sokakta bulunmaktadır. Kozlar Yaylası’na giden yol bu köprü üzerinden geçer. Kesme taştan yapılmış olan köprü tek gözlüdür. Yuvarlak kemerli olan köprü günümüzde de kullanılmaktadır.

Kitabesi olmadığı için yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı kesinlik kazanmamıştır. Yapı üslubundan XIX. yüzyıl sonunda yapıldığı anlaşılmaktadır. Köprü geç Osmanlı mimari tarzında anıt eserdir.

Çeşitli onarımlar geçirmiş köprünün 1940’lı yıllara kadar orijinal korkuluğunun durduğu, Merhum Cemal Aydın’ın belediye başkanlığı zamanında betonlaştırılmış ve eski korkuluğu alınarak, iki yanına taş korkuluklar eklenmiştir (Eski korkuluğun uçlarında, zamanının köprü mimarisinin bir özelliği olan “korkuluk baştaşları” varken, taşların üç tanesi kaybolmuş, yalnız bir tanesi kalmıştır).

Taş Köprü’nün yanında betonarme demir korkuluklu bir kemer ağzı bulunmaktadır. Kemer ayaklarına beton takviyeler yaptırılmıştır. Yol üzerinde sağlı sollu alçak, taş korkulukları ile korkuluk ve taş örgünün arasında beton hatıllar vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.